شناخت ماهی آب شور

جراح ماهی پادر بلو

جراح ماهی پادر بلو
3.7/5 - (3 امتیاز)

جراح ماهی پادر بلو ماهی بسیار زیبایی است که رنگ های جذاب و بدن کشیده ای دارد این ماهی تهاجمی می باشد و در عین حال طرفداران زیادی دارد.

رژیم غذایی :

گیاه خوار

فرم رنگی :

آبی، زرد

مناسب برای پاکسازی :

خیر

مبدا :

مالدیو، سری لانکا

سمی :

خیر

دمای مناسب آب :

22 – 26 درجه سانتیگراد

PH مناسب آب :

8 الی 12

شوری مناسب آب :

1.023 – 1.025

نام علمی :

acanthurus leucosternon

نام انگلیسی :

Powder Blue Tang

خانواده گونه :

acanthuridae

ســـطــح نگهــــداری :

متوسط

مناسب برای آکواریوم های مرجانی :

بلی

رفتار :

نیمه مهاجم

مناسب برای تازه کارها :

خیر

حداکثر اندازه :

23 سانتی متر

معرفی :

جراح ماهی پادر بلو به دلیل رنگ های روشن و مرزبندی های رنگی مشخصی که دارد و همچنین دارا بودن تن های مختلفی از رنگ آبی بسیار مشهور و دارای طرفداران زیادی است. این ماهی با رنگ های سفید، زرد مشخص در باله های خود به همراه لبه هایی با رنگ درخشان و نشانه های آبی و سیاه بر روی دم به راحتی قابل تشخیص می باشد.

زیبایی منحصر به فرد و طرح بدن بسیار شیک جراح ماهی پادر بلو را در بین آکواریوم داران آب شور بسیار محبوب کرده است. اما نگهداری از این ماهی حتی برای آکواریوم داران حرفه ای نیز می تواند مشکل و دارای دردسر باشد. دقت کنید که بعد از خو گرفتن ماهی به یک محیط جدید میزان رنگ آبی در بدن ماهی می تواند نشانه ای از وضعیت سلامتی آن باشد.

بدن جراح ماهی پادر بلو کشیده و دارای رنگ هایی بسیار خاص است. برای نگهداری از این ماهی بهتر آکواریومی با ظرفیت بیشتر از ۴۵۰ لیتر درنظر بگیرید. این ماهی بسیار مهاجم بوده و به خصوص نمی تواند حضور جراح ماهیان دیگر به خصوص آنهایی که دامنه رنگی یکسان دارند را تحمل کند پس بهتر است از کنار هم قرار دادن آنها خودداری شود.

اگر چه تمامی جراح ماهیان به همراه ماهیان دیگر از غذاهای گوشتی استفاده می کنند ولی لازم است که انواع جلبک های دریایی ماکرو نیز در اختیار آنها جهت تغذیه قرار داده شود. این دسته ماهیان انتخاب خوبی برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم هستند.

ویژگی های رفتاری :

جراح ماهی پادر بلو در اعماق کم و قسمت های روشن دریا در اطراف تپه های مرجانی و در امتداد صخره هایی که امکان رشد جلبک ها بر روی آنها بیشتر باشد یافت می شود. این ماهی میتواند به تنهایی یا در گروه های بزرگ در دریا حرکت کند.

جراح ماهی پادر بلو از انواع جلبک های دریایی به خصوص جلبک های کوچکی که در درون شکاف صخره ها رشد می کنند، برای تغذیه استفاده می کند. حداکثر اندازه گزارش شده از این ماهی در دریا ۵۴ سانتی متر می باشد اما اندازه متوسط آن در حدود ۲۳ سانتی متر است. این ماهی تا اعماق ۲۵ متری هم میتواند برای یافتن جلبک به پایین حرکت کند.

نام جراح برای این خانواده در حقیقت به دلیل وجود یک تیغه در انتهای بدن و بر روی ساقه دمی است که از ستون فقرات ماهی منشا می گیرد و حاوی سمی است که می تواند بر روی شکارچیان کوچک تاثیر فلج کننده ای بگذارد.

اما سم آن ها برای انسان فقط می تواند باعث ایجاد درد شود. این تیغ در یک شیار در زیر پوست ماهی جای گرفته است که ماهی می تواند در مواقع لزوم آن را گسترش دهد و از آن برای دفاع از خود استفاده کند. این تیغه به وسیله ماهیچه هایی به ستون فقرات ماهی متصل شده است. زمانی که این تیغ باز می شود بسیار شبیه به تیغ جراحی می باشد.

شرایط نگهداری :

به دلیل این که جراح ماهی پادر بلو ساکن صخره های مرجانی می باشد، پنهان در بین شکاف صخرها را بسیار دوست دارد. با این حال این ماهی بسیار پر جنب و جوش می باشد و وجود فضای مناسب برای پرسه زدن در آکواریوم برای حفظ سلامت این ماهی بسیار ضروری می باشد. جراح ماهی پادر بلو اصولا با سایر ساکنین آکواریوم رفتار آرامی دارد اما نمی تواند ماهیان مشابه خود کنار بیاید و با آن ها به صورت تهاجمی بخورد می کند.

در صورتی که قصد نگهداری از بیش از یک ماهی از این خانواده را دارید می توانید آنها را به صورت همزمان در یک آکواریوم بسیار بزرگ قرار دهید. برای نگهداری از یک عدد از این ماهی به آکواریومی با ظرفیت حداقل ۴۵۰ لیتر به همراه صخره های زنده فراوان نیاز خواهید داشت.

متاسفانه بیشتر آکواریوم داران به حداقل اندازه آکواریوم برای نگهداری از یک گونه توجهی نشان نمی دهند و این موضوع می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری در آکواریوم های آنها شود به خصوص در رابطه به جراح ماهیان که در صورت بروز استرس و پایین آمدن قدرت سیستم ایمنی بدنشان به شدت در خطر ابتلا به انواع بیماری های پوستی قرار می گیرند.

خانواده جراح ماهی ها به دلیل فرم دهانی و وجود دندان های خاص به راحتی می توانند اقدام به برداشتن و خوردن جلبک ها از انواع سطوح نا هموار کنند و این گزینه آنها را به انتخابی خوب برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم تبدیل کرده است.

این ماهی بسیار مقاوم است اما بهتر است آن را در آکواریومی با شرایط بسیار پایدار که چرخه نیتروژن آن به صورت کامل شکل گرفته است و اندازه مناسبی دارد نگهدرای کنید. این ماهی در بین آکواریوم داران به جاذب سفیدک معروف شده است و به سرعت در صورت بروز استرس و یا کاهش توانایی دستگاه ایمنی بدن خود در معرض این بیماری قرار می گیرد.

این بیماری در جراح ماهی پادر بلو ابتدا با بروز لکه های سیاه در اطراف بدن ماهی آغاز می شود که می تواند تشخیص آن را بسیار دشوار کند. اصولا جراح ماهی ها بسیار بسشتر سایر ماهی های زینتی در معرض بیماری های پوستی قرار می گیرند زیرا پوشش محافظ بدن آنها بسیار ضعیف تر از گونه های دیگر می باشد.

همه ی جراح ماهی ها به همراه ماهیان دیگر به انواع غذاهای گوشتی علاقه دارند، اما برای تغذیه این ماهی انواع جلبک های دریایی غنی شده نیز لازم است.
افزودن جلبک ها در رژیم غذایی این ماهی حداقل هفته ای ۳ بار باعث می شود علاوه بر افزایش قدرت سیستم ایمنی، میزان استرس ماهی نیز کم شده و سلامت کلی ماهی را بهبود می بخشد.

محصولات مرتبط :

گالری تصاویر :

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=10070

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *