آموزش و نگهداری سگ

نگهداری سگ و 6 پرسش کلیدی در رابطه با اینکه چگونه صاحب خوبی برای آنها باشیم

نگهداری سگ و 6 پرسش کلیدی در رابطه با اینکه چگونه صاحب خوبی برای آنها باشیم
3.2/5 - (4 امتیاز)

نگهداری سگ می تواند کاری دشوار باشد چنانچه نسبت به نیازها و چگونگی برطرف کردن آنها شناخت و اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشیم. با ما همراه باشید.

قبل از تصمیم  گیری در انتخاب یک سگ خانگی لازم است مواردی را در نظر بگیرید که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

نکات ضروری برای تصمیم گیری در مورد نگهداری از سگ

1_  آیا در خلال روز کسی در منزل هست؟ تا پرستاری و مراقبت از آنها را به عهده گیرد ، توله ها را نباید بیش از چند ساعت در خانه تنها گذاشت، اگر شرایط شغلی و حرفه ای شما طوری است که باید بیشتر ساعات روز را در خارج از منزل سپری کنید توصیه میشود هرگز اقدام به خرید سگ نکرده مگر از داشتن افرادی در خانه یا آپارتمان مطمئن شوید .

2_ در مواقع تعطیلات و یا روز های آخر هفته وقت خود را چگونه می گذرانید؟ قبل از خرید سگ خود باید این مسئله را در خود تمام کرده که در مواقع تعطیلات سگ را چگونه نگداری خواهید کرد گاهی به علت بی توجهی صاحب سگ ممکن است حیوان به نحوی از بین برود مگر این که سرپرستی نگهداری از حیوان را به عهده بگیرد و یا آن را به دیگری واگذار کنند و یا آن را در مراکز نگهداری پانسیون سگ تحویل دهند .

3_ برای حفظ سلامتی و شادابی سگ ها نیاز به ورزش و تمرین های بدنی دارند برای این کار باید با قلاده و یا با زنجیر در محل های اختصاصی رفت و آمد سگ ها و یا مکان های مجاز برای این گونه تحرکات روزانه آنها را به خارج از خانه برده تا با جست و خیز در فضای آزاد در پارک های اختصاصی به بازی و دوندگی مبادرت ورزند، شما اگر دل بستگی و علاقه به سگ خود داشته باشید مسلما مدتی از وقت روزانه خود را باید صرف گذراندن با حیوان خود کنید .

4_ آیا از عهده مخارج سنگین نگهداری سگ بر خواهید آمد ؟

مخارج شامل هزینه تهیه غذا و نگهداری و مسائل بهداشتی ( واکسیناسیون و مخارج دامپزشکی ) و یا در مواقع بروز بیماری در حیوان خواهد بود.

5_ شرایط و روابط خانوادگی شما چگونه است ؟

آیا سگ بچه ها را دوست داشته و به خوبی با هم کنار می آیند ، هرگز به خرید توله برای بچه های کوچک استفاده نکنید چون بچها برای توله ها ممکن است ایجاد مشکل کنند، توله ها هم با وجود چالاکی و جنب و جوش خاص خود گاهی بچها را تعقیب می کنند و باعث زمین خوردن و یا آسیب رساندن به بچه ها خواهد شد.

6_ در صورت عدم عدم امکان وقت کافی برای تیمار کردن سگ در خلال روز حداقل سعی کنید سگ انتخابی شما کم مو یا صاف یا مو های سیمی داشته باشند تا این که سگی با مو های مجعد (فری) که باید روزانه بیشتر شانه و تیمار شود.

چگونگی انتخاب توله ها و نگهداری سگ

در صورت امکان بهتر است توله مورد انتخاب خود را مستقیما از پرورش دهندگان سگ های نژاد های مختلف و یا کسانی که فقط به طور اختصاصی به پرورش و آمیزش یک نوع نژاد اختصاص دارند انتخاب شوند.

در هر دو صورت شما قادر خواهید بود تمام توله ها و مادر را در یک مکان مشاهده کنید، شاهد رشد توله ها و تغیرات شکل آن ها به تدریج باشید.

انتخاب یک توله از میان سایر توله ها ی تازه متولد شده خیلی هم ساده و آسان نبوده و نیاز به اطلاعات در زمینه تولید مثل مسائل باروری و فناوری های ژنتیکی دارد، اصولا اولین توله ای که از نظر شما مناسب می آیدفدر صورتی که از جنس مناسبی باشد، نظر کاملا مناسب است و توله ها باید از نظر شکل ظاهری سالم و تمیز و سرحال و بشاش باشند.

چگونگی انتخاب توله ها

چگونگی انتخاب توله ها

هیچ گونه نشانه ای از وجود ترشحات چرکی در سوراخ های بینی و یا در زوایای چشم چهم آن ها مشاهده نگردد. وجود شکم های برآمده در توله ها حاکی از وجود آلودگی های انگلی در آن ها خواهد بود، پوست باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه زخم و جراحت و قرمزی خصوصا در زیر شکم و کشاله های ران باشد و هیچ گونه انگل های خارجی در این مناطق از قبیل کنه، شپش، مایت و کک دیده نشود.نها

گرفتن یک ورقه شجره نامه حاکی از چندین نسل از اجداد گذشته توله خریداری شده حتما لازم بوده که خود نشان دهنده ی نژادی اصیل خالص خواهد بود. گرفتن کارت واکسیناسون توله در صورتی که تا آن زمان واکسینه شده ضروری است.

تجارب شخصی اینجانب در نگهداری سگ و  انتخاب یک توله ایده آل، در انتخاب توله ها در بین 5 تا 10 توله زائیده شده انتتخاب بزرگترین توله خواهد بود که این خود نماینده اولین توله،در هنگام زایش مادر خواهد بود و معمولا این توله می تواند سرحال تر و فعال تر و سر زنده تر به نظر برسد .

آخرین توله اصولا کوچک تر ضعیف تر و از سر حالی و سر زندگی و بشاشیت زیادی برخوردار نیستند، بقیه توله ها را می توان در یک معیار ارزیابی کرد، به همین دلیل توصیه می شود در هنگام انتخاب و خرید توله ها سعی کنید بچه ها را با خود به همراه نداشته باشید چون آن ها بیشتر علاقه مند به انتخاب کوچک ترین توله که شاید قشنگتر و دلربا تر و فرینده تر باشند و برای آن ها بیشتر جنبه عروسکی و یا اسباب بازی را خواهد داشت.

اصولا توله های آخری اغلب خجالتی و کمرو و ممکن است برای آن ها مشکل رفتاری و شخصیتی را در آینده به همراه داشته باشد، بنابراین تربیت آن ها هم گاهی با مشکل روبه رو خواهد شد.

در اخرین توله کمتر مبادرت به آخرین توله هایی کنید که سن آن ها کمتر از 8 تا 16 هفته باشد زیرا حداقل توله ها باید تا سن 8 تا 16 هفتگی از شیر مادر تغذیه کنند و از لحاظ بدنی و قدرت جسمانی در آن شرایط و توانایی نخواهند بود که بتوانند بدون مادر از خود مراقب کنند.

در ادامه مطلب جدول ارائه شده نژاد های مختلف را با توجه به اختصاصات و ویژگی های خاص و نژاد ها و از نظر امکان نگهداری سگ ، خصوصیت و خلق و خوی آن ها و اندازه مناسب (جثه) حیوان ارائه داده تا با به دست آوردن اطلاعات کامل بتوان در انتخاب بهترین توله موفق بود.

 

جدول ارزیابی مختصات و ویژگی های نژاد های مختلف و نژاد های معروف با توجه به شاخص های آن

نژاد جثه علاقمند به بازی با کودکان نیاز به پرستاری بیشتر نیاز به تمرین و فعالیت ورزشی مناسب برای نگهداری در آپارتمان مناسب برای نگهداری در محوطه خانه
Afghan – hound متوسط خوب تا حدودی زیاد ضعیف خوب
Airedare – terrier متوسط توصیه نمی شود کم زیاد ضعیف خوب
Austrelian – terrier متوسط خوب تا حدودی تا حدودی ضعیف خوب
Affen – pinscher کوچک خوب زیاد زیاد خوب بد
Austrelian – cattle dog متوسط خوب تا حدودی تا حدودی ضعیف نمی تواند تحمل کرد
Austrelian – sheep بزرگ توصیه نمی شود متوسط خوب ضعیف خوب
dog
Austrelian – kelpi بزرگ توصیه نمی شود کم زیاد ضعیف خوب
Bull – mastif متوسط خوب کم زیاد ضعیف خوب
Basset – hound متوسط خوب کم زیاد ضعیف خوب
Black – antacoon – hound بزرگ توصیه نمی شود کم خوب ضعیف می تواند تحمل کند
Blood – hound متوسط خوب متوسط خوب ضعیف می تواند تحمل کند
Borzoi متوسط خوب متوسط خوب کم می تواند تحمل کند
Bernese – mountain dog بزرگ خوب کم زیاد کم خوب
Boxwr بزرگ متوسط کم زیاد کم خوب
Brittany متوسط توصیه نمی شود کم تا حدودی کم خوب
Bedlington – terrier بزرگ خوب کم زیاد ضعیف خوب
Border – terrier بزرگ خوب کم زیاد ضعیف خوب
Bull – terrier کوچک توصیه نمی شود تا حدودی زیاد خوب می تواند تحمل کند
Brussels – griffon کوچک خوب تا حدودی زیاد خوب می تواند تحمل کند
Bichon – frise متوسط توصیه نمی شود تا حدودی زیاد کم خوب
Boston – terrier متوسط توصیه نمی شود کم متوسط ضعیف خوب
Bull – dog متوسط توصیه نمی شود کم تا حدودی ضعیف می تواند تحمل کند
Akita کوچک خوب متوسط تا حدودی ضعیف می تواند تحمل کند
Alaska malamute متوسط توصیه نمی شود کم زیاد کم خوب
Bearded – collie متوسط خوب کم زیاد ضعیف خوب
Belgian – Malinois متوسط خوب متوسط زیاد کم خوب
Chihua – hua کوچک توصیه نمی شود تا حدودی کم خوب نمی تواند تحمل کرد
Chinese – crested کوچک توصیه نمی شود تا حدودی کم خوب نمی تواند تحمل کرد
Chinese – shar – pei کوچک خوب خوب کم خوب نمی تواند تحمل کرد
Chow – chow کوچک توصیه نمی شود خوب تا حدودی ضعیف خوب
Schipperke متوسط توصیه نمی شود کم کم ضعیف خوب
Collie بزرگ خوب کم زیاد ضعیف خوب
Canuau – dog متوسط عالی متوسط کم خوب کم
Cavalier – king – Charles – spanier متوسط خوب خوب زیاد ضعیف کم
Doberman بزرگ توصیه نمی شود کم زیاد کم خوب
Dandie – dinmont کوچک خوب کم زیاد کم خوب
American – fod – hound متوسط خوب کم تا حدودی کم خوب
Fos – hound – king متوسط خوب تا حدودی کم کم خوب
Fox – terrier کوچک خوب تا حدودی کم ضعیف می تواند تحمل کرد
Finnish – spitz متوسط خوب خوب تا حدودی کم خوب
Great – dane بزرگ توصیه نمی شود تا حدودی زیاد کم خوب
Gray – hound متوسط خوب تا حدودی زیاد کم خوب
Kees – hound متوسط عالی تا حدودی کم ضعیف می تواند تحمل کرد
Schnauzwr متوسط عالی کم زیاد کم خوب
New found land بزرگ خوب متوسط زیاد ضعیف خوب
Pointer متوسط خوب کم زیاد کم خوب
Rott – weiler بزرگ توصیه نمی شود کم زیاد ضعیف می تواند تحمل کرد
Siberan – husky بزرگ خوب کم زیاد ضعیف خوب
Welsh – terrier کوچک خوب تا حدودی تا حدودی کم خوب

خصوصیات و حقایقی درباره ویژگی های اختصاصی انواع نژاد های مختلف در پرورش و نگهداری سگ

در هنگام انتخاب و خرید سگ در صورتی که ویژگی و اختصاصات خاص از نژاد های مختلف مورد نظر شما باشد اطلاعات زیر می تواند راهنمایی جهت انتخاب سگ مورد دلخواه و ایده ال شما باشد:

ویژگی های اختصاصی انواع نژاد های سگ

ویژگی های اختصاصی انواع نژاد های سگ

1- سگ های پر سر و صدا

بعضی از سگ ها دائما پارس کرده و باعث انزجار و عصبانیت و نارضایتی صاحب خود و همسایه ها را فراهم می کند نظیر خانواده تریر و انواع نژاد های داشهوند و آفن پینجر (سگ های شکاری) در هنگام تعقیب شکار اغلب پارس کرده و حتی ممکن است با خود حرف زنند.

2- نگهداری سگ های بی سر و صدا

این نژاد ها به طور معمول سگ هایی آرام و متین و بی سر و صدا به نظر می رسند و مهمترین آنها عبارت اند از نژاد اکیتا ، الاسکا مالاموت، پیر تین فرانسوی ، اصولا سگ های یورتمه  کش ( اسکیمو ) پارس نمی کنند ولی در عوض زوزه می کشند، بعضی از سگ های شکاری هم دارای چنین خصلتی بوده و دائما زوزه می کشند.

3- سگ های ناسازگار و ستیزه جو

سگ هایی هستند اخمو و بد خلق و سرکش و بد اخلاق و کمتر امکان ارتباط با ان ها وجود دارد و صاحب این گونه از سگ ها با مشکلات رفتاری و تربیتی با آن ها روبه رو است . مهمترین این سگ ها عبارت اند از : اشپتینر و فاکس تریر و ماستیف تریر، آفن پینجر و ماستیف تبت و دوبرمن پینجر

4- نگهداری سگ های مهربان و وفادار و خوش ذات و خود باور

اغلب این گروه از سگ ها را نژاد های شکاری تشکیل می دهند و مهمترین ان ها عبارت اند از باست فرانسوی و افغان هوند و بلاد هوند و نیو فوندلاند و سنت برنارد و گریت دین و سالوکی

5- نگهداری سگ هایی که بیشتر به بهداشت و نظافت فردی و تمیزی به خود اهمیت می دهند

سگ ها بر خلاف گربه ها که دائما سعی دارد پوشش خارجی بدن (مو ها) خود را با زبان زدن و لیس زدن تمیز کند دارای چنین خصلتی نبوده ولی در بین انواع سگ های نژاد مختلف سگ های پوینتر و ایریش ستر ، سالوکی و دالماسین از چنین خصلتی برخوردارند.

6- سگ های با عاطفه و حساس ، آرام و مهربان و نیازمند به عطوفت و مهربانی

نگهداری سگ هایی از این گونه اصولا نیاز به رفتار مهربانانه توام با عشق و احترام از صاحب خود توقع دارند ، خانواده ی اشپانیل ، رتریور و افغان هوند و باست هوند ، نیو فوندلند ، سنت برنارد و ایریش ولف هوند دارای چنین ویزگی هستند.

7- سگ هایی که نیازمند تغذیه ای مناسب ، متعادل ، مغذی و غذا را با شرایط بهداشتی بالایی از صاحب خود انتظار دارند عبارت اند از

نژاد های اشپیتز ، لهاسوا پسو ، مالتز ، شیتزو و کینیک چارلز اشپانیل

8- سگ های جنگجو و خطر ناک و فوق العاده درنده

نگهداری سگ هایی از این گونه که در برابر دشمن و افراد بیگانه و جانی و ماجرا جو بسیار جدی بوده ولی می توان گفت از دسته سگ هایی هستند که حتی با ایما و اشاره مقاصد صاحبش را به خوبی درک کرده و مترصد به فرمان او خواهد بود .

"<yoastmark

تا به وظیفه خود عمل کند به حر حال به افراد بیگانه و دشمن با بی باکی و به طور شجاعانه حمله می کند از مهمترین سگ های این گروه می توان از نژاد دوبر من پینجر و پول تریر و بول ماستیف و بوستون تریر و ایتالین پونپتر و روت وایلر نام برد.

9- سگ هایی که دارای قدرت ردیابی و تجسس فوق العاده ای هستند

نگهداری سگ هایی از این دسته که دارای قدرت ردیابی به خاطر حس شامه ی بسیار قوی و نافذی که دارند هستند بسیار معروف و زبان زد و دوست داران و طرفداران خود بوده ، از مهم ترین این سگ ها می توان از نژاد بلادهوند ( بهترین ردیاب ) نام برد ، این نژاد در ایتالیا در مناطق کوهستانی ( سیسیل ) در فصول خاصی که باعث رویش قارچ های وحشی در مناطق کوهستانی در اثر رعد و برق می شود ، از قوه شامه فوق العاده این نژاد استفاده کرد و می توان قارچ های سمی و خوراکی را به طور اتوماتیک و خیلی سزیع و بدون کوچکترین خطا و لغزشی از هم دیگر متمایز سازد .

در ضمن این نژاد دارای قدرت ردیابی فوق العاده در رودخانه ها ، نهر ها و مرداب ها هم بوده ، از دیگر نژاد ها در این  رده می توان از یک نژاد نروژی نام برد که می تواند بوی گوزن را از چند کیلومتری حس کرده و خود را به ان مناطق سوق می دهند . اصولا تمام نژاد های شکاری دارای این خصلت بوده منتهی دارای شدت و ضعف بوده ولی خانواده رتریور و اشپانیل و انواع خانواده ایریش ستر و یونیتر ها این ویژگی خاص را دارا می باشند .

10- نگهداری سگ های مقلد و سخن گو

خانواده یودل ها از دسته نؤاد هایی هستند که علاوه بر قدرت آموختن کلمات گفتاری در فرا گرفتن فرامین و انجام حرکات آکروبات ( به خصوص در تعلیم رقص ) و بلند شدن در روی پا ها و انجام حرکات نمایشی دارای قدرت فوق العاده و تبحر خاصی بوده ، در این گونه اعمال نمایشی و آکروباتی و کمتر نژادی در بین انواع نژاد های سگ ها چنین ویژگی را می توانند داشته باشند .

11- سگ های با ادب ، اتیکت دار و با نزاکت و موادی آداب و رسوم

این گونه نژاد ها از صاحب خود انتظار چنین رفتار مهربانانه و توام با عشق و محبت را دارند ، مهم ترین این نژاد ها عبارت اند از اسکای تریر ، ایریش ستر ، چائو چائو و لهاسواپسو و شیتزو ( ژاپنی ) .

12- سگ های خودسر ، نا مهربان ، سرپیچ گر ، مستقل و خود خواه و ناباور

بسیار سگ های بد خلق ، خود سر و سرپیچ گر بوده و کار کردن با ان ها با مشکلات و موانعی همراه است ، از مهمترین این سگ ها میتوان نژاد های گریفون ، چائو چائو ، بورزوئی ، اسکیمو ، پکینیز و گری هوند را نام برد .

13- سگ های نیازمند به رفتار های عاطفی و مهربانانه

این گونه سگ ها از صاحبانش همیشه انتظار و توقع دارند نسبت به آنها رفتار های مودبانه ، مهربان و توام با عشق و احترام اعمال شود مهمترین ان ها نژاد های افغان ، دالماسین ، مالتز و شیتزو

14- نگهداری سگ هایی که بیشتر عادت به شکار دارند

بیگل ، پوینتر ، اشپانیل ، ورتریورها ، سترها و فاروهوند

15- سگ هایی که از سرعت و حرکت سریع برخوردار بوده و گاهی حرکت آن ها ممکن است به 70 کیلو متر در ساعت برسد

مهمترین آن ها عبارت اند از گری هوند ، ویپت ، افغان هوند و پوینتر

انتخاب قفس محبوس کننده برای نگهداری سگ ها

در نگهداری سگ های بالغ نیز مانند توله ها لازم است انها را در جعبه ، سبد مخصوص به خود و یا در قفس های محبوس کننده نگهداری کرد ، بستگی به اندازه و جثه سگ دارد که کدام یک را انتخاب کنیم ، در انتخاب محل سگ باید سعی کرد کمتر مورد رفت و آمد افراد بیگانه قرار گیرد ، در مسیر جریان هوای سرد ، برودت و باد های زمستانی قرار نگیرد .

نگهداری سگ در آپارتمان

لازم است طوری آن را آموزش داد که بفهمند ، تا زمانی که به آن ها اجازه خروج از محل داده نشده ، در داخل قفس و یا سبد خود باقی بمانند ، ضمنا از اجازه به سگ در نشستن در محل.

نگهداری سگ در آپارتمان

نگهداری سگ در آپارتمان

نگهداری سگ ها در فضای خانه

می توان یک اتاق مجزا برای سگ در فضای خانه یا فضای پشتی و متصل به خانه با کمک آجر و مواد سیمانی و یا از جنس چوب

برای آن ، بنا و یا آن را خریداری کرد ، گاهی استفاده از یک جعبه رو باز به عنوان خانه موقتی که آن را به صورت معکوس قرار می دهند قابل استفاده بوده ، آن چه مهم بوده اندازه خانه سگ بوده که اهمیت به سزایی خواهد داشت .

این محل باید اتاق بزرگی برای سگ بالغ باشد ، خواه به صورت خانه ، جعبه ، سبد و یا قفس ، خواه از جنس چوب یا مواد پلاستیکی و یا ترکیبی از آجر های سیمانی و مواد سیمانی ، در صورتی که آن را از مواد سیمانی درست می کنید ، باید محل کافی برای دراز کشیدن و خوابیدن داشته باشد ، اندازه دیوار های خانه سگ دارای جثه های متعدد ارائه شده است :

1 – نژاد سگ های بزرگ طول 220 تا 250 سانتی متر عرض 200 تا 180 سانتی متر ارتفاع 150 سانتی متر

2 – نژاد سگ های متوسط طول 150 تا 130 سانتی متر عرض 100 تا 80 سانتی متر ارتفاع 100 سانتی متر

3 – نژاد سگ های کوچک طول 100 تا 80 سانتی متر عرض 75 تا 60 سانتی متر ارتفاع 70 سانتی متر

کف و بستر اتاق سگ باید از پوشال و براده های چوب پوشانده شود ، اگر فضای اطراف سگ محدود نباشد ، بهتر است همیشه او را زنجیر کنیم ، مگر در مواردی که لازم جهت نگهبانی و پاسداری شبانه از محل خود خارج و محوطه منزل را زیر نظر قرار دهد.

محل مذکور باید در زمستان گرم نگه داشته شود و تهویه مناسب و کافی داشته باشد ، کف محل نگهداری سگ باید همیشه تمیز نگهداری شود ، مواد به کار رفته در کف از بتن سیمانی و تا حدودی شیبدار باشد تا با شلنگ آب بتوان به راحتی ، سریع محل را از آلودگی پاک و به طور کلی به راحتی شسته و تمیز شود . برای نژاد های کوچک استفاده از قفس های آماده پلاستیکی و یا چوبی بیشتر توصیه می شود .

ایی که بیشتر مورد استفاده اعضا خانواده است خودداری کنند ، سعی کنید محل خاصی در آپارتمان یا اتاق نشیمن برای او ددر نظر بگیرید .

با توجه به این که مرحله جوییدن اشیا در چنین شرایط سنی برای سگ منتفی شده ، و مرحله جوییدن را پشت سر گذاشته ، انتخاب یک سبد حصیری یا چوبی که به اندازه کافی بزرگ بوده و آزاده بتواند در آن احساس آرامش و راحتی کند.

کف محل خواب حیوان ، لازم است با استفاده از یک پتو و یا حوله ای به عنوان زیر انداز مورد استفاده قرار گیرد و به صورت هفتگی تعویض و تمیز گردد ، در مورد سگ های نگهبان ، کف محل خواب باید با براده ی چوب یا پوشال پوشیده شود و هر هفته تعویض گردد .

تمرین و فعالیت روزانه سگ

تمام سگ ها به طور کلی به تمرین و فعالیت های بدنی احتیاج دارند ، در این میان سگ هایی که دارای جثه بزرگتر بوده ، نیاز بیشتری خواهد داشت ، تمرین و فعالیت بدنی باید به طور منظم و روزانه 2 مرتبه انجام گیرد گاهی یک بار هم قابل قبول است .

محل در نظر گرفته شده برای فعالیت روزانه سگ بهتر است ، در جاهایی در نظر گرفته شود که ، برای سگ جذابیت داشته باشد و در صورت امکان محل های آن روزانه در صورت امکان تغیر کند ، با توجه که اغلب سگ های شهری از انجام فعالیت های بدنی محرومند ، بهتر است ، انجام فعالیت روزانه سگ در پیاده رو های کم رفت و آمد در نظر گرفت ، لازم است کنترل حیوان را با استفاده یک زنجیر و یا بند انجام داد تا صاحب سگ کنترل و اختیار او را در دست داشته باشد .

تمرین و فعالیت روزانه سگ

تمرین و فعالیت روزانه سگ

در هنگام نگهداری سگ در صورتی که محل گردش روزانه حیوان در محل های اختصاصی در پارک ها انجام می گیرد بهتر است مدتی او را به حال خود گذاشت تا آزادانه بتواند به جنب و جوش و فعالیت های بدنی خود بپردازد و آزادی عمل داشته باشد .

در صورتی که امکان بردن حیوان ازخانه برای دویدن ، تمرین و عملیات ورزشی میسر نبوده می توان این گونه تمرین ها را در خانه با استفاده از یک توپ تنیس ، به منظور دوییدن ، پریدن و جست و خیز انجام داد ، حداقل تمرین از 20 دقیقه تا یک ساعت خواهد بود ، که در خلال روز باید انجام گیرد ، این گونه تحرکاتو حرکات بدنی ، تمرین و جست و خیز باعث میگردد سگ همیشه از شادابی و طراوت خاصی برخوردار باشد ، ضمنا باعث حفظ سلامتی و تندرستی او خواهد بود .

سگ هایی که از فعالیت و تمرین های روزانه محرومند ، اصولا نمی توانند شرایط بدنی خود را خوب حفظ کنند و به تدریج با افزایش سن ، حالت چاقی و فربه ای به خود گرفته و در نهایت دچار تنبلی و بی تحرکی شده و مستعد بیماری های مفصلی و اسکلتی در ستون مهره ها و مفاصل می شوند .

توانایی در تربیت و نگهداری سگ

مهمترین عامل در ایجاد یک رابطه صمیمی و دوستانه بین سگ و صاحبش ،  اعمال تربیت صحیح آن می باشد ، بکار گیری در تربیت سگ ، یکی از اصولی است که قبل از تصمیم به خرید و نگهداری از این حیوان باید به ان فکر کنید .

تربیت و نگهداری سگ

تربیت و نگهداری سگ

وجود سگ های شرور ، حرف نشنو و سرکش ، گاهی باعث ایجاد مزاحمت هایی برای صاحب آنها می شود و منجر به نارضایتی و شکوه و گلایه همسایگان می شود ، با توجه به موارد فوق ، لازم است توجه بیشتری در مورد تربیت سگ خود مبذول دارید ، برای تربیت این حیوانات می توانید به کتاب راهنمای نگهداری و تربیت سگ از همین نویسنده مراجعه کنید.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=21451

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − ده =