آبزیان

انواع غذای ماهی های آکواریومی ؛ با ذکر مثال و توضیحات کامل

انواع غذای ماهی
2.7/5 - (3 امتیاز)

غذای ماهی انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع ماهی، نوع سیستم، اندازه ی ماهی و متغیرهای دیگر، باید از غذاهای ویژه ای برای ماهیان استفاده کنید.

غذاهایی که برای تغذیه انواع ماهی های آکواریومی به کار برده می شوند، به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند.

انواع غذای ماهی

  • غذای زنده ماهی
  • غذای ترکیبی ماهی
  • غذای خانگی ماهی

"<yoastmark

غذاهای زنده

غذاهای زنده به غذاهایی گفته میشود یا از طبیعت و منابع آبی برداشت می شوند و یا اقدام به پرورش و تولید آنها می گردد. این غذاها در مرحله اول به دو دسته غذاهای زنده گیاهی و غذاهای زنده جانوری تقسیم می‌شوند.

  1. غذاهای زنده گیاهی
  2. غذاهای زنده جانوری

غذای زنده گیاهی

این غذاها شامل جلبک ها یا فیتوپلانکتون های تک سلولی و گیاهان آبزی یا غیرآبزی پر سلولی هستند که برای تغذیه آبزیان از جمله ماهیها تنها اقدام به پرورش انواع فیتوپلانکتونهای تک سلولی می شود. با توجه به محدودیت مصرف گیاهان پرسلولی زنده آبزیان آبزی را میتوان از محیطهای طبیعی جمع آوری نمود. اگرچه تقسیم بندی مناسبی درباره زنده یا غیر زنده بودن غذاهای گیاهی در دسترس نیست؛ ولی به طور کلی میتوان این غذاها را برای مصرف آبزیان به سه دسته تقسیم بندی نمود.

جلبک غذای گیاهی ماهیان است.

جلبک غذای گیاهی ماهیان است.

گیاهانی که در داخل آب یا در وابستگی به آب و در کناره‌های دریاچه‌ها رودخانه‌ها و استخر تولید می‌شود و آبزیان به طور مستقیم می توانند از آنها تغذیه نمایند غذای زنده هستند. گیاهانی که در مناطق دیگر تولید می شوند؛ ولی پس از پرداخت سریع آن در اختیار آبزیان قرار می‌گیرند نیمه زنده و گیاهانی که به صورت مانده و خشک شده و یا ترکیبی به آبزیان داده می‌شوند غذاهای گیاهی غیر زنده می‌باشند.

غذای زنده جانوری

آرتمیا یکی از رایج ترین غذاهای زنده ی جانوری ماهیان است.

آرتمیا یکی از رایج ترین غذاهای زنده ی جانوری ماهیان است.

غذاهای زنده جانوری از مهم ترین انواع غذای ماهی هستند. عمده ترین غذای زنده جانوری که از آنها برای تغذیه ماهیان و سایر آبزیان آکواریومی استفاده می‌شود، عبارتنداز: روتیفرها، نوزاد آرتمیا، آرتمیای بالغ، دافنی (از نوزاد تا بالغ)، کرم سفید، کرم توبیفکس، کرم خاکی و کم خونی که قابل پرورش هستند و گاماروس (روش)، انواع حشرات آبزی و خاک زی، بچه قورباغه، یچه ماهی و بسیاری از آبزیان کوچک دیگر که امکان استفاده از انواع طبیعی آنها برای تغذیه ماهیهای آکواریومی وجود دارد.

"دافنی

غذای ترکیبی

غذاهای ترکیبی از مخلوط کردن چند نوع ماده اولیه غذایی و تولید غذای دام و یا خمیر مانند درست می شوند. این غذاها خود به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  1. غذاهای ترکیبی کارگاهی یا خانه ساز
  2. غذاهای ترکیبی کارخانه ای

غذای ترکیبی کارگاهی یا خانه ساز

این غذاها به میزان کم برای مصارف محدود در کارگاههای تولید ماهیهای آکواریومی و یا خانه ها تولید می شوند. این امکان وجود دارد که حتی غذای مورد نیاز یک دوره سه ماهه را به صورت خشک شده تهیه نمود.

غذای ترکیبی کارخانه ای

غذای کارخانه ای ماهی عمده‌ترین میزان غذای ماهی های آکواریومی را تشکیل می‌دهند و نوع ترکیب گوناگون آنها بسیار زیاد و توزیع برخی از انواع آنها در سطح جهانی انجام می گیرد.

اگر کیفیت غذای کارخانه ای ماهی خوب و حاوی بیشترین مواد غذایی مورد نیاز ماهیها باشند کاربرد آنها برای آکواریوم دارها آسان و راحت تر است، ولی هزینه خرید آنها اکثرا بالا گاهی ممکن است تاریخ مصرف آنها گذشته باشد. این غذاها ممکن است صورت دان و پولکی ( flake ) به بازار عرضه شوند.

شرکت هایی مانند جی بی ال ، ایستا ، برایت ول و … غذای کارخانه ای ماهی ها را با کیفیت و تخصصی تولید کرده اند. اگر به خرید غذا برای ماهیان خود تمایل دارید، با مراجعه به لینک های زیر میتوانید به راحتی خرید خود را انجام دهید.

همین حالا خرید کنید :

دسته ی غذاهای آب شیرین

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه غذاهای آب شیرین می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.

همین حالا خرید کنید :

دسته ی غذاهای آب شور

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه غذاهای آب شور می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.

غذای خانگی ماهی

از خیلی از غذاهایی که در آشپزخانه برای خوراک خودمان پخته می شود؛ میتوان به ماهیها داد. تنها در این موارد بایستی دقت شود که دادن غذا باعث کثیف شدن آب آکواریوم نشود.

گوناگونی این غذاها می تواند علاقه خیلی از ماها را خوردن آنها جلب نماید. پلو، تکه های گوشت مرغ و ماهی، تکه های نان و برای ماهیهای گیاهخوار یا همه چیز خوارهای مناسب از نظر اندازه از سالاد مصرفی و غیره جزء این غذاها می توانند باشند. در مصرف آنها بایستی سعی شود که غذای زیادی به ماهی ها داده نشود و هرگز این غذاها باعث آلوده شدن آب نگردند.

میتوانید از غذاهای خانگی برای ماهی ها استفاده کنید.

میتوانید از غذاهای خانگی برای ماهی ها استفاده کنید.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=9123

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.