آب شیرین

کامل ترین توضیحات درباره گیاهان و نقش آنها در آکواریوم

گیاهان آکواریوم
3.1/5 - (7 امتیاز)

گیاهان یکی از مناسب ترین گزینه ها برای تزیین آکواریوم هستند که جلوه ای طبیعی به آکواریوم داده و ماهیان نیز احساس امنیت و آرامش بیشتری در کنار آن دارند. در آکواریوم ها با توجه به نوع آن ها و ابعادشان، از گیاهانی با ابعاد و شرایط نگهداری خاص استفاده می کنند.

گیاهان چندین نقش را در یک آکواریوم خوب به عهده دارند که عبارتند از

  • تامین قسمتی از اکسیژن موردنیاز ماهیها و آبزیان دیگر آکواریومی
  • زیبایی و طراوت بخشیدن به آکواریوم
  • جذب بخشی از مواد دفعی حاصله از متابولیسم ماهیها و سایر آبزیان
  • ایجاد پناهگاه برای برخی از ماهیها که در مواقعی نیاز به پناهگاه دارند به ویژه نوزادان حاصله از ماهیهای مولد
  • ایجاد بستر تخمریزی برای برخی از ماهیها که از گیاهان برای ریختن تخم روی آنها استفاده می کنند.
  • در این فصل سعی می شود مطالب لازم مورد گیاهان، چگونگی نگهداری آنها در داخل آکواریوم و انواعی از آنها آورده شود.

 

نحوه حمل و نقل

حمل و نقل گیاهان از کشوری به کشور دیگر، معمولا با هواپیما و در شرایط مربوط انجام می گیرد و در آکواریوم های خانگی بایستی خریدن گیـاهان پس از آماده کردن آکواریوم انجام شود.

گیاه خریداری شده را حتما بایستی در روزنامه و یا پارچه مرطوب به خانه برد. اگر گیاهی 50 درصد رطوبت خود را از دست بدهد، در صورتی که از بین نرود مدتها طول خواهد کشید تا به حالت طبیعی برگردد.

اگر گیـاهان از آبگیرهای داخلی گرفته شده اند بایستی حمل آنها به محل مورد نظر به همان ترتیب و در روزنامه و کاغذ مرطوب انجام گیرد. در صورتی که فاصله حمل و نقل زیاد است. بایستی مرتبا روزنامه یا پارچه را مرطوب کرد تا از خشک شدن گیاهان جلوگیری شود.

در صورت امکان میتوان حمل و نقل را در داخل یک سطل آب انجام داد به شرطی که تهویه آن بطور مرتب انجام گیرد تا از خفه شدن گیاه جلوگیری شود.

 

 

نحوه کاشتن گیاهان در کف آکواریوم

پس از آماده شدن آکواریوم بایستی ماسه ها به بهترین وجهی شسته شوند. ماسه شسته شده بایستی با شیب موردنظر در داخل آکواریوم ریخته شود. اگر قرار است سنگهای تزئینی نیز در داخل آکواریوم قرار گیرند بایستی آنها را پس از ریختن ماسه در داخل آکواریوم جاگذاری کرد.

هنگام آب بندی آکواریوم به منظور جلوگیری از بهم خوردن شیب ماسه ها و جابجا شددن آنها بایستی یک ورق کاغذ بزرگ روی آنها قرار داده و به اندازه 12 تا 15 سانتیمتر آب در داخل آن ریخت. در این مواقع میتوان اقدام به کاشتن گیاهان نمود. بهتر است ابتدا گیاهان بزرگتر کاشته شوند.

این گیاهان بایستی در قسمت عقب آکواریوم و جایی که عمق ماسه بیشتر است کاشته شوند.کاشتن گیاهان پر ریشه سخت تر از سایر گیاهان است.

اگر عمق آب کم باشد، کاشتن این گیـاهان نیز چندان مشکل نخواهد بود. در موقع کاشتن بایستی تا حد امکان ریشه گیـاهان را پهن کرده و به بهترین وجهی با ماسه پوشانید.

هرگز نباید برگهای گیاه در زیر ماسه قرار گیرند. هنگام کاشتن گیاهی که دارای برگهای بلند می باشند، بایستی بطور مرتب برگهایی را که از آب بیرون مانده اند مرطوب نمود تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود.

 

 

گیاهان بزرگتر و سایر گیاهانی را که ممکن است پس از آب بندی ریشه های آنها از داخل ماسه خارج شود، میتوان با دو تکه سنگ کوچک که روی ریشه آنها قرار می گیرد مهار نمود.

در اطراف هر گیاه بایستی به اندازه کافی فضا برای رشد و نمو بعدی آن اختصاص داد. گیاهان کوچکتر را بایستی در مجاورت دیواره جلویی آکواریوم و در آخرین مرتبه کاشت. حتما بایستی برگها و ساقه های زرد گیاه را قبل از کاشتن بریده و دور انداخت.

گاهی نگهداری گیـاهان و بخصوص نمونه های بزرگتر در داخل ماسه، حتی با قرار دادن سنگ، ریزه بر روی آنها مشکل و عملا غیرممکن است. در این گونه موارد میتوان با دو چوب نازک که بصورت ضرب در بر روی ریشه گیاهان و به داخل ماسه فرو برده می شود، گیاهان را نگهداری نمود.

بعداز آب آبندی آکـ واریوم میتوان ابتدا یکی از چوبها و کمی بعد چوب دیگر را نیز از ماسه بیرون آورد. هنگام فروبردن چوبها در ماسه، بایستی دقت شود که گیاهان زخمی نشوند.

یک هفته از کاشتن گیاهان، در صورتی که هیچگونه مشکلی وجود نداشته باشد، میتوان ماهیها را داخل آکواریوم ریخت.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=3752

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.