شناخت نژاد های سگ

پیکینیز با وقار و مهربان را بیش تر بشناسید ; همراه با فیلم و عکس

پیکینیز سگ بسیار دوست داشتنی و عروسکی است که شخصیت آرام و با وقاری دارد و زیاد اهل شیطنت نیست. در ادامه ی مطلب همه چیز در مورد سگ های این نژاد گفته شده است.پیکینیز در گروه سگ های خانگی و فانتزی قرار دارد. این سگ اندازه کوچکی دارد و بدن آن به گونه ای است که قسمت جلویی از قسمت پشت بدن بزرگ تر است. این سگ علاقه ی بسیار زیادی به صاحبش پیدا می کند. او سگ خانواده است و از بودن در کنار شما لذت می برد.

بهتر است بدانید که این سگ ها زیاد بازیگوش نیستند و اگر شما اهل شیطنت و جنب و جوش زیادی نیستید، پیکینیز گزینه بسیار مناسبی برای شماست.

معرفی نژاد پکینیز :

سگ های این نژاد وفاداری خاصی دارند. آن ها بسیار دوست داشتنی و مهربان هستند اما در عین حال شوخ طبعی و بازیگوشی که برخی نژادهای دیگر دارند، در پیکینیز دیده نمی شود. کمی لجبازی و یک دندگی در سگ های این نژاد وجود دارد.

آن ها جثه کوچک، ظاهر زیبا و دوست داشتنی و قیمت نسبتا بالایی دارند. طرفداران پکینیز در جهان بی شمارند و در همه ی کشورهای دنیا افراد بسیاری با عشق و علاقه ی زیاد از سگ های این نژاد نگهداری می کنند.

تلفظ دیگر نام آن ها، پکینیز ( Pekingese ) است. این سگ ها در رنگ های مختلف دیده می شوند و به طور کلی توانایی تولید مثل 2 تا 4 توله را دارند. سگ های این نژاد شخصیت رهبری دارند و دوست ندارند از کسی پیروی کنند.

سگ های این نژاد موهای زیبا و بلندی دارند. موهای آن ها در اطراف شانه ها و سینه بلند تر از دیگر قسمت های بدنشان است. پوست بدن آن ها از قسمت داخلی ضخیم و قطور است اما سطح خارجی پوست بدن نازک و لطیف است که با موهای زیبای آن ها پوشیده شده است.

پکینیزها فعالیت زیادی ندارند و نسبتا آرام هستند اما با این حال به توجه و مراقبت ویژه ای نیاز دارند. آن ها سگ های بسیار کوچک و حساسی هستند، به همین دلیل نیازمند رسیدگی های خاصی هستند که در ادامه ی مطلب به طور کامل گفته می شود.

سگ نژاد پیکینیز

سگ نژاد پیکینیز

تاریخچه نژاد پکینیز :

زیست گاه اصلی سگ های این نژاد، کشور چین است. قدمت پکینیزها به 4000 سال قبل از میلاد بر می گردد. در آن زمان سگ های این نژاد در خانواده های سلطنتی پکن، زندگی می کردند و جایگاه ویژه ای در این خانواده ها داشتند. در بعضی از منابع ذکر شده که قدمت آن ها 2000 سال قبل از میلاد است و این اختلاف نظر در میان منابع اطلاعاتی مختلف دیده می شود.

در هر صورت پیکینیز یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ در کل جهان است. چینی ها اعتقاد دارند که نام این سگ برگرفته از نام پکن (پایتخت کشور چین) است. در آن زمان چینی ها سگ های این نژاد را متعلق به کشور خود می دانستند و حتی اجازه ی خروج از قصر را به آن ها نمی دادند.

بدین ترتیب تا سال 1860 پیکینز تنها در کشور چین یافت می شد. آن ها مراقبت ویژه ای از سگ های این نژاد انجام می دادند و می توان گفت این سگ ها را در کشور خود حبس کرده بودند.

در آن زمان هنگامی که انگلیسی ها به پکن حمله کردند و در قصر امپراطوری چینی ها 5 سگ پکینیز یافنتند که آن ها را به عنوان غنائم جنگی با خود به انگلیس آوردند.

در سال 1894 برای اولین بار، نخستین سگ پکینیز در نمایشگاه بریتانیا، مشاهده شد و در سال 1904 باشگاه سگ نژاد پیکینیز شکل گرفت. همان طور که انتظار می رفت، پس از زمان کوتاهی پیکینیز در کل دنیا شهرت پیدا کرد و طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرد.

در سال 1906 اولین سگ این نژاد در باشگاه حیوانات آمریکا ثبت شد و در 1909 باشگاه مخصوص سگ های پیکینیز در آمریکا تاسیس شد.

ویژگی های ظاهری :

پیکینیز سگ کوچک و عروسکی است که موهای بلندی دارد. ظاهر سگ نر و ماده در این نژاد تفاوت چندانی ندارد. اندازه ی قد آن ها بین 15 تا 23 سانتی متر است و وزنی در حدود 3 تا 6 کیلوگرم دارند.

این سگ ها در رنگ های مختلفی از جمله حنایی، کرم، خاکستری، سرخ، سفید و سیاه دیده می شوند. آن ها پوششی نرم و ابریشمی دارند که رشد خوبی هم دارد. موهای اطراف گردن این نژاد شبیه به یال رشد می کند.

پیکینیزها سینه ی پهن و برجسته ای دارند و پشت بدن آن ها صاف است. دست هایشان کوتاه و نسبتا پر مو است و پنچه های پهن و عروسکی دارند. انگشتان بسیاری از آنان رو به بیرون قرار گرفته است. چشم های پکینیز با یک دیگر فاصله نسبتا زیادی دارد و بینی آن ها کوچک است. صورت سگ های این نژاد نسبتا پهن و گرد است.

سگ پکینیز Pekingese

سگ پکینیز Pekingese

 

خصوصیات رفتاری :

پیکینیز سگی آرام و دوست داشتنی است که می تواند یک همراه و دوست وفا دار برای شما باشد. او نسبت به سگ های دیگر فعالیت کمتری دارد و اگر شما نیز زیاد اهل جنب و جوش و بازی کردن نیستید، سگ های این نژاد انتخاب مناسبی برایتان هستند.

با این حال پیکینیزها نمی توانند دوست بسیار خوبی برای کودکان باشند. این سگ ها بازیگوشی زیادی ندارند و گاهی اوقات کمی حالت جدی و عصبی به خود می گیرند که برای همبازی بودن کودکان مناسب نیست.

سگ های این نژاد نسبت به صاحب خود وفاداری بسیار زیادی دارند و عاشق صاحبشان هستند. آن ها برای زندگی در آپارتمان گزینه ی بسیار مناسبی هستند و سر صدای چندانی هم ندارند.

توجه داشته باشید که با این که این سگ ها بازیگوش نیستند و رفتار آرامی از خود نشان می دهند، اما باید به صورت روزانه برای تخلیه انرژی او را به پیاده روی ببرید. این کار برای سلامتی سگ نیز بسیار مفید است.

پیکینز شخصیت با وقار و سرسختی دارد. او دوست دارد که مورد احترام قرار بگیرد و در این صورت به شما نیز بسیار احترام خواهد گذاشت. اگر با او بد رفتاری کنید سگی لجباز می شود. آن ها اعتماد به نفس فوق العاده ای دارند و شخصیتشان به گونه ای است که نباید مورد تمسخر و تحقیر قرار بگیرند.

در رابطه با حیوانات دیگر پیکینیز به خوبی ارتباط برقرار کرده و در مقابل آن ها حالت تهاجمی به خود نمی گیرد مگر این که این اتفاق از سوی حیوان مقابل اتفاق بیافتد. در این صورت احتمالش بسیار کم است که پیکینیز کوتاه بیاید.

در رابطه با کودکان، این سگ ها رفتار مشخص و قابل پیش بینی ندارند و بهتر است هیچ گاه سگ های این نژاد را با کودک خود تنها نگذارید. برای آموزش این سگ های باید از رفتار خوب و مثبت و همچنین پاداش دادن استفاده نمایید.

در آموزش باید توجه داشته باشید که به گونه ای به او آموزش دهید که احساس کند کاری که انجام می دهد به خواست خودش است نه به اجبار شما. آن ها دوست ندارند از کسی پیروی کنند و در تربیتشان باید این موضوع را مد نظر قرار دهید.

سگ نژاد پیکینیز

سگ نژاد پیکینیز

 

بیماری های شایع نژاد پیکینیز :

اگر شما از سگ های این نژاد مراقبت می کنید، می دانید که آن ها در کل سگ های سالمی هستند و به ندرت اتفاق می افتد که به بیماری مبتلا می شوند. اما برخی بیماری ها بسیار خطرناک هستند و می توانند موجم نابودی حیوان شوند. به همین علت برای کسی که دارنده ی سگ های این نژاد است بسیار مهم می باشد که با بیماری های احتمالی آن ها آشنا شود تا در صورت نیاز بتواند تشخیص داده و قبل از آن که دیر شود برای بهبود اقدام نماید.

در این قسمت بیماری های شایع سگ های این نژاد به طور کامل بررسی می شود. ممکن است سگ شما هیچ گاه به هیچ کرام از مشکلات گرفتار نشود اما در صورت ابتلا، علم شما می تواند زندگی او را نجات دهد.

  • در رفتگی کشکک : به طور کلی این مشکل در سگ های نژادهای کوچک و عروسکی نسبتا شایع است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که استخوان ران به خوبی به مفصل لگن متصل نشده است. در اثر بروز این بیماری که معمولا منشا ارثی دارد، سگ در هنگام راه رفتن می لنگد. به خاطر داشته باشید که منشا این بیماری ارثی است اما محیط نیز در بروز و پیشرفت آن تاثیر به سزایی دارد. به طور مثال اگر سگی از ارتفاع بیافتد ممکن است در محل مفصل استخوان هایش پا با مشکل مواجه شود. همچنین تغذیه نادرست و بی کیفیت سبب کاهش استحام استخوان ها و افزایش چنین مشکلاتی خواهد شد. در حالت پیشرفته این بیماری برای درمان از جراحی استفاده می شود که بسیار موثر است.
  • آب مروارید : یکی از مشکلات چشمی است که برای پیکینزها ممکن رخ دهد. طی این بیماری این ظاهر ابری بر روی عدسی چشم ایجاد می شود که ممکن است در نهایت سبب کوری شود. این بیماری با جراحی به طور کامل قابل درمان است. به طور معمول با بالا رفتن سن ایجاد می شود.
  • دیسک مهره های کمر : همان طور که می دانید نخاع مانند طنابی است که توسط ستون مهره ها محافظت می شود. دیسک در میان همره ها قرار دارد و عملی شبیه به کمک فنر را ایفا می کند. دیسک از دو لایه تشکیل شده که لایه ی بیرونی حالت فیبری دارد و لایه ی درون آن مانند ژله است. این ترکیب سبب می شود که مهره به راحتی بتوانند حرکت طبیعی داشته باشند. اگر در اثر اختلالات، لایه ی ژله ای به سمت نخاع کشیده شود و به فشار وارد کند، بیماری دیسک مهره ها به وجود می آید. این بیماری در حالت خفیف سبب ایجاد حس درد و در حالت وخیم باعث فلج شدن خواهد شد. یکی از راه های درمان این بیماری جراحی است اما برخلاف بسیاری از بیماری های دیگر، حتی جراحی هم گاهی موفقیت آمیز نخواهد بود.
  • هیدروسفالی : این بیماری معمولا به صورت مادرزادی اتفاق می افتد. این مشکل در ار تجمع مایع نخاعی در مغز ایجاد می شود که سبب ایجاد فشار بر مغز می شود. در اثر نادیده گرفتن، این بیماری سبب مرگ سگ خواهد شد. درمان آن توسط عمل جراحی صورت می گیرد.
  • بیماری دریچه میترال : این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های قلبی برای سگ ها شناخته شده است. معمولا د ر سگ های بالای 10 سال رخ می دهد. در طی آن کارایی قلب در خصوص پمپاژ کردن خون کاهش پیدا می کند. به طور میانگین در یک سوم سگ هایی که سن آن ها بالای 10 سال است، بیماری دریچه میترال به وقوع می پیوندد.
  • شکاف کام : برای توضیح این بیماری ابتدا باید بدانید که به قسمتی از سقف دهان که دهان و بینی را از هم جدا می کند، کام گفته می شود. کام از دو بخش تشکیل شده که یکی از این قسمت ها سفت و سخت و قسمت دیگر نرم است. شکاف ممکن است اندازه اش کوچک و یا بزرگ باشد. این شکاف منشا متفاوتی می تواند داشته باشد. هم ممکن است به صورت مادرزادی و ارثی باشد و هم ممکن است در اثر عوامل محیطی مانند ضربه خوردن و حادثه هایی از این قبیل رخ دهد. همچنین شکاف ممکن است در قسمت نرم، قسمت سخت و یا هر دو قسمت کام به وجود آید. راه درمانی آن عمل جراحی است. با این حال بسیاری از سگ هایی که به صورت مادرزادی با این مشکل متولد می شوند، زنده نمی مانند و یا این که بسیاری از آن ها توسط مادر معدوم خواهند شد. در نهایت این بیماری برای سگ مشکلات جدی ایجاد می کند و کشنده خواهد بود.

 

پکینز

پکینز

نظافت و آراستگی پیکینیز :

پیکینیز موهای پر پشت و بلندی دارد که موهایش در اطراف گردن و شانه شبیه به یک یال کوچک است. اگر اجازه بدهید موهایش بسیار بلند شود، دیگر فرم بلند او قابل دیدن نیست. به همین دلیل بهتر است که گاهی مقداری پوشش او را کوتاه و مرتب کنید. البته این کار به نظافت و بهداشت او هم کمک ویژه ای می کند.

به صورت هفتگی باید موهای و را برس بزنید، اگر روزانه این کار را انجام دهید بهتر است و از ریزش موی او در خانه نیز جلوگیری می کند. برای این که موها در هنگام برس زدن شکسته نشود، می توانید قبل از انجام این کار، کمی آب به آن بزنید.

اگر لازم بود می توانید ماهی یک یا دو بار او را حمام دهید. توجه داشته باشید که نظافت برای سلامتی حیوان ها نیز بسیار موثر است و سبب افزایش طول عمر آن ها خواهد شد.

ویدئو ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *