آب شور

اندازه ی آکواریوم مناسب برای آب شور

اندازه آکواریوم
3.8/5 - (5 امتیاز)

در انتخاب اندازه ی آکواریوم دقت زیادی داشته باشید، زیرا هرچه سایز آکواریوم بزرگتر باشد تغییرات شیمیایی کمتری در آن اتفاق می افتد و حفظ کیفیت آب امری ساده تر خواهد بود. ممکن است بسیاری از افراد تازه کار با این ایده که نگهداری آکواریوم با اندازه کوچکتر، راحت تر است بخواهند برای شروع کار آکواریوم های کوچکتر را انتخاب نمایند؛ در حالی که این تصور اشتباهی است و نگهداری از آکواریوم های کوچک بسیار سخت تر از آکواریوم های بزرگ است و نیاز به تجربه و تبحر بیشتری دارد. متاسفانه چنین طرز فکری در بازار امروز و بر بسیاری از افراد تازه کار حاکم است.

اندازه های آکواریوم

حداقل سایز آکواریوم به پیشنهاد ما حجم 200 لیتر است که ابعاد آن را می توان باتوجه به محل قرار گرفتن آکواریوم تعیین نمود. در ساخت تانک دقت داشته باشید که حتما عرض آن را زیاد در نظر بگیرید زیرا قرار دادن سنگ های زنده و چیدمان آکواریوم زیباتر و راحت تر خواهد بود. حداقل عرض پیشنهادی ما برای آکواریوم های 60 الی 100 سانتی متری 40 سانتی متر است که با بیشتر شدن طول آکواریوم باید عرض آن را نیز بیشتر در نظر بگیرید.

اندازه ارتفاع آکواریوم نیز بصورت منطقی با طول و عرض اکواریوم مرتبط است و ما پیشنهاد می کنیم که برای طول های مختلف ارتفاع آکواریوم را بین 40 الی 80 سانتی متر در نظر بگیرید. ارتفاع بیش از 80 سانتی متر برای آکواریوم هایی که حداکثر تا 3 متر طول دارند توصیه نمی شود. زیرا دسترسی به کف آکواریوم کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود. همچنین در انتخاب ابعاد آکواریوم، نوع آبزیانی که تصمیم به نگهداری از آنها دارید نیز مهم است.

به عنوان مثال جراح ماهیان نیاز به فضای شنای زیادی دارند. بنابراین آکواریوم های طولی (دارای طول زیاد) برای نگهداری این خانواده از ماهیان مناسب هستند. از نظر شکل ظاهری نیز تانک آکواریوم را بصورت های مختلف می سازند که معروف ترین و بهترین شکل آن، شکل معکب مستطیل است.

توصیه ما آن است که ساخت تانک آکواریوم خود را حتما به یک فرد حرفه ای بسپارید و از مشاوره با چنین افرادی غفلت نکنید چرا که ممکن است عدم آشنایی شما یا هر فرد دیگری که تانک را می سازد با نحوه ی ساخت و چسباندن شیشه در آینده منجر به خسارات جبران ناپذیری شود.

در صورتی که ضخامت شیشه را باتوجه به اندازه آکواریوم مناسب انتخاب نمایید و از چسب و پل مناسب استفاده نمایید جای هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت. امروزه بیشتر افراد حرفه ای به جای پل های بزرگ فقط به استفاده از زوارهایی در کف و قسمت فوقانی آکواریوم اکتفا می کنند و فقط برای تانک های بزرگ و برای اطمینان خاطر بیشتر یک یا دو پل را در قسمت های فوقانی آکواریوم نصب می کنند، جهت درک بهتر موضوع به تصاویر زیر دقت نمایید.

 

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=2378

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.