آب شور

هر آن چه که در مورد نیام داران و انواع آن ها باید بدانید

نیام داران
1/5 - (1 امتیاز)

نیام داران با ظاهر ساده ای که دارند، از پیچیده ترین نرم تنان هستند. شباهت بسیاری به ماهی ها دارند و به دلیل داشتن ستون فقرات به مهره داران هم شبیه اند.

ویژگی های کلی نیام داران

نیام داران در مرحله لاروی، دارای ساختاری به مانند ستون فقرات هستند که آنها را بسیار به مهره داران نزدیک میکند. به علاوه، گلوی این جانوران نیز دارای سوراخ هایی است که به مانند آبشش ماهی هاست.
حدود 1200 گونه از این خانواده به نام های نیام داران یا فواره های دریایی شناخته شده اند. بالغ ها بی حرکت، کف نشین و دارای مخاط مویین بوده و از غذاهای معلق در آب تغذیه میکنند.

بسیاری از آنها بصورت تکی زندگی میکنند، در حالی که تعداد زیادی نیز تشکیل کلنی میدهند. برخی کلنی ها نیز در واقع مجموعه ای از جانوران تکی یا شبه جانورانی هستند که بصورت اجتماعی زندگی میکنند، در حالی که دیگر گونه ها هزاران شبه جانورند که در یک نیام قرار گرفته اند که به آنها نیام داران مرک میگوند.

تمامی نیام داران به کمک نیام سلولزی به بستر می چسبند. نیام دار مرکب گونه ی بسیار معمول که بر روی صخره های زنده وارد آکواریوم شده و از مواد معلق در آب تغذیه میکند.

دو نوع دهانه ی نیام وجود دارد

شاخه ای یا دریچه ای. آب از طریق سیفون شاخه ای وارد بدن جانور شده و به قسمتی میرود که سبد شاخه ای نام دارد. در اینجا، آب از میان شکاف های کوچک به بیرون رانده شده و غذا جذب میگردد.

این فرآیند جذب بر روی تاژک های کوچک آبشش جانور انجام می پذیرد. مواد معلق بسیار ریز، عموما باکتریوپلانکتون ها، جذب لایه ی مخاطی سبد شاخه ای میگردد. نیام داران، بهش کلی موثر غذای خود را از فیلتر کردن آب بدست می آورند.

حتی گونه های کوچک صدها لیتر از آب را در روز از میان خود عبور داده و بیش از 95% از باکتری ها آن را جذب میکنند. تعداد، شکل و محل قرار گرفتن این شکاف ها، مشخصه ی هر جانور در رده بندی آن است. اما رده بندی فعلی نیام داران منسوخ بوده و قابل اطمینان نیست.

بخصوص نیام داران مرکب. تحقیقات اخیر نشان داده که بسیاری از گونه ها توصیف نشده یا بسیار ضعیف توصیف شده اند. به همین دلیل از روی شکل ظاهری نیام داران، نمیتوان به دقت آنها را شناسایی کرد.

آزمایش میکروسکوپی ساختار داخلی آنها بخصوص در مورد نیام داران مرکب، کمک شایانی به شناخت این جانوران میکند.

نیام داران بزرگ اقیانوس آرام

 • حداکثر سایز: قطر 20 سانتیمتر
 • حوزه: اقیانوس هند و آرام
 • حداقل سایز آکواریوم: تانک بزرگ، 100 گالن (380 لیتر) یا بیشتر
 • نور: بی اهمیت
 • تغذیه: از مواد معلق موجود در آب آکواریوم و باکتری ها تغذیه میکند.
 • سازگاری: عمر کوتاهی در اسارت دارند. عموما به علت نبود غذاهای پلانکتونی و سوءتغذیه می میرند.

شرایط نگهداری :

نگهداری از این جانوران کاری بسیار مشکل و نیازمند مراقبت های خاص است. به خصوص در مورد غذادهی. رنگ آنها نارنجی، برنزه ای یا طلایی با خطوط یا وصله های خرمایی یا بنفش است.

در طبیعت در طول روز هزاران لیتر آب را از داخل خود عبور داده و باکتری های آن را فیلتر میکنند. اما در اسارت چنین منبع عظیمنی از نانوپلانکتون ها در دست نیست. فیتوپلانکتون ها کمک شایانی محسوب می شوند اما عموما این غذا را قبول نمیکنند.

اغلب نیامداران مواد ضدرسوبی از خود ترشح میکنند که سمی بوده و میتواند در تانک موجب بروز مشکلاتی شود. اگر به خوبی از آن نگهداری شود و غذادهی مناسب صورت پذیرد تکثیر شده و نیامداران کوچک از هر گوشه ی آکواریوم سر بیرون می آورند (تنها مختص آکواریوم داران بسیار حرفه ای).

نیام داران بزرگ اقیانوس آرام ، Polycarpa aurata

نیام داران بزرگ اقیانوس آرام ، Polycarpa aurata

نیام داران مرکب ( گونه های نارنجی، آبی و قشایی )

 • حداکثر سایز: قطر 15 سانتیمتر
 • حوزه: تمامی آبهای مناطق حاره
 • حداقل سایز آکواریوم: تانک متوسط، 50 گالن (190 لیتر) یا بیشتر
 • نور: بی اهمیت
 • تغذیه: از مواد معلق موجود در آب آکواریوم و باکتری ها تغذیه میکند.
 • سازگاری: عمر کوتاهی در اسارت دارند. عموما به علت نبود غذاهای پلانکتونی و سوءتغذیه می میرند.

شرایط نگهداری

این نیام داران زیبا، گاهی مسافر صخره های زنده شده و به آکواریوم راه می یابند. اما معمولا چند هفته تا چند ماه زنده می مانند. کلنی کوچک به مقدار کافی باکتری از آب جذب میکند تا زنده بماند به شرط آنکه بستر شنی موجود باشد.

اگر غذای کافی داشته باشد، تکثیر میگردد. گونه های کوچک از یک پایه ی مشترک شروع به رشد خواهند کرد. سیفون ها با خطوطی نازک و براق احاطه شده اند.
Clavelina detorta در این نیـام داران، بدن به دو قسمت یا ناحیه تقسیم می شود. بخش بالایی وظیفه ی جذب غذا و در بخش پایینی بقیه ی ارگان ها قرار دارند.
Clavelina robusta علامت بارز آن خطوط اطراف سیفون هاست. از معمولترین گونه های هند و آرام است و معمولا بر روی صخره های زنده وارد آکواریوم می شود.

نیام داران مرکب ، Symplegma viride

نیام داران مرکب ، Symplegma viride

 

نیام داران ، Clavelina moluccensis

نیام داران ، Clavelina moluccensis

 

نیام داران ، Clavelina diminuta

نیام داران ،

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=6775

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.