آموزش و نگهداری سگ

6 نکته کلیدی در رابطه با انتخاب سگ ؛ خرید و نگهداری از آن ها

انتخاب سگ و نکاتی که در زمان خرید باید به آنها توجه نماییم
2.7/5 - (6 امتیاز)

انتخاب سگ و خرید آن مستلزم رعایت نکاتی می باشد که جز با شناخت شیوه های نگهداری و پرورش آن ممکن نمی باشد. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

قبل از خرید سگ، حتی قبل از آوردن سگ و یا توله سگ به خانه ، لازم است همواره در این فکر باشید، هدف از خرید و آوردن یک سگ به خانه چیست ؟ چه منظوری از آوردن او به خانه دارید، آیا هدف بیشتر برای سرگرمی و تفنن است ، آیا وقت کافی برای تربیت سگ دارید ؟

آیا این نژاد با خلق و خوی شما همساز و سازگار هست ، آیا با کسی در مورد خرید و انتخاب سگ تاکنون مشورت داشته اید ؟ آیا فضای مناسب در منزل جهت نگهداری، دارید ؟ آیا اگر در آپارتمان زندگی می کنید،در خلال روز، کسی حاضر به پرستاری و و مواظبت از او را به عهده خواهد داشت ؟ آیا وقت برای بازی روزانه با او را دارید ؟

آیا هر روز، می توانید کمی از وقت خود را به او اختصاص دهید ؟ چه مدت زمان ؟ آیا همیشه این امکان برای شما وجود دارد، او را به تمرین و گردش روزانه ببرید ؟ آیا اصولا حوصله سرو کله زدن با این توله و یا این سگ را دارید ؟ آیا همسایه هایی که در مجاورت شما هست ، در آپارتمان زندگی می کنند ، مزاحمتی برای شما فراهم نخواهند کرد ؟

آیا منظور شما از خرید سگ بیشتر نگهداری و محافظت از منزل بوده و یا این که، برای شما مسائل دیگری از جمله شکار مطرح است، این ها همه سوالاتی است که در هنگام خرید سگ ، لازم است به آن فکر کنی و بعدا با یک تصمیم نهائی به خرید سگ اقدام کنید .

لازم است این موضوع را در نظر داشته باشید ، سگ ها اصولا حیواناتی هستند ، که خیلی سریع با انسان ها آشنا می شوند و به آنها دل می بندند، معرفند به (یار و همدم زود آشنا) خیلی سریع خود را ، در ته دل صاحبش جا خواهد کرد ، بنابراین انس و دل بستگی شدید حیوان به صاحبش و متقابلا وابسته شدن و دل نکندن صاحبش از حیوان ، در بعضی از اشخاص، ممکن است به اسانی امکان پذیر نباشد.

به طوری که گاهی ضربات شدید روحی را برای صاحبش به ارمغان خواهد آورد ، بنا بر این قبل از خرید و انتخاب سگ ، بهتر است یک بار دیگر موارد اشاره شده را مرور کنید و بعدا تصمیم به خرید سگ را انجام دهید .

انتخاب نژاد سگ

لازم است در مرحله اول تصمیم بگیرید ، برای چه هدفی و منظوری مایل به خرید سگ هستید ؟ برای خود مشخص کنید چه نژاد خاصی، هدف شما را براورده می کند ، این انتخاب از این نظر برای شما قابل اهمیت و در خور تعمق است ، که وقتی نژادی را برای اولین بار انتخاب می کنید ، همیشه ممکن است، این انتخاب به صورت خاطره ای خوشایند و یا ناراحت کننده ، فکر شما را در آینده به خود مشغول کند و تصمیم شما را مورد قضاوت و ارزیابی قرار دهد .

انتخاب نژاد سگ

انتخاب نژاد سگ

تصور اکثر دوست داران و خریداران سگ همیشه ، بر این تصور استوار بوده، که خرید یک سگ و نگهداری از آن ، بیشتر جنبه سرگرمی و تفریح را به دنبال داشته ، شاید هزینه بالایی را متحمل شوید و احتمالا ممکن است خطرات و نگرانی هایی را هم به همراه داشته باشد.

اغلب دوستداران واقعی حیوانات (سگ) حقیقتا از نگهداری و وقت گذرانی با سگ لذت می برند و برای آن دسته از افرادی که بعد از کار سنگین و طاقت فرسای روزانه به خانه بر می گردند شاید به عنوان یک سرگرمی دل مشغولی ، دور از هیاهوی روزانه زندگی باشد  .

برای انتخاب یک سگ دل خواه گاهی لازم است وقت بسیاری را به این کار اختصاص دهید، شاید اطلاعات و ویژگی های نژاد های مختلف سگ ها لازم باشد، مرور شود ، تا بتواند به منظور و هدف اصلی شما در انتخاب سگ دل خواه خود کمک کننده باشد.

برای راهنمایی در انتخاب سگ ایده آل و دوست داشتنی شاید لازم باشد ، به یک برنامه تلویزیونی برنامه نمایش سگ که تمام نژاد های سگ را در کنار هم خواهید دید، دعوت شوید .

در این صورت سگ مورد  نظر و انتخابی خود را با توجه به موقعیت و شرایط زندگی و زیست محیطی خود ، بهتر بتوانید انتخاب کنید. در صورتی که هدف از انتخاب بیشتر اهداف و جنبه های تجاری (زاد و ولد) باشد، باید مد نظر داشته باشید ، گونه های مختلف نژاد ها را بیشتر بررسی و سعی کنید تنها نژاد هایی را انتخاب نمایید که در میان عامه مردم آن منطقه و سامان از محبوبیت و شهرت و تقاضای خرید زیاد برخودار باشند.

انتخاب سگ های بزرگ که زاد و ولد بیشتری 8 تا 15 توله نسبت به سگ های کوچک تزئینی 1 تا 3 توله دارند تصمیم خود را با مشکل فضا در نظر گرفته و به آموزش و هزینه ها ی اموزشی ، واکسیناسیون ، و اعمال تلقیح و غیره بیشتر فکر کنید و بعدا تصمیم خود را عملی سازید .

منابع دسترسی به خرید توله سگ

نژاد های مختلف سگ ها و توله سگ ها را می توان با مراجعه به نشریات منطقه ای و گسترده در سطح شهر ها و مجلات و نشریات مربوط به سگ ، اینترنت و سایت های کامپیوتری و انواع مجلات منتشر شده از طرف کنل های معروف و شناخته شده نظیر ( مجله کلوپ کنل آمریکایی ) به دست آورد .

این کنل های معروف شهرت جهانی داشته و هیئت های نظارت و بازرسینی درباره تجارت و خرید و فروش سگ های نژاد خالص را به عهده داشته و تمام جنبه های جانبی را در نظر گرفته و ثبت نژاد ها را انجام می دهند .

بنابر این هم از طریق مکاتبه با دفتر این کلوپ و هم از طریق اینترنت و سایت های مربوط به نژاد های سگ ، از اعضا آن کلوپ ها که توله سگ های فروشی دارند ، اطلاعات لازم را می توان به دست آورد . اکثریت این گونه دفاتر کلوپ ها ، اطلاعات لازم و اولیه را به صورت رایگان در اختیار خریداران سگ قرا می دهند .

منابع و اطلاعات دیگری که می توان ، از طریق آن اقدام به خرید توله یا سگ مورد نظر انجام داد ، مشاوره از دوستان و همسایه ها ، دفاتر کلینیک های دامپزشکی خصوصی در سطح شهر و مغازه های فروشنده سگ است.

شاید یکی از بهترین شیوه های انتخاب یک توله تنها با دیدن سگ ماده و توله او بعد از زایمان باشد ، بردن مستقیم او به خانه باشد ، بدون اینکه واسطه ای و یا عاملی به صورت واسطه در این انتخاب دخالت داشته باشد .

نژاد های خالص و یا مخلوط

در صورتی که تصمیم به انتخاب و خرید توله ای را دارید و یا در حال تصمیم گیری ، شور و مشورت با اعضا خانواده یا بستگان و دوستان خود هستید ، برای انتخاب نژاد خالص و یا مخلوط ( دو رگه ) باید تصمیم بگیرید ، برای تصمیم گرفتن این انتخاب فاکتور هایی را باید مورد توجه قرار دهید .

این فاکتور ها عبارت اند از قیمت یک توله از نژاد خالص ، نژاد های خالص مطابق با خصوصیات یا نژاد های خودش رشد می کند به طوری که می توانید از اندازه ، شکل و پوشش خارجی، رنگ و قد و اندازه از تولگی تا زمان بلوغ مشخصات واقعی او را پیش خود مجسم کنید .

در ضمن دقیقا خصوصیاتی را که از نژاد مربوط انتظار دارید در چهره و سیمای آن حیوان مشاهده کنید ، ضمنا از زمان مناسب جهت مراقبت های بهداشتی و تیمار و آموزش سگ مطلع شوید .

نژادهای مخلوط از آمیزش دو نژاد نر و ماده جور را جور، از نظر نژادی و یا در نتیجه یک لقاح نا مناسب، یا جفت گیری های نا خواسته به وجود می آید ، باعث آمیزه ای از ترکیب و خصوصیات دو نژاد را خواهد داشت ، در چنین سگ هایی توله ها شباهت کمی با والدین خود خواهند داشت .

اصولا توله سگ های دو رگه یا مخلوط دارای قیمتی نسبتا ارزان بوده ، اما در عوض هزینه نگهداری از آن ها درست برابر هزینه نگهداری سگ های نژاد خالص تمام شده و یا در حدود همان میزان خواهد بود .

در حقیقت در مورد هزینه های غذا دهی و نگهداری و هزینه های بهداشتی و واکسیناسیون و غیره فرقی نمی کند . با توجه به همه خصوصیاتی که در مورد سگ های مخلوط ( دورگه ) ذکر شد گاهی استثنائا سگ های دو رگه نسبتا خوبی که علاوه بر برخورداری از هوش و ذکاوت فوق العاده دارای جسارت و قدرت محافظت و نگهبانی خوبی خواهند داشت، به دست می آیند .

حتی ممکن است در اثر آمیزش و جفت گیری تصادفی این نژاد ها ، نسلی از نژاد سگی به دست آید که دارای خصوصیات و ویژگی های انحصار به خودش را داشته باشد و بتوان آن را به صورت یک نژاد استاندارد شده مشخصات آن را در کلوب کنل آمریکایی به ثبت رساند.

نظیر این گونه نژاد های تصادفی، نژاد دوبرمن بوده که از آمیخته گری و آمیزش چهار نژاد سگ به نام ( گریت دین، ژرمن شپهرد، روت وایلر، پینچر ) بعد از سال ها آمیزش و جفت گیری به دست آمده است و امروزه به عنوان یک سگ ممتاز و شناخته شده به عنوان سگ محافظ، پاسبان ، که دارای قدرت فوق العاده درندگی و جسارت بالایی است مورد استفاده اغلب پایگاه های نظامی آمریکا جهت محافظت از مرز های بین کشور های مجاور (مکزیک) قرار گرفته و می تواند کیلومتر ها بعد مسافت را از نظر حاکمیت زیر نظر داشته و کوچکترین رفت و آمد و نقل و انتقالات را به وسیله گوش های خود را که حالات رادار داشته زیر نظر بگیرد، حتی حرکت پرندگان را در شب می تواند در هوا تعقیب کند .

انتخاب سگ بالغ و یا توله

از نظر منطقی همیشه خرید یک توله بهتر از خرید یک سگ بالغ می باشد ، منتهی توله ای که باید رشد خود را کرده باشد و از آب و گل درآمده ، و امادگی و توانایی اعمال مسائل تربیتی را داشته باشد.

سگ های بالغ که کاملا رشد خود را کرده باشند ، کمتر مشکلاتی برای صاحب کنونی اش از نظر آموزش مسائل تربیتی ، رفتاری ( اعمال ارتباطی، رفتارهای مراقبت ویژه، نا هنجاری های تقابل رفتاری ) بهداشتی ( واکسیناسیون و دارو های انگلی ) را خواهد داشت .

انتخاب سگ بالغ و یا توله

انتخاب سگ بالغ و یا توله

اصولا توله خریداری شده به موازات رشد خود به توله ای از نظر ظاهری ، شبیه خانواده مادری خود شکل و فرم خواهد گرفت ، به علاوه خرید سگ های بالغ بعد از یک سال و یا سگ های مسن تر ، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی را برای صاحبش فراهم کند.

چون اولا با خلق و خوی صاحب قبلی اش بیشتر انس گرفته ، ضمنا دستورات و فرامین و اوامر تربیتی را نمی توان روی ان بی چون و چرا به راحتی به وجود آورد و اصولا ایجاد تغیر در گونه رفتارها در سگ مشکل و نیاز به صرف وقت و حوصله فراوان دارد.

انتخاب سگ نر یا ماده

انتخاب جنسیت همیشه مسئله ای بوده که برای بسیاری از انتخاب کنندگان سگ با مشکلاتی همراه بوده، بالاخره کدام جنس ، نر و یا ماده ، به طور اصولی از نظر خلق و خو و رفتارهای متقابل کاملا با یکدیگر متفاوت بوده به طور کلی کسانی که در این زمینه تجربه و تبحر کافی در نگهداری سگ دارند و یا آن دسته از خانواده هایی که دارای بچه های کوچک دارند در شیوه انتخاب سگ ماده اولویت بیشتری  را قائل اند .

چون اولا احتیاج به تربیت و نگهداری کمتری نسبت به سگ های نر داشته، ولی در عوض مسائل جفت گیری ، دوران بارداری ( آبستنی ) ، دوران شیر دهی ( شیرواری ) ، تعداد توله ها و فضای درگیر که باید در قلمرو ان ها قرارد گیرد ، همه از مشکلات در این انتخاب خواهد بود.

انتخاب سگ نر یا ماده

انتخاب سگ نر یا ماده

ضمنا تغییرات فصل معمولا سگ های ماده دچار تغیر خلق و خو در ارتباط با مسائل جفت گیری خواهند بود مگر این که از قبل تمحیداتی به منظور پیشگیری از ابستنی را در آن ها پیش بینی کرده که این راه حل می تواند بسیاری از مسائل را در خود برطرف کند .

در عوض در سگ های نر ارتباطی که بین سگ و صاحبش برقرار می شود مسلما به مراتب شدید تر از ارتباطی خواهد بود که سگ ماده با صاحبش برقرار خواهد کرد لازم است توجه داشت بیشتر شرارت ها و حمله ها و خرابکاری ها و حالات تهاجمی در سگ های نر بیشتر بوده و شاید این مسئله ارتباط مستقیمی با بحران های جنسی در حیوانات در فصول خاص ( دو نوبت در سال ) در هنگامی که سگ های ماده فحل می شوند و آماده جفت گیری با سگ های نر خواهند شد روبه رو خواهد شد.

بنابراین حتی از فواصل بسیار دور ممکن است سگ نر را نا آرام، آشفته حال، دیوانه و سر کش نشان دهد که همه این نا فرمانی ها و عدم تبعیت از فرامین صاحبش در این دوران ناشی از گرایش های جنسی و یا بحران های جنسی گذرا برای سیدن به سگ های ماده باشد .

ولی این در دوران سگ های ماده زود گذر و بیش از 4 تا 6 روز دوام نخواهد داشت و بعدا فرو کش خواهد کرد و بحالت اولیه برگشت خواهد کرد و این مشکلات در سگ نر برطرف خواهد شد .

انتخاب سگ در خرید یک یا دو قلاده از آنها

با توجه به ارتباط و صمیمیتی که بین سگ با صاحبش برقرار می شود و می تواند بسیار دوستانه و عاطفی باشد در صورتی که توان نگهداری دو سگ نر و ماده را صاحبش داشته باشد بسیار عقلانی و منتطقی و از نظر ارجعیت بیشتری برخوردار است .

چون معمولا یک سگ به صورت تنها اغلب احساس تنهایی نموده و گوشه گیر می شود و باعث ایجاد خرابکاری به علت عدم مشغولیت و نداشتن همبازی برای انجام تحرکات روزانه تمرین و جست وخیز خواهد بود .

عده ای معتقداند نگهداری دو سگ ماده در کنار یکدیگر ایده آل خواهد بود، تنها در مواردی گاه و بی گاه ممکن است با یکدیگر دچار درگیری خفیف شوند ، تنها در زمانی می توان دو سگ نر انتخاب نمود که درکنار یکدیگر و در سلامت کامل نگهداری شوند که طبیعتا ارام بوده و از نظر نژادی تا حد مطلوبی تناسب و خلق و خوی همدیگر را درک می کنند و همیشه رفتاری برادری و دوستانه خواهند داشت، در این مورد هرگز پیشنهاد نشده برای این منظور از سگ های خانواده تریر که عموما با یکدیگر در جنگ و ستیز و دعوا هستند انتخاب نمود .

در انتخاب سگ یک نر و یک ماده اصولا مشکلاتی را نباید انتظار داشت ، مگردر فصول جفت گیری و در مرحله استروس ( فحلی ) منتهی حداکثر بحران های جنسی زیاد دوام نداشته و در ظرف 4 تا 6 روز برطرف خواهد شد

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=21420

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 7 =