خزندگان

تغذیه لاک پشت ها ; نحوه انتخاب و نگهداری از آن ها

تغذیه لاک پشت انتخاب لاک پشت

تغذیه لاک پشت های آبزی و خشکی زی با هم متفاوت می باشد. مقدار حجم غذایی مورد نیاز آن ها بستگی به سن و سال ، میزان فعالیت و متابولیسم بدن آن ها دارد.

انتخاب و نگهداری از یک لاک پشت آبزی و یا خشکی زی ، بستگی به شرایط و امکاناتی دارد ، که در ادامه به بررسی آن می پردازیم . در این مبحث به مواد غذایی مورد نیاز لاک پشت ها و مکمل های غذایی که برای بدن آن ها لازم و ضروری است می پردازیم. با پت زیپ همراه باشید.

نحوه انتخاب لاک پشت آبزی و لاک پشت خشکی زی :

انتخاب بین لاک پشت آبزی و خشکی زی به امکانات موجود در محل زندگی فرد بستگی دارد. اگر فضای باز مانند حیاط و باغچه در دسترس باشد می توان هم از لاک پشت های خشکیزی و هم نیمه آبزی نگهداری کرد. چنانچه محل زندگی محدود به یک آپارتمان باشد، فقط نگهداری از گونه های نیمه آبزی توصیه می شود.

لاک پشت ها استعداد فراوانی به بیماری های ریوی دارند و این امر باید در هنگام تعیین محل زندگی آن ها مورد توجه باشد.

لاک پشت ها موجوداتی خونسرد هستند. دمای بدن آن ها تابع دمای محل زیست آن ها است. بسیاری از فرآیندهای زیستی بدن این حیوانات مانند سوخت و ساز، کارکرد قلب و سیستم گردش خون، رشد، فعالیت آنزیم های مختلف و هضم و جذب مواد غذایی به دمای محیط وابسته اند. به طور میانگین دمای ۲۵ درجه برای زندگی اغلب گونه های لاک پشت ها دمایی مناسب است.

افت دما به کمتر از ۱۵ درجه باعث فرورفتن حیوان به خواب زمستانی می شود. نگهداری از لاک پشت های خشکی زی نگهداری از لاک پشت های خشکی زی در محیط خانه، حیاط منزل یا حتی تراس ممکن است. گرچه برای این گونه لاک پشت ها بهترین محل زندگی فضای باز حیاط و باغچه است. بهترین حالت این است که زیستگاهی مجزا برای سکونت حیوان در داخل حیاط فراهم شود.

این محیط اختصاصی می تواند با یک مرزبندی از سایر قسمت ها جدا شود و در همانسان بتواند جلوی فرار احتمالی لاک پشت را بگیرد. محل زندگی این لاک پشت ها باید فضایی خشک، آفتابی و کم رطوبت باشد. در طراحی این قضا باید خطر بالا رفتن و افتادن لاک پشت ها از دیوارهای کوتاه را در نظر داشت. این محیط در عین حال باید دارای قسمتی سایه دار باشد تا حیوان بتواند خود را از نور تند آفتاب محافظت کند.

تغذیه حیوان می تواند در محیط ویواریوم انجام شود. بهتر است حیوان را عادت داد تا غذای خود را روی جزیره سنگی بخورد تا به این صورت از کثیف شدن آب جلوگیری شود. لاک پشت هایی که در ویواریوم زندگی می کنند باید روزانه چند دقیقه در مقابل تابش نور آفتاب قرار داشته باشند تا نیازشان به ویتامین د برطرف شود.

نصب یک دستگاه فیلتراسیون اسفنجی که برای اکواریوم به کار می رود می تواند به تمیز نگه داشتن آب کمک کند. فیلترهای کف کش نیز برای لاک پشت ها قابل استفاده هستند. توصیه می شود چنانچه کودکان از لاک پشت آبی نگهداری می کنند وسایل مربوط به ویواریوم از نوع ۱۲ ولت انتخاب شود تا خطر برق گرفتگی بچه ها را تهدید نکند. به علاوه باید توجه کرد که لبه های شیشه به خوبی سنگ خورده و تیز نباشد.

نگهداری لاک پشت انتخاب لاک پشت

انتخاب و نگهداری از لاک پشت ها

نگهداری از لاک پشت های نیمه آبزی در فصل تابستان در حیاط و فضای باز نیز ممکن است. برای این منظور باید حوضچه مناسبی در اختیار حیوان باشد.

از انواع مهم این لاک پشت ها می توان به گونه های “خالدار”، “وود ترتل” و “سایدنک” اشاره کرد. پوست اندازی لاک پشت ها مانند بقیه خزندگان پوست اندازی می کنند. پوست اندازی بیشتر به نواحی دست و پا محدود می شود و گاهی می توان تکه های پوست کهنه را مشاهده کرد که در حال افتادن از روی بدن است. این موضوع نباید صاحب حیوان را نگران کند. بهتر است تا اجازه داد پوسته های کهنه خود به خود از بدن کنده شوند.

برای کمک به پوست اندازی لاک پشتان خاکزی می توان برای چند دقیقه حیوان را در یک ظرف آب قرار داد. در لاک پشت های دریایی ممکن است سپرهای لاک نیز کنده شده و به جای آن ها سپر نو رشد کند.

تغذیه ی لاک پشت ها :

لاک پشت از نظر نیازهای بدنی و رژیم غذایی با سایر حیوانات خانگی تفاوت های زیادی دارد ، با وجود شباهت های فراوانی که بین دستگاه گوارش لاک پشت ها و سوسمار ها وجود دارد ، بر خلاف سوسمارها بخش عمده ای از رژیم غذایی لاک پشت ها توسط سبزیجات و میوه ها پر می شود.

لاک پشت ها سطح متابولیسم پایینی دارند پس نسبت به پستانداران به غذای کمتری نیازمندند. سنگینی بدن ، تعقیب و دسترسی به طعمه زنده را محدود می کند ولی مصرف گیاهان و میوه چنین مشکلی برای حیوان در پی ندارد.

وقتی لاک پشت ها در طبیعت زندگی می کنند نوع خوراک و تغذیه آن ها با محیط زندگی شان تنظیم می شود. نسبت شب و روز ، رطوبت ، دمای محیط ، رویش گیاهان و دمای آب همگی روی تغذیه حیوان اثر می گذارند. اما وقتی لاک پشت ها توسط انسان نگهداری می شوند بخش مهمی از عادتهای غذایی آن ها توسط میزبانشان کنترل می شود که می تواند در پاره ای از موارد برای حیوان زیان آور و نامناسب باشد.

لاک پشت ها ممکن است گیاهخوار ، گوشتخوار یا همه چیز خوار باشند. گونه های گیاهخوار در زمان اسارت می توانند خود را با رژیم همه چیز خواری تطبیق دهند ولی این بدان معنی نیست که جیره همه چیز خواری واقعا مورد پسند آن ها است. در برخی کشورها می توان غذاهای مخصوص لاک پشت را از فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کرد. ولی ممکن است در کشور ما دسترسی به این نوع غذا ها آسان نباشد.

بنابراین باید با توجه و دقت خوراک مناسب برای حیوان را انتخاب و در اختیار او قرار ولد لاک پشت ها ممکن است به طور عادی مقداری سنگ ریزه و شن بخورند. این کار برای کمک به خرد شدن غذا و هضم بهتر آن صورت می گیرد.

تغذیه در لاک پشت های خشکی زی کشت های خشکی زی گیاه خوارند. گرچه هرنوع رژیم گیاهی برای آن ها مناسب برای گزارش مواد گیاهی وجود یک فلور باکتریایی در دستگاه گوارش لازم است شیر نگرانی رژیم غذایی و مصرف بی مورد انتی بیوتیک های خوراکی به فلور میکروبی روده آسیب وارد می کند و می توان تنها باعث بنای یا حتی مرگ حیران شود نام های جدید را باید کم کم به خوراک حیزان اضافه کرد.

این گروه از لاک پشت ها می توانند در فضای باغچه و حیاط چرا کنند. می توان با کاشت گیاهان مختلف نوعی چراگاه ساده برای آن ها به وجود آورد. گیاهانی مثل نعنا، شبدر، یونجه، کلم و کاهو مورد علاقه آنهاست. آنها می توانند برگ چغندر، گل کلم، هویج، گوجه فرنگی و برگ های ذرت را به عنوان غذا مصرف کنند.

تغذیه لاک پشت

غذای لاک پشت ها

از بین میوه ها می توان از طالبی، انبه، خیار، سیب، هلو، گلابی، زردالو، نارنگی، توت سفید و شاتوت برای خوراک آن ها استفاده کرد. بهتر است مصرف میوه در درجه دوم نسبت به برگ های سبز قرار داشته باشد. افزون بر این خوردن مقداری بلغور غلات مانند جویا گندم یا دانه های خرد شده ذرت نیز مفید است (از مصرف آرد گندم یا ذرت خودداری شود. برخی از لاک پشت های خشکی زی به خوردن کرم خاکی و حشرات نیز علاقه دارند. هرگز برای تغذیه لاک پشت های گیاهخوار نباید از موادی مثل ماهی، میگو، گوشت قرمز و مرغ استفاده کرد.

وقتی این لاک پشت ها در محیط باز نگهداری شوند، با سرد شدن هوا به خواب زمستانی می روند و ممکن است در بهار به شدت ضعیف شده و نیازمند مراقبت باشند به قسمت خواب زمستانی مراجعه شود).

تغذیه در لاک پشت های نیمه آبزی :

این لاک پشت ها اغلب همه چیز خوار هستند و ترکیبی از غذاهای گیاهی (مانند لاک پشت های خاکزی)، حشرات، کرم خاکی، کرم حشره و حلزون را می پسندند. پیکر حشرات دارای فسفر زیادی است و اگر از این مواد برای تغذیه استفاده میشود لازم است هر از گاهی مقدار کمی کلسیم به عنوان مکمل به خوراک حیوان اضافه شود.

لاک پشت های نیمه آبزی در ابتدای تولد معمولا فقط از حشرات استفاده می کنند. برای تغذیه این لاک پشت ها می توان از ماهی، میگو و حتی گوشت پخته نیز استفاده کرد. علاقه این دسته لاک پشت ها به میوه معمولا محدود به میوه های خیلی رسیده و کهنه است. به هر حال مواد گیاهی باید حتما در خوراک این حیوانات وجود داشته باشد.

چرا که مصرف بیش از حد مواد پروتئینی باعث نقرس و رسوب اوره در کلیه ها و مثال آن ها می شود.

 چند توصیه دیگر در مورد غذا  ظرف غذای لاک پشت ها :

  • باید سنگین باشد تا حیوان نتواند آن را برگرداند.
  • ریواس و کلم برکلی غذای خوبی برای لاک پشت نیستند.
  •  همیشه باید غذای تازه و به اندازه مصرف در اختیار حیوان قرار داد.
  •  همیشه باید مواد غذایی گیاهی را قبل از دادن به حیوان به خوبی شست.
  •  مصرف کلم و برگ اسفناج به مدت طولانی باعث کمبود کلسیم می شود.
  •  باید به نظافت ظرف غذا توجه داشت.
  •  غذا نباید برای مدت طولانی در ظرف بماند یا بو بگیرد.
  •  لاک پشت های پیر نیاز به غذای نرم دارند. ضمن اینکه ممکن است نیاز باشد تا نوک آن ها توسط دامپزشک اصلاح شود.
  •   برای تغذیه لاک پشت ها هرگز نباید از موادی مثل نان ، ترکیبات دارای شیر ، ذرت شیرین کنسروی ، لوبیای پخته ، سوسیس و کالباس استفاده کرد.

مکمل های غذایی برای تغذیه لاک پشت ها :

با توجه به محدود بودن انتخاب غذا در مورد لاک پشت های خانگی استفاده از مکمل های غذایی در برخی موارد لازم است. مواد مکمل یا ویتامین ها را می توان به غذای حیوان اضافه کرد. مکمل ویتامین باید دارای ویتامین های آ A ، د D ، گروه ب B ، ای E ، کا K و کلسیم C ، باشد.

برای انتخاب نوع مکمل و میزان مصرف آن باید حتما با دامپزشک مشورت کرد. چرا که مصرف بیش از حد مواد مکمل می تواند باعث مسمومیت حیوان و بی نظمی در تعادل کلسیم و فسفر شود. فرآورده های تجاری ویژه لاک پشت مطمئن تر هستند. اگر به این مواد دسترسی نباشد ، در داروخانه های دامپزشکی ایران مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص پرندگان موجود است که می توان به مقدار مناسب از آن ها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *