شناخت نژاد های سگ

معرفی 19 سگ نژاد ژرمن شپرد و ویژگی های بارز آنها

معرفی 19 سگ نژاد ژرمن شفرد و ویژگی های بارز آنها
4.2/5 - (77 امتیاز)

19 سگ نژاد ژرمن شپرد و خصوصیات بارز و ویژگی های شخصیتی آنها را در مقاله زیر می خواهیم با هم بررسی کنیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ابتدا این 19 نژاد را معرفی می کنیم و سپس آمادگی ازم برای نگهدری از سگ های این نژاد را به شما آموزش می دهیم.

نژاد ژرمن شپرد وست ژرمن شو

این نژاد در کشور آلمان بسیار محبوبیت دارد و عموما بیشترین شباهت را به نژاد استاندارد دارد. این نژادها برای تولیدمثل، نمایش و نیز برای کار مناسب هستند و می توان از آنها به عنوان سگ راهنما، سگ گله و سگ همراه استفاده نمود.

سگ های ژرمن شپرد به وسیله سیستم SV آلمان در تمام جهان به نمایش درآمده اند. برای پذیرفته شدن سگ در SV، حتمأ آن سگ باید دارای عنوان نمایش و کاری بوده و نیز برای تولیدمثل مناسب باشد. رنگ غالب در آنها سیاه و قرمز است.

حرکت آنها در حالت یورتمه بسیار رولن صورت می پذیرد. از نقص هایی که بعضا در این نژاد دیده می شود می توان به پشت قوس دار، کم رنگ بودن و نیز خلق و خوی ضعیف اشاره کرد .

German Working lines (Belgian and Dutch lines)  ژرمن ورکينگ لاينز

این نژاد با نژادهای شپرد Belgian يا Dutch که در ادامه توضیح داده می شوند ارتباطی ندارد. این نژادها در اصل به عنوان سگ ورزشی و خدماتی پرورش داده شده است. آنان برای استفاده به عنوان سگ پلیس، نظامی، تجسسی، و کشف بمب و دارو بسیار مناسب هستند. اگر شما به دنبال سگی هستید که از آن به عنوان سگ ورزش یا سگ همراه استفاده کنید، این نژاد انتخاب اول به شمار می رود.

این سگ ها برای نمایش چندان مناسب نیستند. با این وجود، ساختار بدنی آنها عالی به شمار میرود و بدنی ورزیده و قوی دارند. رنگ سیاه، رنگ غالب در آنها است. عموما آنها پرخاشگری بالایی از خود نشان می دهند و برای نگهداری به عنوان سگ خانگی مناسب نیستند.

East German Lines  ایست ژرمن لاينز

یکی از 19 سگ نژاد ژرمن شپرد است که برخلاف نام آن ارتباطی به آلمان شرقی ندارد. این سگها دارای استخوان بندی محکم و سر بزرگ بوده و خلق و خوی بسیار خوبی دارند. با این وجود برخی از آنان ممکن است اندکی تندخو باشند. عموما گونه بی عیبی به شمار می رود و برخی پرورش دهندگان تمایل دارند که آنها را به صورت خالص پرورش دهند. با این وجود اغلب این سگ ها با نژادهای کاری آمیخته می شوند که نتایج خوبی نیز از این امر حاصل می گردد.

Czech Lines زچ لاينز

این سگ ها در چک اسلواکی و به عنوان سگ های کاری پرورش داده شده اند و اصولا جزء گونه DDR به شمار می روند. برخی از پرورش دهندگان سعی می کنند تا این نژاد را به صورت خالص پرورش دهند ولی اغلب، این نژاد با نژادهای کاری آمیخته می شود که اکثرا موفقیت آمیز هستند.

American Show Lines امریکن شو لاینز

از سال ۱۹۷۰ به بعد، این نژاد، از نظر تعداد، نژاد غالب در آمریکای شمالی به شمار می رود. این سگ ها عموما در کلوپ کنل آمریکا و کانادا به نمایش در می آیند. در این کلوپ، به منظور نمایش سگ ها، نیازی به ذکر عنوان سگ کاری نمی باشد.

سگ امریکن شو لاینز

سگ امریکن شو لاینز

این سگ ها به دلیل ساختار بدنی بسیار مناسبشان برای یورتمه مشهور هستند. گرچه ساختار بدنی آنها از نظر داوران عالی به شمار می رود، ولی این ساختار بدنی برای سریع دویدن و نیز پریدن که برای یک سگ کاری، ضرورت به شمار می رود، مناسب نیست.

عموما خلق و خوی مهربانی دارند ولی از نظر عصبی ضعیف هستند. ساختار کفل آنها با استانداردها مطابقت دارد. اگر تعداد اعضای خانواده زیاد نباشد، سگهای مناسبی برای نگهداری در خانه به شمار می روند.

(old American show (American show Dog اولد امریکن شو

یکی از 19 سگ نژاد ژرمن شپرد می باشد که تا قبل از سال ۱۹۷۰ این سگ ها با عنوان سگ نمایشی آمریکایی شناخته می شدند و پس از این سال با نام سگ نمایشی آمریکایی قدیم شناخته شدند. با این وجود، پس از پیدایش گونه سگ نمایش آمریکایی جدید، این گونه کم کم از نظرها ناپدید شد.

در این سال ها هنوز در آلمان این نژاد به دو نژاد کاری و نمایش تقسیم نشده بود و این سگها به نژادهای آمریکایی شباهت فراوانی داشتند. این سگهای آلمانی توانستند تعداد زیادی از جوایز را در آمریکا نصیب خود کنند. این سگ ها برای کاربرد خدماتی مناسب هستند و در آمریکا به طور وسیعی از آنها در این زمینه استفاده می شود.

(British Lines (Alsatian بريتيش لاينز

این نژاد، از سگ های نژاد آلمانی که پس از جنگ جهانی به انگلستان برده شده اند منشعب گردیده است. آنها بدنهایی با استخوان بندی محکم، بدنی نسبتا کشیده و گوش های زیبایی دارند و عموما خلق و خوی مهربانی از خود نشان می دهند.

از آنها می توان به عنوان سگ پلیس و سگ راهنما استفاده کرد. ولی با این وجود امروزه به جای آنها از German working lines استفاده می شود. در نمایش نیز به جای آنها از modern German show lines استفاده می گردد. دورگه گیری از آنها با سایر نژادها، بستگی به نوع نژاد دوم دارد. که البته نژادهای دورگه، عموما خصوصیات برتر والدین خود را نمایش نمی دهند.

swiss Shepherd Dog (White) سوییس شپرد

ژن رنگ سفید در ژرمن شفردها، ژن غالب به شمار می رود و بر سایر ژن های مربوط به رنگ، برتری دارد. این رنگ عموما مورد توجه کلوپها قرار نمی گیرد و در اغلب کشورها از آن به عنوان نقص یاد می شود.

اغلب کلوپ ها سعی بر آن دارند که این سگ ها را به عنوان یک نژاد جداگانه در نظر بگیرند. برای مثال کلوپ FCI در انگلستان، این سگها را به عنوان نژاد جداگانه ای در نظر گرفته است.

در آمریکای شمالی توسط کلوپ های AKC / CKC ، هنوز به عنوان GSD در نظر گرفته می شوند. آنها ساختار بدنی خوب ولی قدری بزرگ دارند. خلق و خوی آنها مهربان است. از آنها می توان به عنوان سگ راهنما، نابینایان SAR استفاده کرد.

در این کاربردها رنگ سفید، مناسب می باشد. وجود ژن رنگ سفید، دال بر وجود نقص یا بیماری نیست و به عنوان البینیسم در نظر گرفته نمی شود. پوست و چشم های آنها تیره، بینی، لب ها، ناخن ها و کف پاها نیز باید سیاه باشد.

panda Shepherd پاندا شپرد

این نژاد امروزه یکی از ژرمن شپردهایی است که در AKC به ثبت رسیده است. در آن یک جهش ژنی غالب، باعث ایجاد لکه های سفید روی بدن میگردد. وجود جهش ژنی در آنان با آزمون DNA تأیید شده است. این نژاد دارای ساختار بدنی مناسب و خلق و خوی ملایمی می باشد.

از طرفی یک رنگ برتر مطلوب و غالب برای آنها نمی توان ذکر کرد. با این وجود، رنگ های آبی و قهوه ای تیره چندان محبوبیت ندارند و به عنوان یک رنگ نامناسب در نظر گرفته می شوند. رنگ های نقره ای، حنایی، کرمی و قرمز سیر، به عنوان نمونه ای از سگ های دچار نقصان رنگدانه محسوب می گردند.

سگ هایی که دارای رنگ های عجیب هستند، به عنوان گونه استاندارد در نظر گرفته نمی شوند. از طرفی ممکن است این سگ ها خلق و خوی مناسبی داشته باشند و به خوبی به عنوان سگ همراه عمل کنند.

دورگه گیری از سگ هایی که دارای کمبود رنگدانه هستند، می تواند منجر به ایجاد ناراحتیهای پوستی گردد؛ زیرا بدن این سگها در برابر نور UV به خوبی محافظت نمی شود.

Old style (Old Fashioned, Original, OWorld,…..) اولد استايل

به نظر می رسد این نژاد، حاصل تلاش های انجام شده برای بازگشت به نژادهای خوب قدیمی باشد. این نژاد دارای ارتفاع حدود ۷۵ سانتی متر در ناحیه شانه بوده و حدود ۵۰ کیلوگرم وزن و ناحیه پشت این سگ ها به صورت مستقیم و هموار است.

اکثر آنها دارای پوشش بلند هستند. در اصل تمام ویژگی های آنها مانند اندازه بزرگ، پوشش بلند، خلق و خوی بسیار ملایم و بخش پایین تنه بلند، همگی برای یک GSD استاندارد، نامطلوب به شمار می روند.

King Shepherd کینگ شپرد

این نژاد حاصل تلاش آمریکایی ها برای پرورش یک ژرمن شپرد بزرگ با پوشش بلند می باشد. برخی از آنها حاصل دورگه گیری با آکیتا یا مالا ميوت به منظور افزایش اندازه هستند. آنها برای نگهداری در خانه مناسب می باشند. ولی اندازه بزرگ و نیز خلق و خوی آنها مانع از این میشود که از آنها به عنوان سگ کاری استفاده نمود.

Long Hair (Alt Deutsche Schaferhund, Old German Shepherd Dog) لانگ هیر

این سگ ها را نمی توان به عنوان یک نژاد مستقل در نظر گرفت. ژن ایجاد کننده پوشش بلند، در تمام نژادها و خانواده های ژرمن شپرد وجود دارد. افزایش طول پوشش از میزان جزئی تا خیلی بلند می تواند متغیر باشد و بدیهی است که تیمار کردن پوشش بلند اندکی سخت می باشد.

در آلمان، پوشش بلند به عنوان یک اشکال در نظر گرفته شده است و چنین سگ هایی اجازه نمایش ندارند. به همین دلیل؛ یک کلوب مجزا برای این سگ ها تأسیس گردیده است. برخی افراد آنها را بدون ذکر نام بخصوص، فقط به عنوان حیوان خانگی پرورش می دهند.

این سگها نمونه ای از ژرمن شپردهای گذشته که مربوط به سال ۱۹۲۰ می باشد به شمار می روند. آنها استخوان بندی خوب و پاهای بلند دارند. پرورش دهندگان ژرمن شپرد چنین دریافتند که آنها به سگ های قویتری  نیاز دارند که گرانیگاه آنها پایین تر قرار گرفته باشد (ارتفاع بدن آنها کمتر باشد) و وزن آنها در حدی باشد.

که مانعی برای سرعت و چابکی آنها بوجود نیاورد. این سگ ها در گذشته وجود داشتند و پرورش دهندگان به تدریج آنها را بهبود داده اند، به هر صورت در اصلاح نژاد بازگشت به عقب چندان معقول به نظر نمی رسد.

Shiloh Shepherd شيلو شپرد

این نژاد در آمریکا و به منظور بهبود ویژگی های نمایشی، توسعه یافته است و یکی از اهداف آن، بازگرداندن ویژگی های مثبت ژرمن شپرد اوریجینال بوده است و از دورگه گیری با نژادهای آلاسکا مالاموت وسارپلانیناس به منظور افزایش اندازه استفاده شد.

این نژاد، بسیار بزرگ بوده و ارتفاع بدن آن در ناحیه شانه حداقل ۶۶ سانتی متر می باشد. این نژاد توسط AKC تایید و ثبت نشده است ولی در ISSR تایید و به ثبت رسیده است تمام رنگ ها و انواع پوششهای بلند و کوتاه در این نژاد مورد قبول هستند.

سگ شيلوح شپرد

سگ شيلوح شپرد

گوش ها نسبت به ژرمن شپرد های رایج کوچکتر هستند. خلق و خوی آنها از ملایم تا مهربان متغیر است. اندازه بزرگ و خلق و خوی ملایم، این نژاد را برای استفاده به عنوان سگ کاری نامناسب می سازد. با این وجود، سگی باهوش است و به خوبی می توان از آن به عنوان سگ خانگی و سگ همراه استفاده کرد.

FCI این نژاد را به عنوان نژاد حاصل از التقاط گرگ اروپایی و GSD در نظر می گیرد. هدف از این التقاط، افزایش اندازه ، افزایش سلامتی و شفردهای بهتر بوده است. گرچه ظاهر این نژاد بسیار شبیه ژرمن شپرد می باشد.

ولی خلق و خوی آن شبیه به گرگ ها است و علاقه فراوانی به درگیری و نزاع دارد. خلق و خوی نامناسب، مانع از این می شود که بتوان از آن به عنوان سگ کاری استفاده کرد. رنگ آن خاکستری روشن است که به رنگ گرگ ها شباهت فراوانی دارد.

تحقیقات علمی آشکار ساخته اند که حیوانات خانگی دارای ژن خاصی هستند که آنها را قادر می سازد حرکات بدن انسان، سخن گفتن و نیز لحن صدای انسان را تشخیص دهند. گرگ ها فاقد این خصیصه هستند. لذا می توان چنین برداشت کرد که التقاط این دو نژاد، چندان مناسب نیست.

Sarloos Wolfhond سارلوس ولفهاند

یکی از 19 سگ نژاد ژرمن شپرد است که در مورد این نژاد نیز FCI آن را به عنوان دورگه ای از گرگ اروپایی و ژرمن شفرد در نظر می گیرد. هدف از این التقاط، بزرگتر کردن اندازه سگ بوده است ولی نژاد حاصل با ناراحتی های عصبی مواجه و خجالتی میباشد و به همین دلیل سگ کاری مناسبی به شمار نمی رود. رنگ این نژاد ممکن است خاکستری روشن، سفید خالص و یا رنگ زرد و سبز روشن باشد.

این نژاد در اروپا محبوبیت فراوانی دارد. قابل توجه است که نژاد گرگ هایی که از اجداد این نژاد به شمار می روند، اکنون در اروپا منقرض شده است. در آمریکای شمالی، جمعیت گرگ های وحشی بالا است و این سگ های گرگی، چندان طرفداری ندارند.

Utonagan یوتانگان

این نژاد، یکی دیگر از نمونه های حاصل از التقاط با گرگ ها به شمار می رود. هدف از ایجاد این نژاد، بهبود خصوصیات شپرد نبوده است؛ بلکه هدف اصلی از این اختلاط ایجاد سگی با ظاهر گرگ ولی، بدون داشتن ویژگی های گرگ ها بوده است.

این سگ ها به منظور استفاده به عنوان سگ همراه، از خلق و خوی مناسب و نیز توان یادگیری بالایی برخوردار هستند. با این وجود، ویژگی های مربوط به یک سگ کاری در این نژاد محسوس نمی باشد.

American tundra Shephered آمریکن تاندرا شپرد

این نژاد آمریکایی توسط AKC به ثبت نرسیده است و حاصل التقاط مابین گرگ آمریکای شمالی و GSD می باشد. این سگ ها دارای اندازه بزرگی هستند و می توان از آنها به عنوان سگ خدماتی استفاده کرد. با این وجود، برای کاربرد به عنوان سگ کاری و ورزشی مناسب نیستند.

سگ آمریکن تاندرا شپرد

سگ آمریکن تاندرا شپرد

این نژاد در انواع رنگ های مربوط به GSD و گرگ ها دیده می شود. ناحيه پشتی آنها ارتفاع نسبتا زیادی دارد و هنگام حرکت به اطراف تاب می خورد. این ویژگی ها در گرگها دیده نمی شود.

Altdeutsche Huetehunde  الداچ هاتهوند

این نژاد، اگرچه به طور مستقیم وابسته به GSD ها نمی باشد و با آنها ارتباطی ندارد، ولی احتمالا نیاکان آنها یا نیاکان GSD جزء یک خانواده بوده اند. این نژاد در انواع رنگ ها و پوشش ها دیده می شوند و تخصص اصلی این سگ ها گله داری است.

Belgian Shephered (Malinois) بلژین شپرد

یکی از 19 سگ نژاد ژرمن شپرد می باشد که نسبت به GSD ها کوچکتر، سبک تر و ورزیده تر هستند، سگ های گله اروپای شمالی به عنوان نیاکان آنها در نظر گرفته می شود که در شهر بلژین در مالینویز توسعه یافته اند. آنها برای کاربرد به عنوان سگ پلیس، و نیز سگ ورزش مناسب هستند.

Dutch Shepherd داچ شپرد

این نژاد شباهت زیادی به نژاد مالینویز دارد. پوشش بدن این نژاد به صورت سیمی و بلن می باشد. این سگ ها برای کاربرد به عنوان سگ خدماتی مناسب هستند. از التقاط مابین آنها با نژاد مالینویز، سعی می شود که سگ های ورزشی و خدماتی بهتری ایجاد شود.

راهنمای انتخاب سگ ژرمن شپرد

آیا شما برای خرید یک سگ ژرمن شپرد آمادگی دارید؟

قبل از اینکه اقدام به خرید یک سگ ژرمن شپرد کنید، بهتر است که محل زندگی و سکونت خود و قوانین مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهید. سپس موقعیت خانوادگی خود را در این مورد بررسی کنید. آیا زمان حضور شما در خانه، نامنظم و نامعلوم است؟

آیا شما قصد دارید که پس از بازگشت از سرکار، در خانه به استراحت بنشینید؟ آیا شما تصمیم دارید که در آینده ای نزدیک مسافرت های زیادی داشته باشید؟ آیا در حال حاضر، وقت برای شما گرانبهاست و شما می خواهید وقت خود را صرف بازی با کودکان خود و رسیدگی به وضع تحصیلی آنها کنید؟ آیا تمام اعضای خانواده شما به ژرمن شپرد ها علاقه دارند، یا برخی از اعضای خانواده شما نژادهای دیگری را ترجیح می دهند؟

اگر پاسخ شما با هر یک از سوالات فوق یا چند مورد از آنها نا سازگاری دارد بهتر است که در مورد خرید ژرمن شپرد تجدید نظر کنید و منتظر بمانید تا وضع زندگی شما تغییر یابد. شما در آینده از این تصمیم خود شادمان خواهید شد.

ویژگی های عمومی سگ های ژرمن شپرد

ژرمن شپرد ها ها اندازه بزرگی داشته و از سگ های بسیار فعال به شمار می روند. پوشش بدنی آنها به صورت متراکم و دولایه می باشد. این پوشش بدنی در تمام طول سال ریزش دارد. در طول فصل بهار و پاییز، پوشش بدنی آنها در اصطلاح پف می کند. در این مقاطع زمانی ریزش مو شدیدتر می گردد. البته برخی نژادها نسبت به نژادهای دیگر، ریزش موی شدیدتری دارند.

یکی از 19 سگ نژاد ژرمن شپرد است که برای انجام کارهای خدماتی مانند گله داری و کاربردهای عمومی توسعه یافته اند. تمایل و توانایی انجام کار در سگ ها وابستگی ژنتیکی دارد و برخی نژادها از این لحاظ برترند.

اکثر  ژرمن شپرد های بالغ، باهوش، دوست داشتنی و وفادار هستند. ولی بدون تربیت و آموزش مناسب، أنها سگ هایی وحشی، مخرب و غیرقابل تحمل خواهند بود. نحوه ساز گار کردن سگ به شیوه زندگی شما، بستگی مستقیم به تربیت آن دارد. اغلب ژرکم شپرد ها البته نه همه آنها، به منظور عادت کردن به زندگی در محیط شهری، باید به خوبی آموزش داده شوند.

راهنمایی عمومی را که در ادامه ذکر شده است به عنوان دستورالعمل کلی نحوه تربیت ژرمن شپرد خود در نظر بگیرید؛

حداقل ۸ هفته را به آموزش مهارت های فرمانبری اختصاص دهید. در این مدت او باید به خوبی درک کند که شما برایش حکم رهبر را دارید. سگ خود را با افراد و نیز موقعیت های گوناگون رودر رو کنید تا به خوبی اجتماعی شده و اعتماد به نفس در او افزایش یابد. یک ژرمن بالغ هر روز حداقل حدود ۲۰ دقیقه به فعالیت بدنی نیاز دارد. پوشش بدنی او را باید به صورت روزانه برس بزنید.

ناخن هایش را باید به طور منظم کوتاه کنید. تمیز کردن گوش ها و نیز مسواک زدن دندان ها باید به صورت هفتگی انجام شود. توجه داشته باشید که ژرمن شپرد ها، حیوانات اجتماعی به شمار می روند و نباید به مدت طولانی تنها رها شوند.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=24041

یک نظر در “معرفی 19 سگ نژاد ژرمن شپرد و ویژگی های بارز آنها

  1. EMAD گفت:

    خیلی خوب و مفید بود متشکرم از اطلاعات قوی ی شما دوستان عزیز
    ب امید روزی درخشنده و پرانرژی
    🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.