شناخت ماهی آب شور

جراح ماهی بلوتانگ

جراح ماهی بلوتانگ ( جراح آبی اقیانوس آرام )
4.2/5 - (20 امتیاز)

جراح ماهی بلوتانگ به نام جراح آبی اقیانوس آرام نیز شناخته می شود. به دلیل زیبایی و رفتار آرامی که دارد، یک انتخاب مناسب برای آکواریوم های دریایی است.

رژیم غذایی :

گیاه خوار

فرم رنگی :

مشکی، آبی، زرد

مناسب برای پاکسازی :

خیر

مبدا :

فیجی، اندونزی، مالدیو، جزایر سلیمان

سمی :

خیر

دمای مناسب آب :

22 – 26 درجه سانتیگراد

PH مناسب آب :

8 الی 12

شوری مناسب آب :

1.023 – 1.025

نام علمی :

paracanthurus hepatus

نام انگلیسی :

Blue Tang

خانواده گونه :

acanthuridae

ســـطــح نگهــــداری :

آسان

مناسب برای آکواریوم های مرجانی :

بله

رفتار :

نیمه مهاجم

مناسب برای تازه کارها :

بلی

حداکثر اندازه :

30 سانتی متر

معرفی :

جراح ماهی بلوتانگ دارای رنگ آبی بسیار زیبا و درخشان است که در اطراف باله ها و بر روی بدن نیز با رنگ مشکی که وجود دارد، زیباییش بیشتر شده است.
رنگ مشکی در این ماهی از چشم ها شروع شده ودر پایین باله بشتی تا دم امتداد پیدا می کند. این طرح تا پشت باله سینه ای به شکلی ادامه درد و شکل یک پالت رنگ نقاشی است. این ماهی زیبایی خاصی دارد.
جراح ماهی بلوتانگ به نام جراح آبی اقیانوس آرام نیز شناسایی می شود. با توجه به زیبایی و داشتن رفتاری آرامی این ماهی به یک انتخاب بسیار مناسب برای آکواریوم های آب شور بزرگ تبدیل شده است.
جراح ماهی بلوتانگ به همراه دلقک ماهی اسلاریس از زمان پخش انیمشن در جستجوی نمو بسیار محبوب شده است زیرا کارکتر Dory در این انیمشن بر اساس این ماهی شکل گرفته است و سبب افزایش محبوبیت آن ها شده است.
ماهی نابالغ اصولا دارای رنگ زرد روشن به همراه رنگ آبی و خال های مشکی در اطراف چشم ها است.
این ماهی یکی از جراح ماهیان بسیار زیبا و صلح طلب است که برای انواع آکواریوم های آب شور مناسب می باشد. این ماهی با اکثر گونه های موجود در آکواریوم بسیار آرام است. اما در صورتی که ماهیان دیگر قصد ورود به قلمرو آن را داشته باشند ممکن است با آنها برخورد کند. ولی می توانید تعداد زیادی از آنها در یک سیستم آکواریومی بزرگ در کنار هم نگهداری کنید.
اگر چه تمامی جراح ماهیان به همراه ماهیان دیگر از غذاهای گوشتی تغذیه می کنند ولی بهتر است که انواع جلبک های دریایی ماکرو نیز در اختیار آنها جهت تغذیه قرار گیرد. این دسته ماهیان انتخاب خوبی برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم می باشند.
دقت کنید که این گونه نسبت به بیماری هایی مثل بیماری خط جانبی، خوردگی باله، سفیدک و بیماری های پوستی دیگر بسیار حساس است و باید مراقبت از آن را به خوبی انجام دهید.

شرایط نگهداری :

از آنجایی که جراح ماهی بلوتانگ ساکن صخره های مرجانی می باشد، مخفی شدن در بین شکاف صخرها را بسیار دوست دارد. با این حال این ماهی بسیار فعال است و وجود فضای مناسب برای پرسه زدن در آکواریوم برای حفظ سلامت این ماهی بسیار مهم می باشد.
جراح ماهی بلوتانگ اصولا با سایر ساکنین آکواریوم رفتار آرامی دارد اما نمی تواند حضور ماهیان مشابه خود را تحمل کند. در صورتی که قصد داشتن از بیش از یک ماهی از این خانواده را دارید می توانید آنها را به صورت همزمان در یک آکواریوم بسیار بزرگ نگهداری کنید.
خانواده جراح ماهیان به خاطر فرم دهانی و وجود دندان های خاص به راحتی می توانند اقدام به برداشتن و خوردن جلبک ها از انواع سطوح نا هموار کنند و این گزینه آنها را به انتخابی خوب برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم مناسب کرده است.
این ماهی بسیار مقاوم است اما بهتر است آن را در آکواریومی با شرایط بسیار پایدار که چرخه نیتروژن آن به صورت کامل شکل گرفته است و اندازه مناسبی دارد نگهدرای کنید. این ماهی در بین آکواریوم داران به جاذب ich یا سفیدک معروف است و به سرعت در صورت بروز استرس و یا کاهش توانایی دستگاه ایمنی بدن خود در معرض این بیماری قرار می گیرد.
این بیماری در جراح ماهی بلوتانگ ابتدا با بروز لکه های سیاه در اطراف بدن ماهی شروع می شود که می تواند تشخیص آن را بسیار مشکل کند. اصولا جراح ماهی ها بسیار بیشتر از سایر ماهی های زینتی در معرض بیماری های پوستی قرار می گیرند زیرا پوشش محافظ بدن آنها بسیار ضعیف تر از گونه های دیگر است.
از آنجایی که تمامی جراح ماهی ها به همراه ماهیان دیگر از انواع غذاهای گوشتی استقبال می کنند اما لازم است برای تغذیه این ماهی از انواع جلبک های دریایی غنی شده نیز استفاده شود. اضافه کردن جلبک ها در رژیم غذایی این ماهی حداقل هفته ای ۳ بار باعث می شود علاوه بر افزایش قدرت سیستم ایمنی، میزان استرس ماهی نیز کاهش یابد و به حفظ سلامت کلی ماهی کمک می کند.

تولید مثل و دوره های زندگی :

جراح ماهی بلوتانگ نر اصولا به همراه ۷ تا ۹ ماهی ماده در یک گروه زندگی می کنند. البته ماهی های ماده ممکن است از یک گروه به گروه دیگر بروند. زمانی که ماهی های ماده و نر برای تخم ریزی آماده می شوند رنگ بدن آنها متفاوت می شود.
جراح ماهی ها اصولا در طول فصل های سرد سال اقدام به تخم ریزی می کنند در این زمان ماهی های ماده به همراه ماهی نر در ستون آب به سمت بالا شنا کرده و همزمان تخمک ها و اسپرم را در آب رها می کنند. عمل لقاح به صورت خارجی صورت گرفته و تخم تشکیل می شود. در هر بار تخم ریزی ماهی ماده می تواند تا ۴۰۰۰۰ تخم را در آب رها کند.
لارو جراح ماهی بلوتانگ بعد از گذشت ۲۶ ساعت از تخم خارج می شود. لاروها در ساعت های اولیه تولد فاقد ضربان قلب می باشند و تا زمانی که قلب شروع به حرکت کند، به صورت شناور هستند. بعد از گذشت ۵ ساعت ضربان قلب شروع می شود و لارو می تواند شناهای کوتاهی را انجام دهد.
دو روز بعد از خروج از تخم، باله ها، چشم ها و رنگ دانه ها پدیدار می شوند. روند رشد با تکمیل سیستم گوارش ادامه می یابد. سرعت رشد به میزان نور و دمای آب بستگی دارد ولی به هر ترتیب لارو تا ۳۷ روزگی کامل می شود.
جراح ماهی بلوتانگ جوان بسیار شبیه به ماهیان بالغ هستند تنها در ساختار رنگی و شکل بدن خود کمی متفاوت هستند و بدن ماهیان جوان کشیدگی کمتری دارد.
تولید مثل این ماهی در اسارت بسیار مشکل است و تا به حال روش عملی خاصی در این خصوص منتشر نشده است.
بیشتر جراح ماهی ها در طبیعت در حدود ۳۰ سال عمر می کنند. اما در آکواریوم این موضوع بسته به شرایط آکواریوم و رژیم غذایی ماهی متغیر است و به ندرت بیشتر از ۲۰ سال گزارش شده است. ولی میانگین عمر این ماهی در آکواریوم های استاندارد ۸ تا ۱۲ سال است.

محصولات مرتبط :

گالری تصاویر :

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=9798

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *