ماکیان

۱۲ مورد از خطرات نگهداری بدون قفس در خانه برای مرغ عشق

نگهداری بدون قفس مرغ عشق
4.4/5 - (20 امتیاز)

نگهداری بدون قفس مرغ عشق در خانه عموما خطارت زیادی دارد . اگر پرنده خود را از آزاد می کنید، به نکاتی که گفته می شود توجه داشته باشید.

وقتی که شما مرغ عشقی را خریداری کرده و در منزل نگهداری می کنید، علاقه شدیدی بین شما و این پرنده کوچک و زیبا شکل می گیرد. اگر مرغ عشق آزادنه در منزل پرواز کند و دچار آسیب شود، نه به دلیل هزینه ای که صرف کرده اید یا قرار است برای درمان بپردازید، بلکه به خاطر علاقه ای که به او دارید، به ناراحتی عمیقی دچار می شوید. مرغ عشق پرنده ای کوچک و بسیار ظریف است که یک ضربه معمولی می تواند منجر به مرگ او شود. برای پیشگیری از چنین آسیب هایی، حطرات احتمالی که ممکن است در منزل شما نیز وجود داشته باشد و پرنده را تهدید، در ادامه متن بررسی می شود.

برای حفظ سلامت این مونس وفادار، کوچک و بی دردسر، نکاتی را ذکر می کنیم که با رعایت کردن آن ها می توانید به مرغ عشق خود اجازه دهید آزادانه در منزل پرواز کرده و بازی کند. برخی از موارد ممکن است به نظر شما اصلا حائز اهمیت نباشد، با این حال خطر جدی برای پرنده به دنبال داشته باشد. پس توصیه می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

خطرات مرغ عشق در خانه

نگهداری بدون قفس مرغ عشق ، می تواند خطراتی برای این پرنده به همراه داشته باشد.

دستشویی و حمام از مهم ترین خطرات

فرار پرنده از پنجره دستشویی یا افتادن آن داخل کاسه توالت از مهم ترین خطراتی است که برای مرغ عشق وجود دارد و برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده است. راه اجتناب از این مشکل آن است که همیشه درب دستشویی و حمام را بسته نگهدارید. بهتر است پرنده یا وارد حمام و توالت نشود و یا اینکه فقط به همراه خودتان مرغ عشق را به این مکان ها ببرید.

قفسه کتاب از خطرات نگهداری بدون قفس مرغ عشق

اگر در منزل خود قفسه کتاب دارد، بدانید که یک محل تهدید کننده برای پرنده کوچک شما به حساب می رود. به این ترتیب که مرغ عشق در پشت کتاب ها مخفی می شود و ممکن است قادر به خارج شدن نباشد. در مورد اگر کتاب ها را جا به جا کنید احتمال دارد پرنده له شود. راه پیشگیری از این مشکل آن است که کتاب ها را به انتهای قفسه هل بدهید و برای وارد نشدن پرنده در لای آنها، چند کتاب را به حالت افقی بالای آن ها بگذارید. همچنین می توانید یا ملافه روی کتابخانه بکشید تا مرغ عشق قادر به وارد شدن به آن جا نباشد.

خطرات مرغ عشق در خانه

قفسه کتاب تهدیدی برای مرغ عشق

شمع روشن ؛ عامل سوختن مرغ عشق

قبل از آن که مرغ عشق را از قفس آزاد کنید، اگر شمع روشنی در منزل دارید، آن را خاموش کنید. پرنده ممکن است خودش را با پرواز از روی شمع بسوزاند. هنگام آزاد بودن پرنده در اتاق، هیچ شمعی را روشن نکنید.

کمد و کشوهای میز

کشوهای باز ممکن است سبب کنجکاوی پرنده شده و به آن ها وارد شود. میزان اکسیژن در این محل کم است و حتی احتمال دارد مرغ عشق پشت وسیله ها رفته و در آن جا گیر کند. وارد شدن پرنده به کشو ها ممکن است سبب خفه شدن یا گرسنگی کشیدن این موجودات شود. وقتی پرنده آزاد در خانه دارید، هرگز کمدها و کشوها را حتی به میزان جزیی باز نگذارید. چرا که اندازه کوچک این پرنده سبب می شود از کوچک ترین فصا عبور کرده و به کشو وارد شود. همچنین قادر به بیرون آمدن از آن نباشد. به همین دلیل همیشه کشو و درب کمد را بسته نگه دارید.

خطرات مرغ عشق در خانه

قبل از آزاد کردن مرغ عشق درب کمد و کشوها را ببندید.

ظروف پر از آب عامل تهدید نگهداری بدون قفس مرغ عشق

ظرف آب کوچکی که ممکن است از نظر شما احتمال هیچ خطری نداشته باشد، برای مرغ عشق یک تهدید به حساب می آید. به این دلیل که پرنده ممکن است داخل هر نوع ظرف آب بیفتد و غرق شود. همچنین یک ظرف حاوی مایع و کف صابون، ممکن است به نظر پرنده یک جای مناسب برای فرود بیاید و با نشستن روی آن، غرق شود. به همین دلیل همیشه توجه داشته باشید که قبل از آزاد کردن مرغ عشق روی تمام ظروف حاوی آب و مایعات در پوش بگذارید و موقع تمیزکاری خانه، پرنده را از قفس خارج نکنید.

نور مستقیم خورشید و داغی داخل ماشین

گرمازدگی ممکن است سبب حمله قلبی پرنده شود. اگر در تابستان مرغ عشق یا هر نوع پرنده خود را با ماشین بیرون می برید و در جایی مجبورید متوقف شوید و ماشین را خاموش کنید و شیشه ها را بالا بکشید و بروید و مدتی بعد برگردید، نور خورشید وهوای گرم موجب داغی بیش از حد داخل ماشین و گرمازدگی پرندگان می شود. از چنین کاری به شدت پرهیز کنید، زیرا ممکن است گرمازدگی به مرگ پرنده شما بینجامد.

اصولا پرنده در مقابل گرما مقاومت کمی دارد و وقتی گرمش می شود، با له له زدن و تبخیر ششی می تواند تا حدی گرمای بیش از حد را از بدنش خارج کند. اما اگر گرما بیش از حد تحمل باشد و پرنده نتواند با مکانیسم های خنک کنندگی خودش از شر گرمای اضافی خارج شود، قطعا گرمازده می شود و اگر نتوانید معالجه اش کنید، خواهد مرد.

هرگز بیش از ۵ دقیقه هیچ پرنده ای را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. هرگز داخل ماشین که در تابستان داغ می شود، پرنده را نگذارید، بلکه ابتدا درب های ماشین را باز کنید تا داخل آن خنک شود. توجه داشته باشید که هر شرایطی که شما در آن احساس گرمای سخت کنید، برای پرنده خطرناک تر است.

خظرات مرغ عشق در خانه

گرمای داخل ماشین برای مرغ عشق خطرناک است.

کف اتاق از عوامل تهدید کننده برای مرغ عشق

پرنده های دست آموز کوچولو گاهی اوقات روی کف اتاق مشغول بازی می شوند و ممکن است شما در حین راه رفتن آن را نبینید و لگدش کنید و موجب آسیب دیدن و حتی مرگ آن شوید. توجه داشته باشید که اگر از وزن یک آدم متوسط ۷۵ کیلوگرمی، فقط ۲۰ کیلو و حتی ۵ کیلوی آن روی یک پرنده کمتر از ۱۰۰ گرمی بیفتد، اگر هم درجا نمیرد، امکان زنده ماندن آن بسیار اندک است و چه حالی به شما دست خواهد داد که پرنده زیبا و دوست داشتنی خودتان را لگد کنید و سپس بدن نیمه جان آن را تا هنگام مرگش مشاهده کنید. درحالی که می دانید حتی اگر آن را به دامپزشک هم برسانید، از دست او نیز کاری ساخته نیست و به همین شکل مجبورید که ناظر جان کندن آن
باشید!؟

اگر پرنده آزادی در خانه دارید، همیشه مراقب آن باشید و بدانید که در کجای اتاق قرار دارد. ثانيا موقع راه رفتن، همیشه جلوی پای خودتان را ببینید، بعد گام بردارید. لگدکردن پرنده در بیشتر حالات منجر به مرگ آن خواهد شد.

سموم موجب مسمومیت مرغ عشق می شوند

الكل، سرب مداد، جوهر ماژیک و خودکار و خودنویس، ادویه جات، چسب ها، روغن جلا و دیگر مواد جلادهنده، نوار چسب، حلال ها، کودها، مشمای پلاستیکی، پاک کننده ها، جیوه، اسپری ها، پودر لباسشویی، دود غلیظ سیگار، دود مواد مخدر، گیاهان سمی (اغلب گیاهان آپارتمانی)، داروها، غذاهای مسموم و غیره ممکن است در اثر وارد شدن به بدن پرنده موجب مسمومیت آن شوند. این موارد از خطرات مرغ عشق در خانه است که کمتر به آن توجه می شود.

از قرار دادن انواع موارد فوق و دیگر مواد سمی و خطرناک در دسترس پرنده به شدت خودداری کنید. پرنده به طور طبیعی ممکن است از مزه یا بوی برخی چیزها خوشش نیاید و آن ها را نخورد، ولی ممکن است در اثر کنجکاوی و بازیگوشی و در حین بازی کردن با برخی از این مواد و وسایل، مقداری از آنها وارد بدنش شود و مسموم شود. به خصوص در هنگام جویدن و بازی کردن با یک خودکار و غیره.

اگر شما یک خودکار را در دسترس یک طوطی قرار دهید، به آن به عنوان یک وسیله جویدنی می نگرد و جالب توجه است که همه قسمت هایش را رها میکند و درست مشغول جویدن نوک جوهردار آن می شود. پس هرگز حتی یک خودکار خالی یا ظرف خالی هریک از مواد خطرناک را در اختیار طوطی و دیگر پرندگان قرار ندهید.

خطرات مرغ عشق در خانه

برخی مواد غذایی برای مرغ عشق سمی هستند.

اجاق روشن یا داغ ؛ خطری برای مرغ عشق

در صورت فرود آمدن پرنده روی اجاق روشن یا تازه خاموش شده و داغ، ممکن است به طور کشنده ای بسوزد و در این مورد هم غالبأ شما کار مهمی نمی توانید جهت بهبود آن بکنید. بدون مراقبت، هرگز نباید پرنده در آشپزخانه پرواز آزاد داشته باشد. اگر پرنده شما در خانه آزاد است، پس از خاموش کردن اجاق، یک ظرف آب سرد در پوش دار روی آن بگذارید.

البته این موضوع چندان هم که در کتب خارجی نوشته شده است، برای خود پرنده خطرناک نیست، زیر اولا سطح عمده بدن پرنده از پر پوشیده شده و ثانيا پرنده پس از فرود روی هر چیز، به محض احساس کوچکترین نشانه ناراحتی، حتی اگر بالچینی هم شده باشد، به قدری توان دارد که از روی آن چیز بلند شود و آن قدر ناتوان نیست که بنشیند تا بسوزد یا در آب جوش بیفتد و بمیرد. به هر حال اگرچه این گونه خطرات گاه ممکن است علی رغم همه توانایی های پرندگان، اتفاق افتد،

ولی پرندگان به علت داشتن قدرت پرواز، یقینا از این جور خطرات به مراتب آسان تر از حیوانات خودشان را نجات می دهند. اما در خصوص پرندگانی که مثلا روی یک سماور درحال جوش ویا قوری روی آن می نشیند، عمده ی خطرات مربوط می شود به افتادن قوری و ظروفی امثال آن و ریختن آب یا چای جوش روی کسی که احیانا در آن نزدیکی است. به هر حال بهتر است شما در این مورد یا هر مورد احتمالا خطرناک، به شدت محتاط باشید.

خطرات مرغ عشق در خانه

اجاق گاز روشن برای مرغ عشق خطرناک است.

کم و زیاد شدن درجه حرارت اتاق

در هوای سرد ممکن است پرنده سرما بخورد و در هوای گرم ممکن است پرنده گرما زده شود و دچار حمله قلبی گردد. پرنده را به تدریج به دمای ۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد اتاق عادت دهید. استفاده از دماسنج به شما کمک می کند همیشه دما را به طور دقیق اندازیه گیری کرده و از تغییر ناگهانی آن جلوگیری کنید. قفس پرنده را مستقیم در برابر باد کولر یا منبع گرما قرار ندهید. سعی کنید محل قرار گیری قفس جایی باشد که کمترین تغییر دمایی را دارد.

خطرات مرغ عشق در خانه

دمای اتاق را در حالتی نسبتا ثابت تنظیم کنید.

سبد کاغذ باطله و گلدان های تزیینی

با سر خوردن پرنده به داخل آن ها، ممکن است پرنده گرسنگی بکشد یا از ترس افتادن در تله دچار حمله قلبی شود. از سبدهای بافته شده حصیری به جای ظروف صیقلی برای کاغذ باطله استفاده کنید. همچنین گلدان های تزیینی را با ماسه یا چیزهای دیگر پر کنید.

گیاهان موجود در اتاق پرنده :

جویدن و خوردن اکثر گل های سایه دوست آپارتمانی خطر مسمومیت و کشندگی برای پرندگان خانگی دارد. پامچال، آماریلیس، تمام انواع دیفنباخيا، آزالیا، هیاسینت، سایه شب، نرگس، اولئاندر، پوینستیا، مارچوبه زینتی، داتوره و بسیاری از انواع دیگر گیاهان خانگی و آپارتمانی برای پرنده سمی محسوب می شوند.

برخی از گیاهان دیگر، اگرچه سمی نیستند، ولی موادی دارند که برای لایه مخاطی دستگاه گوارش یک پرنده کوچک به شدت مضر است؛ مثل پیچک، گل فلامینگو، مانستر، گل همیشه سبز، آگلانما، فیلودندرون و شفلرا. البته گیاهان غیرسمی هم وجود دارند که شما می توانید به عنوان گیاه زینتی یا درخت پرنده از آنها استفاده کنید. در نگهداری بدون قفس مرغ عشق به این نکته توجه کنید که برخی از گیاهان غیر مضر، چنان مورد علاقه طوطی هاست که وقتی در دسترسشان قرار گیرد، به زودی با جویدن آن را نابود میکنند.

خطرات مرغ عشق در خانه

گلدان های تزئینی برای مرغ عشق خطر محسوب می شوند.

کاکتوس و نگهداری بدون قفس مرغ عشق

اگر پرنده آزاد در خانه دارید، هیچ نوع کاکتوسی را داخل خانه نگذارید. زیرا خارهای کاکتوس ممکن است سبب زخم کردن یا کور کردن آن شود. قبل از خرید یک گیاه جدید، در مورد مطلوبیت آن برای اتاقی با پرنده آزاد، اطلاعات کافی به دست آورید و براساس آن اطلاعات، اقدام کنید.

خطرات مرغ عشق در خانه

کاکتوس منجر به زخمی شدن پرندگان می شود.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=35359

1 دیدگاه در “۱۲ مورد از خطرات نگهداری بدون قفس در خانه برای مرغ عشق

  1. علی گفت:

    سلام من یک جفت مرغ عشق یه ۲۳ روز هس خریدم بهشون میرسم مولتی ویتامین میدم انواع سبزیجات تخم مرغ میدم تما ماده داخل لونه نمیره
    چیکارکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *