ماکیان

راهنمای خرید فنچ و 10 نکته کلیدی که باید به آن توجه کنید

خرید فنچ
2.7/5 - (4 امتیاز)

خرید فنچ و نگهداری از آن در بین مردم طرفداران بسیاری دارد. برای خرید پرنده سالم باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

فنچ از پرندگان بسیار زیبا و دوست داشتنی است که صدایی دلنشین دارد. برای خرید یک فنچ سالم و اصیل، باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه مطلب به طور کلی بیان می شود. در صورت عدم توجه به این نکات، ممکن است صاحب یک فنچ مریض، پیر و یا بی اصل و نسب شوید.

مهم ترین نکات در زمان خرید فنچ

  • میزان تحرک و فعالیت
  • تمیز بودن ناحیه مقعد
  • تنفس بدون صدا
  • چشمانی براق و شفاف
  • بدون ترشحات چشمی و بینی
  • اشتهای خوب
  • صافی گردن
  • عدوم خواب آلودگی
  • نگه داشتن بال ها کنار بدن
  • عدوم وجود انگال میان پرها
خرید فنچ

فنچ

ویژگی های فنچ سالم

یکی از اصلی ترین و بهترین روش ها که میزان سلامت پرنده را تعیین می کند و در خرید فنچ بسیار مهم است، مقدار فعالیت، جنب و جوش و سرزندگی این پرنده است. این پرندگان ذاتا فعال و شاداب بوده و بیش تر زمان خود را صرف جهیدن و پرواز در قفس خود می کنند. آن ها مرتبا از یک مکان به مکان دیگر می پرند. گاهی چند عدد دانه بر می دارند، گاهی پر آرایی می کنند و گاهی نیز مقداری راه می روند.

با این اوصاف در صورتی که پرنده ای روی یک نشیمنگاه نشسته باشد و علاقه ای به جهش و فعالیت نداشته باشد و پرهایش پف کرده و سرش رو به پایین متمایل باشد و مشغول چرت زدن باشد، بیمار بوده و بهتر است از خرید آن منصرف شوید. البته گاهی اوقات نیز بعضی از فنچ ها در دوره تولید مثل کمی ژولیده و آشفته به نظر می رسند که اهمیت خاصی ندارد.

خرید فنچ

فنچ سالم

در قفس فنچ حتما مواد لازم برای لانه سازی را قرار دهید. اگر این پرنده ز لحاظ مواد لازم برای آشیانه سازی در تنگنا قرار گیرد و یا به تعداد زیاد در یک قفس نگهداری شوند، به کندن پرهای فنچ های دیگر می پردازند. با این وجود، این حالت در فنچ به صورت یک بیماری مزمن نظير آن چه که در طوطی ها دیده می شود، نیست. این مشکل در صورت بهبود شرایط و محیط نگهداری، این پرندگان بهبود می یابد. پرهای آن ها نیز در مدت زمان کوتاهی جایگزین می شود.

از خرید فنچ هایی که پرهایشان ژولیده است و فعالیت چندان نیز ندارند، بخصوص اگر ناحیه مقعد آن ها تمیز نبوده و آلوده باشد، خوددا کنید، چرا که آلوده بودن ناحیه مقعد معمولا نشان دهنده وجود اختلال در دستگاه گوارش است که می تواند واگیر باشد.

توصیه می شود پیش از خرید پرنده و انتقال به محل زندگی خود حتما به ویژگی های یک پرنده سالم توجه نمایید و هر یک از نشانه های سلامتی را یک به یک مورد بررسی قرار دهید و در صورت عدم تجربه و آگاهی کافی حتما با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.

خرید فنچ

فنچ Finch

ویژگی های فنچ بیمار

مهم ترین ویژگی منفی و نشان دهده بیماری در فنچ بی حالی است. رفتار بی تفاوت، تنگی نفس و به گوش رسیدن صداهای غیر عادی تنفس، چشم های قرمز و دارای التهاب، ترشحات چشم، ترشحات بینی، بی اشتهایی، اسهال، وجود فضولات با رنگ غیر عادی، پف کردن غیر عادی پرها، ژولیدگی، تورم پوست پا یا منقار، تنفس نامنظم، گوشه گیری و بی حالی، فلجی پاها و بال ها، خواب آلودگی، تنگ شدن و نیمه باز ماندن چشم ها، دور نگه داشتن بال ها از بدن، کج شدن گردن، مشاهده انگل های خارجی در میان پرها از دیگر ویژگی هایی است که نشانه پایین بودن میزان سلامت پرنده به حساب می رود.

اولین توصیه ما به شما برای خرید فنچ این است که به فروشنده ای معتبر و با وجدان مراجعه کنید که اصول اولیه بهداشت را به خوبی رعایت می کند. از تماس پرنده خود با پرنده یا پرندگانی که از سلامتی آن ها اطمینان ندارید جدا خودداری نمایید، چرا که بسیاری از بیماری ها در پرندگان واگیر است.

خرید فنچ

پف کردن غیر عادی پرها نشان دهنده بیماری در فنچ است.

قرنطینه کردن فنچ تازه خریداری شده

پرنده ای که جدیدا خریداری کرده اید نباید یکباره وارد قفس سایر پرندگان شده یا به محل زندگی آن ها وارد شود. قرنطینه به مدتی 2 تا 3 هفته الزامی است. این امر سبب تضمین سلامت پرنده می شود و آن گاه با اطمینان خاطر می توانید پرنده را به محل اصلی انتقال دهید.

پس از وارد کردن جوجه فنچ ها به قفس، این پرندگان ممکن است تا مدتی فعالیت نداشته باشند و در گوشه ای از قفس بمانند. این موضوع را نمی توان علامت بیماری تلقی کرد. آن ها معمولا به علت ترس چنین حالتی را دارند. پس از عادت کردن به شرایط جدید همانند سایر پرندگان سالم فعالیت خود را شروع خواهند کرد.

به این نکته توجه داشته باشید که وقتی قصد خرید فنچ دارید، به طور ناگهانی به قفس آن ها نزدیک نشوید. چرا که در این حالت ممکن است حتی پرندگان بیمار بترسند و تمام انرژی خود را جمع کرده و به فعالیت مشغول شوند و شما نتوانید پرنده بیمار را تشخیص دهید. به همین دلیل بهتر است که از فاصله مناسب پرندگان را زیر نظر بگیرید تا بتوانید از سلامت پرنده خریداری شده خاطر جمع باشید.

خرید جوجه فنچ

زمانی می توان از جوجه فنچ نگهداری کرد که خودش قادئر به غذا خوردن باشد، اگر هنوز توسط مادر تغذیه می شود، نباید از مادرش جدا شود. بهتر است خودتان غذا خوردن جوجه را ببینید و اطمینان حاصل کنید. در پایان باید گوشزد کرد که فنچ ها در طبیعت به صورت اجتماعی زندگی می کنند. از این رو اگر به نگهداری از آن ها در منزا علاقمند هستید، بهتر است آن ها را به صورت جفت و یا مخلوط نگهداری کنید. اگر تعداد زیاد باشد، باید پرندگان تقریبا هم جثه و سازگار با هم تهیه کنید.

خرید فنچ

جوجه فنچ

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=35285

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.