آبزیان

کشت و تولید فیتوپلانکتون ( آب سبز ) چگونه انجام می شود؟

کشت و تولید فیتوپلانکتون
3.7/5 - (12 امتیاز)

فیتوپلانکتون ( آب سبز ) غذایی است که نوزادان ماهی از آن تغذیه می کنند. کشت فیتوپلانکتون مشکل و پرهزینه است. ولی در اینجا روشی گفته می‌شود که نسبتا آسان است.

اولین غذایی را که نوزاد بیشتر ماهی ها می خورند فیتوپلانکتون یا تک سلولی های گیاهی آبزی ( آب سبز ) است. البته همه نوزادها ابتدا فیتوپلانکتون نمیخورند، ولی بسیاری از نوزادهای ماهیهای آکواریومی جزء این دسته می باشند.

 

فیتوپلانکتون ، غذای نوزاد ماهیان

فیتوپلانکتون ، غذای نوزاد ماهیان

کشت فیتوپلانکتون برای آکواریو دارها مشکل و هزینه بردار است. ولی در اینجا روشی گفته می‌شود که نسبتاً ساده آسان و اقتصادی است. بهرحال تولید کنندگان ماهی های آکواریومی هم می توانند از این روش با مقادیر بالاتر و بیشتر استفاده نمایند. روش داده شده با آنچه که در آزمایشگاه ها برای کشت فیتوپلانکتون انجام می‌شود، فرق بسیاری دارد. این روش برای تولید محدود توسط آکواریوم دارها ارائه گردیده است.

مواد لازم برای کشت فیتوپلانکتون

 1. آکواریوم ۱۰۰ متری یک عدد در صورت نیاز می توان از تعداد بیشتری استفاده نمود
 2. لامپ ۲۰۰ وات یک عدد یا دو عدد لامپ فلورسنت
 3. آب بدون کولر ۱۰۰ لیتر
 4. نمک دریا ۲ کیلوگرم
 5. پمپ هوا با دو یا سه سنگ هوای متصل به آن
 6. آب سبز یک لیتر
 7. مواد غذایی برای کشت
 8. سولفات مس ۶ گرم (با دقت وزن شود)

مواد غذایی برای کشت

 • سوپر فسفات ۵۰ گرم
 • سولفات آمونیوم ۵۰۰ گرم
 • اوره ۳۰۰ گرم

این مواد را پس از وزن کردن می‌توان به خوبی با هم مخلوط نمود.

سولفات مس را میتوان در ۱۰۰ میلی لیتر آب حل نمود و محلول مادری با غلظت ۶ گرم در لیتر تهیه نمود. پس از آن می‌توان به مقداری که گفته می‌شود از این محلول در آب آکواریوم ریخت.

آب سبز چیست؟

آب سبز به آبی گفته می‌شود که حاوی تعداد بیشماری فیتوپلانکتون زنده است. این آب را میتوان از آزمایشگاه ها کارگاه هایی که تولید فیتوپلانکتون می‌کنند گرفت و یا از آب سبز استخرها برداشت نمود.

 

آب سبز حاوی تعداد بیشماری فیتوپلانکتون زنده است.

آب سبز حاوی تعداد بیشماری فیتوپلانکتون زنده است.

آب استخرها ممکن است علاوه بر فیتوپلانکتون دارای تعدادی زئوپلانکتون باشد که هنگام کشت ممکن است سبب کم شدن فیتوپلانکتونها شوند. این زوپلانکتون ها را از دو راه می توان از بین برد. اول اینکه پس از برداشت آب آن را از یک جوراب نایلون زنانه که دارای سوراخهای بسیار ریز و غیر قابل دیدن با چشم است گذراند.

سپس طی دوره پرورش به میزانی که داده خواهد شد سولفات مس در آب آکواریوم ریخت تا آنهایی را که از جوراب نایلونی عبور کردند از بین برد. آکواریوم بایستی بهترین روش تمیز و در صورت امکان با یک معلول ایرانی و اصیل و در صورت نبودن آن با یک لیوان سرکه به خوبی ضدعفونی و شستشو گردد سپس بایستی آن را در محلی مناسب و هرچه کوچک‌تر روی یک میز قرار داد و آن را با آب شهر پر نمود.

آیا میتوان از آب شهری استفاده کرد

آب شهر دارای کلر است برای از بین بردن کلر لازم است ۴۸ ساعت آب آکواریوم به صورت در باز بماند. کولر در این مدت کاملا متصاعد شده و از بین خواهد رفت. سپس به ازای هر لیتر آب گرم نمک دریا به آب اضافه گردد در صورت داشتن محل سولفات مناسب و تازه می توان کولر را سریعاً به طریق شیمیایی از بین برد.

پس از آن بایستی پمپ هوا روشن شود و سنگهای هوای متصل به آن در داخل آکواریوم و در کف آن به گونه ای جاگذاری شوند که آب آکواریوم در تمامی بخش‌های آن به خوبی تهویه و در تلاطم قرار گیرد.

سپس به ازای هر ۱۰۰ لیتر آب ۵۸ گرم از مخلوط مواد غذایی که در یک لیوان از آب آکواریوم و در بخش‌های مختلف آن ریخته شود. پس از ریختن مواد غذایی حدود یک ساعت صبر کرده و سپس آب سبز آکواریوم اضافه می شود.

حدود یک ساعت بعد 10 سانتیمتر مکعب از محلول سولفات مس به قسمتهای مختلف آکواریوم اضافه گردد. این کار بایستی هفته یکبار انجام شود. چراغ ۲۰۰ وات بایستی به گونه ای قرار گیرد که از فاصله ۵۰ سانتی متری سطح آب به داخل آکواریوم تابیده شود. به جای یک لامپ ۲۰۰ وات می توان از دو عدد لامپ فلورسنت که از ۵۰ سانتی متری بالا تابیده می شوند، استفاده نمود.

 

کشت فیتوپلانکتون

کشت فیتوپلانکتون

برای رشد فیتوپلانکتون ها چقدر زمان لازم است

اگر همه چیز به خوبی انجام شود و به ویژه آب سبز از محل مناسب و قابل اعتمادی تهیه گردد؛ پس از ۵ تا ۷ روز فیتوپلانکتونها به خوبی رشد کرده و آب آکواریوم کاملاً سبز خواهد شد. از آن پس هنوز می‌توان حدود ۲۵ درصد از آب آکواریوم را برداشت و به نوزاد ماهی ها یا آبزیان دیگر داد.

۴۸ ساعت قبل از هر برداشت از آکواریوم بایستی ۲۵ لیتر از آب لوله‌کشی شهر برداشت نمود. پس از اینکه کلر آن متصاعد کردید به نسبت به یک‌چهارم روز اول از مخلوط مواد غذایی گرم به آن افزوده و پس از حل نمودن مواد آن را به داخل آکواریوم ریخت. این کار بایستی پس از هر برداشت از آکواریوم انجام گیرد. مگر اینکه دیگر نیازی به فیتوپلانکتون برای تغذیه نوزادها نباشد.

اگر دیده شود که جلبکهای ریسه ای که شباهت به پشمک دارند در آکواریوم در حال تولید است بایستی با استفاده از طور دستی تمیز آکواریوم نسبت به بیرون آوردن سریع آنها اقدام نمود.

روش داده شده آسان ترین روش پیشنهادی برای کشت فیتوپلانکتون است که اگر درست اجرا شود می¬تواند برای آکواریوم دارها و ماهی های آنها مفید باشد.

در صورتی که شما تمایل به تولید و کشت فیتوپلانکتون ندارید، میتوانید محصولات آماده ی آن را از کمپانی های معتبر تهیه کنید. در ادامه این محصولات معرفی می شوند.

همین حالا خرید کنید :

دسته ی غذای فیتوپلانکتون

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه غذای فیتوپلانکتون می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=9647

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.