شناخت نژاد های سگ

سگ نژاد لابرادور رتریور

سگ نژاد لابرادور رتریور

لابرادور رتریور نژادی کاری و فعال است و در کارهای مختلف از جمله در ماهیگیری شکار کمک به معلولین نجات و جست و جوی اشخاص شرکت دارد.

لابرادور رتریور در بین مردم آمریکا محبوب تر از سایر نژادهاست و طرفداران بسیاری دارد. او همراه و دوست بسیار خوبی بوده و از مزاجی شاداب و خوب برخوردار است و به کار کردن علاقه زیادی دارد.

بررسی نموداری نژاد لابرادور رتریور

سازگاری :

سازگاری با زندگی در آپارتمان
مناسب بودن برای تازه کارها
میزان حساسیت در برابر محیط اطراف
تحمل تنهایی
تحمل هوای سرد
تحمل هوای گرم

سلامت و بهداشت :

ریزش مو
کف کردن دهان
آرامش در هنگام رسیدگی و اصلاح
مقاومت در برابر بیماری
پتانسیل افزایش وزن
سایز

قابلیت آموزش :

سادگی آموزش
هوش
پتانسیل گاز زدن
تمایل برای شکار
گرایش به پارس یا زوزه کردن
پتانسیل ولگردی

دوستی :

عکس العمل در برابر آشنایان
رفتار دوستانه با بچه ها
رفتار دوستانه با سگ ها
رفتار دوستانه مقابل غریبه ها

نیاز های ورزشی :

میزان انرژی
میزان قدرت
نیاز به ورزش
پتانسیل بازیگوشی
لابرادور رتریور Labrador Retriever

دانستنی های نژاد

  • لابرادور رتریور اشتهای بسیار زیادی داشته و علاقه شدیدی به خوردن غذا دارند. به همین سبب می توانند به سرعت اضافه وزن پیدا کنند بنابراین باید فعالیت آنها را برحسب وزنشان تنظیم کرده و رژیم غذایی مناسب برای آنها در نظر گرفت. توجه داشته باشد که نباید وعده های غذایی او را حذف کنید بلکه در میزان مواد مصرفی باید دقت کافی را داشت. به هنگام گرسنگی ممکن است غذای دیگران و یا حتی مواد غیر خوراکی را هم به مصرف برساند. آنها ممکن است اسباب بازی کوکان را هم بجوند.
  • سگ های لابرادور رتریور از محبوبیت زیادی برخوردار هستند همین امر سبب این شده که بسیاری از مردم فکر کنند که آموزش آنها راحت تر از سایر نژادهای سگ است. این در حالی است که آنها بسیار پر انرژی و قدرتمند بوده و نیاز به آموزش های ویژه دارند. برای بهبود در امر آموزش بهتر است آنها را در کلاس های آموزشی مختص این سگ ها ثبت نام کنید.
  • آمریکایی ها این نژاد سگ را به دیگر نژادها ترجیح داده و علاقه بیشتری به این نژاد دارند به همین سبب گفته شده که لابرادور ریتریور سگی برای آمریکایی هاست. اگر قصد خرید توله ای از این نژاد را دارید به فروشگاه ها و پرورش دهندگان معتبر مراجعه کرده و از داشتن کارت سلامت وی اطمینان حاصل نمایید. کارت سلامت به شما این را می گوید که آیا این سگ راجب به بیماری های ژنتیکی مورد آزمایش قرار گرفته است یا خیر.
  • لابرادور رتریور بسیار پر انرژی بوده و روانه به 30 الی 60 دقیقه فعالیت بدنی نیاز دارند که اگر این میزان از فعالیت را نداشته باشند ممکن است دست به کارهای خطرناک مانند پارس کردن و جویدن وسایل منزل بنمایند. لابرادور ریتریور را در کارهای سخت و طاقت فرسایی که به انژی مضاعف نیاز دارد شرکت می دهند.
  • در دوران کودکی بسیار پرانرژی و پرجنب و جوش هستند بسیاری گمان می کنند که این نژاد سگ بیش فعال است. با گذشت زمان و بالا رفتن سن از میزان جنب و جوش این سگ ها کاسته شده اما همچنان فعال و شاداب خواهند ماند.
  • این سگ ها در فرار کردن مهارت چندانی ندارند مگر آنکه به وسیله محرک های مناسب همچون بوی غذای لذیذ این کا را به آنها القا کنیم و آنها را به سمت بو بکشیم. دقت داشته باشید که این سگ ها باید دارای یک برچسب برای شناسایی و یا یک ریز تراشه باشند.

ابعاد و وزن

وزن سگ نر : (30-36) کیلوگرم، در ماده : (30-32) کیلوگرم.

قد سگ نر : (57-62) سانتی متر، در ماده : (54-60) سانتی متر.

شخصیت

لابرادورها سگ هایی بسیار پر نشاط و سرزنده هستند که هم به فعالیت های ذهنی و هم جسمی نیاز دارند. بر حسب میزان فعالیت برخی از آنها بسیار خونگرم و اجتماعی بوده اما برخی دیگر نیز ممکن است گوشه گیری کنند. به علت هوش و رفتار خوب اجتماعی که دارند آموزش به آنها بسیار راحت است. آنها شخیصتی قدرتمند و پیروزمند دارند و به عنوان سگی خوش مزاج محبوب شده اند. او تعامل و رفتار خوبی با دیگر سگ ها و حیوانات خانگی دارد.

گالری عکس

لابرادور ریتریور Labrador Retriever

بهداشت و بیماری

لابرادور رتریور در کل خیلی کم به بیماری مبتلا می شود. به همین جهت می توان گفت این نژاد سگ های سالمی دارد. اما در صورتی که شما دارای سگی از این نژاد هستید، بهتر است با بیماری های احتمالی آن ها آشنا شوید.

لطفا قبل از خرید از سلامت سگ اطمینان حاصل کنید. به دلیل ارثی بودن بسیاری از بیماری ها، حتما باید از سلامت پدر و مادر سگ نیز مطمئن شوید. برای این منظور، می توانید کارت سلامت پدر و مادر سگ را ببینید.

دیسپلازی مفصل ران : سگ لابرادور رتریور مبتلا به این بیماری در هنگام راه رفتن می لنگد. در سن های بالاتر، ممکن است مفصل ران ورم کند. این بیماری به دلیل اتصال نادرست استخوان ران به مفصل، به وجود می آید و اغلب ارثی است. اما در اثر آسیب دیدگی و تغذیه نامناسب نیز می تواند به وجود آید. پاهای عقبی سگ مبتلا از ناحیه اتصال استخوان لگن به مفصل دارای مشکل است. بهتر است از پرورش سگ مبتلا به دیسپلازی مفصل ران خودداری کنید.

دیسپلازی آرنج: نوعی از بیماری های مادرزادی بوده که در آن سه استخوان تشکیل دهنده آرنج  درجات مختلفی از رشد را خواهند داشت که سبب درد و ورم آرنج شده و درمان آن ممکن است با تجویز دارو ویا جراحی باشد.

میوپاتی: نوعی از بیماری ارثی است که در آن سیستم عصبی و عضلات سگ درگیر شده و سبب ضعف عضلات می شود. سگ های مبتلا به این بیماری در حین فعالیت و بازی ممکن است غش کرده و به دلیل ضعف عضلانی نتوانند روی پای خود بایستند. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما به نظر میرسد که اگر سگ های مبتلا را گرم نگه داشته و استراحت کنند از شدت آن کاسته می شود. نخستین نشانه های این بیماری در شش هفتگی و غالبا در هفت هفتگی بروز می نماید. از پرورش سگ های مبتلا به این بیماری باید شدیدا خودداری کرد زیرا ممکن است میوپاتی را به نسل های بعدی نیز انتقال دهند.

درماتیت مرطوب حاد: این در نتیجه عفونت های باکتریایی در سگ لابرادور رتریور به وجود آمده و نوعی از بیماری های پوستی است که سبب التهاب و قرمزی پوست می شود. با حمام دادن سگ در شامپوهای ویژه این بیماری و همچنین آنتی بیوتیک ها و کوتاه کردن موهای آنها می توان این بیماری را درمان کرد.

صرع: نوعی بیماری است که هم جنبه ارثی و هم جنبه اکتسابی دارد. در آن سگ ممکن است به تشنج های شدید و خفیف دچار شده و همچنین رفتارهای غیر عادی همچون پرخاشگری و تعقیب دیگر حیوانات افتادن از بلندی گیجی و از دست دادن هوشیاری و سفت شدن عضلات را از خود بروز دهد. این بیماری ممکن است در نتیجه وجود تومور قرار گرفتن در معرض سم بیماری های متابولیکی و یا وارد آمدن ضربه و آسیب به سر ایجاد شود. برای درمان و تشخیص این بیماری باید به دامپزشک مراجعه کرد.

پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری سبب زوال و نابودی شبکیه شده و از جمله بیماری های چشمی است. در مراحل نخستین بیماری سگ بینایی خود را تنها در شب از دست می دهد اما با ادامه این بیماری در طول روز نیز قادر به دیدن نیست و به طور کامل نابینا می شود. سگ هایی که در نتیجه این بیماری بینایی خود را از می دهند می توانند با دیگر حواسشان به زندگی خود ادامه دهند.

آب مروارید: لکه های ابری روی چشم را آب مروارید می گویند که سبب تاری دید می شود و با بالارفتن سن این بیماری شدت می بابد. گرچه سبب از دست دادن کامل بینایی نمی شود اما بینایی را تا حد زیادی کم می کند. این بیماری با انجام جراحی قابل درمان است.

ولولوس اتساع معده: نوعی از بیماری است که در لابرادور رتریور ممکن است رخ دهد و سبب پیچ خوردن معده و یا نفخ می شود. این بیماری ممکن است زندگی سگ مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد و خطر مرگ را افزایش دهد. به ویژه سگ هایی که جثه های بزرگ دارند و در خوردن غذا و آب عجله می کند و مقدار زیادی غذا و یا آب را یکجا می بلعند. هنگامیکه گاز و هوا معده را گرفته ایجاد نفخ می کند و به خاطر اینکه سگ ها قادر به آروق زدن و یا استفراغ نیستند راهی برای رهایی از این گازها ندارند در نتیجه مسیر تنفسی و رساندن خون به قلب آنها را مسدود کرده و سبب شوک و افت فشار می شود. در آن لحظه اگر فوریت های پزشکی را برای سگ نداشته باشیم سگ می میرد. اگر آب دهان سگ شما همواره سرازیر می شود و بدون اینکه استفراغ کند اوق می زند مشکوک به این بیماری است. اگر علائمی همچون بی حالی و بی قراری تپش قلب و افسردگی را در سگ خود مشاهده کردید به سرعت او را نزد دامپزشک ببرید.

دم سرد: نوعی بیماری مشترک بین لابرادورها و رتریورها  است که ایجاد درد شدید می کند و باعث تا خوردن دم و شل و آویزان ماندن آن می شود. این بیماری خوش خیم بوده و معمولا بعد از چند روز علائم آن از بین می رود. این بیماری در نتیجه مشکلاتی در بین عضلات و مهره های موجود در دم این سگ هاست.

عفونت گوش: لابرادور رتریور به علت علاقه زیادی که به آب بازی دارند ممکن است مستعد این بیماری باشند درنتیجه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است مرتبا گوش های آنها را بررسی کنید.

دیسپلازی دریچه سه لختی (TVD): این بیماری در حال گسترش نوعی بیماری ارثی بوده که سبب بروز نقایصی در دریچه سه لختی که در سمت راست قلب قرار دارد می شود. این بیماری می تواند شدید و یا خفیف بوده و سگ های مبتلا به آن ممکن است هیچگونه علائمی از این بیماری را بروز ندهند. این بیماری به وسیله سنوگرافی قابل تشخیص است. در رابطه با دلایل گسترش این بیماری در بین این نژاد تحقیقاتی در حال انجام است.

تغذیه

2.5 تا 3 پیمانه غذای خشک و مغذی به صورت دو وعده غذایی در روز برای لابرادور پیشنهاد می شود.

در نظر داشته باشید میزان و کیفیت غذای مصرفی توسط سگ لابرادور رتریور به عواملی همچون فیزیک و ساختار وزن  سوخت و ساز و میزان فعالیت او بستگی دارد. بهتر است غذاهای با کیفیت و مغذی را در وعده های غذایی مشخص به او بدهید تا اینکه همواره ظرف غذای او پر از غذاهای معمولی باشد. برای بررسی او از نظر اضافه وزن می توانید ابتدا او را با چشم خود ببیند به صورتیکه کمر او برای شما قابل رویت باشد سپس دستتان را برروی پشت او قرار داده و به آرامی تا پایین بکشد اگر ستون فقرات او قابل لمس بود او در وزن نرمال بوده و اگر برخلاف این باشد او اضافه وزن دارد باید از میزان غذای او کاسته و بر فعالیتش اضافه کنید. توله سگ های 4 تا 7 ماهه از این نژاذ به شدت رشد می کنند و در معرض بیماری های مفاصل و استخوان قرار دارند. بنابراین به مراقبت های مداوم و ویژه ای نیاز دارند ازجمله داشتن فعالیت کافی به صورت روزانه و تنظیم رژیم غذایی مناسب و کم کالری.

نگهداری و مراقبت

لابرادورها از تنهایی می ترسند و هنگامیکه برای مدت طولانی تنها بمانند ممکن است بسیار خرابکار و مخرب بوده و اقدام به کندن زمین و جویدن وسایل کنند. بنابراین آنها را باید در محیط خانه نگهداری کرد. آنها بسیار صمیمی و خانواده دوست هستند.

لابرادور رتریور را سگ های وابسته به کار می دانند به علت سطح بالای انرژی که دارند به این نام معروف شده و از کار کردن لذت می برند. لابرادورها سطوح مختلفی از فعالیت را از خود بروز می دهند اما همگی آنها باید هم فعالیت فیزیکی و هم فعالیت ذهنی را داشته باشند. آنها را روزانه به مدت 30 دقیقه برای پیاده روی به پارک و بیرون از منزل ببرید. در نظر داشته باشید که توله سگ های این نژاد نباید زیاد پیاده روری کنند. این کار آنها را به شدت خسته می کند بنابراین در بین مدت پیاده روی بهتر است چند دقیقه ای را نیز به بازی کردن بگذرانند.

این سگ ها در رقابت های اطاعتی و فرمانبرداری معمولا موفق تر از سایر سگ ها خواهند بود اما این آوازه آنها سبب شده است که بسیاری از دارندگان این سگ ها گمان کنند که سگشان نیازی به آموزش ندارد. اگر توله های این نژاد را آموزش ندهید در آینده تبدیل به یک سگ وحشی و کنترل ناپذیر می شود. برای آموزش این سگ ها بهتر است محیطی آموزشی را یافته که در آن به جای روش تنبیهی از روش های تشویقی برای آموزش استفاده می نمایند. این امر برای داشتن سگی با رفتارهای اجتماعی و تعاملی خوب به شما کمک بسزایی خواهد کرد.

اگر قصد دارید توله سگی از نژاد لابرادور رتریور را پرورش دهید به اطلاعات و مراقبت های ویژه ای نیازمندید. اجازه دویدن روی سطوح سخت مانند آسفالت و پیاده رو را تا قبل از دو سالگی این توله ها به آنها ندهید. دویدن و بازی برروی چمن و جست و خیزهای سه سانتی گزینه مناسبی برای آنها خواهد بود که کمک بسیاری به شکل گیری مفاصل آنها خواهد کرد.

لابرادو ها در عین اینکه بسیار شلوغ و پر سرو صدا هستند جوندگان قدرتمندی نیز هستند. اگر تصمیم به بیرون رفتن از منزل دارید لابرادو را درون جعبه و یا لانه قرار دهید تا از جویدن وسایل اطرافش پیشگیری کنید. از سفت بودن وسایل بازی اش اطمینان حاصل کنید تا قادر به جویدن آنها نباشد. او تا زمانیکه قادر به حمل وسایل با دهانش است شاد و خرسند است.

لابرادور رتریور Labrador Retriever

رسیدگی و آراستن

لابرادور دو لایه پوشش محافظ دارد که او را در برابر سرما و گرما حفاظت می کند. این دو لایه شامل یک لایه زیرین مقاوم در برابر آب و هوا بوده که نرم است و یک لایه رویی که ضخیم و راست بوده و انازه اش کوتاه است. او در کل پوششی براق دارد. این پوشش به ایفای نقشش در مقام یک شکارچی به او کمک می کند. سه رنگ برای پوشش او وجود دارد که شکلاتی زرد و سیاه شامل این رنگ هاست. در ابتدا رنگ سیاه طرفدار بیشتری داشته اما با گذر زمان رنگ های زرد و شکلاتی اکنون محبوب تر است. نوع تازه ای از لابرادو ها را پرورش داده اند که به رنگ های سفید قطبی و یا قرمزی روباهی هستند. این سگ ها از لابرادوهای زرد گرفته شده اند.

لازم است هرروز موهای لابرادور رتریور را به وسیله جاروبرقی های قدرتمند شانه بزند زیرا آنها ریزش موی شدیدی داشته و با این کار به از بین رفتن موهای سست و مرده او کمک می کنید.

دو ماه یک بار می توانید آنها را حمام دهید. حمام دادن سبب تمییز ماندن و داشتن بوی خوب آنها می شود. اگر این سگ ها خود را به گل و مواد آلوده کننده آغشته نکنند لازم نیست بیش از دو ماه یک بار حمام شوند.

2 یا 3 بار در هفته برای مسواک زدن آنها کافی است. این امر سبب پیش گیری از بیمارهای دهانی و تجمع جرم و باکتری برروری دندانهای آنها می شود.اگر صدای کشیدگی ناخن هایش برروی سطوح را می شنوید به کوتاه کردن آنها اقدام نمایید این کار از وارد آمدن آسیب به شما هنگامیکه می خواهد به بغل شما بیاید پیشگیری می کند.

گوش های لابرادور رتریور را به صورت هفتگی از نظر وجود علائمی همچون قرمزی یا بوی بد بررسی نمایید. این علائم نشان دهنده وجود عفونت است. برای پاکسازی گوش او از آلودگی می توانید مقداری پنبه آغشته به PH متعادل برروی گوشش بمالید و آلودگی ها را پاک کنید. از فروبردن هر چیزی به داخل گوش میانی او خودداری کنید و تنها پاکسازی گوش خارجی او کافیست. اگر احساس کردید که گوش او خشک شده می توانید با روغن نارگیل یا روغن بچه گوشش را بمالید.

سگ ها نسبت به پنجه های پاهایشان بسیار حساسند بنابراین همیشه پاهای آنها را بررسی و تمییز نمایید.

در حین انجام نظافت وی او را نظر وجود هرگونه قرمزی و خارش و حساسیت به لمس بررسی کنید و داخل دهان و بینی او را مشاهده نمایید. چشمان او باید کاملا روشن و عاری از هرگونه قرمزی و ترشح باشد.

محل نگهداری

این سگ ها گزینه مناسبی برای زندگی در آپارتمان نیستند آنها بسیار پرانرژی و فعال بوده و برای انجام فعالیت های روزانه خود نیاز به یک حیاط کوچک دارند. لابرادورها علاقه زیادی به دویدن و بازی کردن دارند بنابراین اگر در محیط های کوچک و بسته قرار گیرند عصبی و پرخاشگر می شوند.

سازگاری

رابرادور دوست و همراهی بسیار خوب و صمیمی برای کودکان است. او از بودن در کنار کودکان لذت می برد و عاشق حضور در جشن تولدهای کودکان است. او رفتار دوستانه ای با مهمانان و حضار در جشن دارد تا جاییکه دوست دارد خود کلاه میهمانان را بر سرشان بگذارد.

گرچه لابرادور رتریور با کودکان رفتار خوب و صمیمی دارد اما نباید آنها را باهم تنها گذاشت و همچنین نحوه تعامل و برخورد با آنها را باید به کودکان خود آموزش دهید و برروی رفتار هر دوی آنها نظارت داشته باشیم. به کودکان خود گوش زد کنید که دم گوش و پا های آنها را نکشند و هنگامیکه در حال غذا خوردن و یا استراحت هستند به آنها نزدیک نشوند.

ویدئو ها :

یک نظر ارسال شده برای “سگ نژاد لابرادور رتریور

  1. مهسا امیری گفت:

    😍😍😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *