ماکیان

همه چیز در مورد آبتنی فنچ و اصول حمام دادن این پرنده زیبا

آبتنی فنچ
4.5/5 - (20 امتیاز)

آبتنی فنچ و حمام دادن سبب افزایش شادابی، سرزندگی و سلامتی این پرندگان می شود. با این حال، به شرایطی نیاز دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

به طور کلی تمامی پرندگان از جمله فنچ، علاقه زیادی به آبتنی کردن دارند. آبتنی سبب افزایش سلامت و شادابی این موجودات می شود. به همین دلیل بهتر است شرایط مناسب را به منظور آبتنی کردن این پرندگان کوچک و زیبا، به خصوص در فصل گرما فراهم شود.

بر طبق قاعده ای کلی، پرندگان در شرایط آب و هوایی نرمال و معتدل هفته ای دو بار نیاز به آبتنی حمام کردن دارند. اما این پرندگان در هوای گرم و آفتابی تابستان بهتر است به صورت روزانه آبتنی و حمام کنند. حمام کردن پرندگان به همان آبتنی گفته می شود و به هیچ گونه ماده شوینده ای نیاز ندارد. برای خرید فنچ بهتر است به نکاتی توجه داشته باشید که در این مقاله ذکر می شود.

آبتنی فنچ

فنچ ها در تابستان هر روز به آبتنی نیاز دارند.

فواید آبتنی و حمام دادن فنچ

از مهم ترین مزیت های حمام کردن، تمیز شدن فنچ از گرد و غبار و سایر آلودگی ها می باشد. همچنین پرها درخشان و براق خواهند شد. از دیگر فواید حمام کردن و آبتنی آن است که رطوبت مورد نیاز پرها تامین خواهد شد و حیوان نیز از گرما نجات پیدا می کند. به خصوص در فصول گرم سال آبنتی بسیار ضروری است، چرا که این پرندگان طاقت تحمل گرما را ندارند.

می توان گفت که فنچ ها با استفاده از آبتنی دمای بدن خود را به تعادل می رسانند و گرمای اضافی را دفع می کنند. اگر مشاهده کردید که پرنده شما دهان خود را باز نگه داشته است و دمای محیط نیز بالا است، بهتر است شرایط آبتنی و حمام کردن را فراهم کنید. چرا که به احتمال زیاد گرما دارد او را آزار می دهد.

آبتنی فنچ

آبتنی فنچ

حمام فنچ در طبیعت

به طور طبیعی فنچ ها در زیست گاه های اصلی خود، به منظور آبتنی و حمام کردن به خصوص در فصل گرم، از برگ ها و علوفه های خیس استفاده می کنند. به طوری که بدن خود را با استفاده از آب موجود در برگ ها، خیس می کنند. یک راه دیگر آن است که حوضچه های آب را پیدا کرده و قسمتی از بدن (سینه و قسمت زیرین تنه) را در آن خیس می کنند.

به همین دلیل بهتر است اگر از این پرنده نگهداری می کنید، شرایط را مانند زیست گاه اصلی آن فراهم کنید تا احساس راحتی بیش تری داشته باشد. علاوه بر قرار دادن ظرف آب در قفس، می توانید از اسباب بازی و وسایل سرگرمی هم استفاده کنید.

آبتنی فنچ

فنچ در طبیعت نیز به آبتنی علاقمند است.

ویژگی های ظرف حمام فنچ

برای آبتنی و حمام فنچ، حتما از ظرف کوچکی استفاده کنید. در انتخاب ظرف، به سایز پرنده توجه کنید. اندازه ظرف آب نباید به گونه ای باشد که فنچ در آن غرق شود. همچنین لیز بودن کف ظرف سبب لیز خوردن می شود. پس بهتر است از ظرفی که جنس آن زیاد لیز نیست و اندازه مناسبی دارد، استفاده کنید.

علاقه فنچ به آبنتی به حدی است که معمولا بلافاصله پس از قرار دادن ظرف آب در قفس، پرنده شروع به آب بازی می کند. همچنین فنچ ها علاقه دارند که سر و گردن خود را خیس کنند. به همین دلیل ممکن است سر خود را زیر آب ببرند. در این موقع اگر سایز ظرف بزرگ باشد، ممکن است پرنده در آن غرق شود.

آبتنی فنچ

عمق ظرف حمام فنچ باید به اندازه ای باشد که در آن غرق نشود.

بهترین زمان برای آبتنی

بهترین زمان برای حمام و آبتنی، روز هایی از سال است که هوا گرم و آفتابی باشد. این کار به ویژه در فصل تابستان، مناسب است. بهتر زمان در طول شبانه روز برای آبتنی، نزدیک به ظهر است که هوا در گرم ترین حالت خود باشد. بهتر است در روزهای سرد و همچنین ساعات نزدیک به غروب، ظرف آب را در اختیار پرنده قرار ندهید. چرا که در آن زمان هوا به خوبی گرم نیست و همچنین ممکن است فنچ شما با پو و بال بخوابد و به سرما خوردگی دچار شود.

اگر هنگامی که پرنده شما مشغول آبتنی است متوجه شدید که عضلات سینه اش در حال لرزیدن است، نگران نباشید. این امر کاملا طبیعی است و به دلیل انبساط و انقباض عضلات سینه است و جای نگرانی ندارد. بهتر است پس از حمام و آبتنی، قفس پرنده را مدتی در آفتاب نگهداری کنید تا به خوبی پر و بالش خشک شود.

اگر متوجه شدید که فنچ شما علاقه ندارد به طور کامل خیس شود، کاملا غریزی است. چرا که در طبیعت این پرنده اگر تمام پر و بال خود را خیس کند، تا زمان خشک شدن نمی تواند پرواز کند و در آن زمان ممکن است به شکار تبدیل شود. به همین دلیل، غریزه آن ها به این صورت است که به طور کامل خود را خیس نکنند تا احساس امنیت بیش تزی داشته باشند.

آبتنی فنچ

آبتنی فنچ بهتر است در هوای گرم و آفتابی انجام شود.

نکات مهمی که در هنگام حمام دادن باید مد نظر داشته باشید

  1. از آب ولرم برای آبتنی پرنده استفاده کنید تا فنچ شما سرما نخورد.
  2. در اتاقی که فنچ شما به آبتنی می پردازد، حتما باید کولر خاموش باشد.
  3. به هیچ وجه برای خشک کردن فنچ، از سشوار استفاده نکنید. خود پرنده با تکان دادن پر و بالش این کار را به طور طبیعی انجام می دهد. سشوار اثراتی بسیار مخرب بر سلامتی فنچ دارد.
  4. اگر پرنده شما بیمار است، از حمام دادن آن تا زمان به دست آوردن سلامتی کامل، اجتناب کنید.
  5. به هیچ وجه برای حمام فنچ از مواد شوینده از قبیل صابون و شامپو استفاده نکنید. پرندگان به مواد شوینده نیازی ندارند و تا به حال هیچ گونه شوینده ای برای آن ها تولید نشده است. این موارد می تواند برای پرنده بسیار مضر و حتی کشنده باشد.
  6. اجازه بدهید که فنچ شما هر زمانی که دلش خواست آبتنی کند. برای این کار او را مجبور نکنید.
  7. بهتر است آب به میله های قفس پاشیده نشود تا از زنگ زدگی آن ها پیشکیری به عمل آید. همچنین می توانید قفس را در آفتاب قرار دهید تا در صورت خیس شدن، سریعا خشک شود.
  8. پس از اتمام آبتنی، روزنامه های کف قفس که خیس شده اند را بردارید، کف را کاملا خشک کرده و مجددا روزنامه بچینید.
  9. توجه داشته باشید که هر بار پس از اتمام آبتنی و حمام کردن، ظرف آب را از قفس خارج کنید. در صورتی که ظرف آب در قفس باقی بماند، ممکن است پرنده در آن مدفوع کند و سبب از آن آب بخورد.
  10. بهتر است قبل از آبتنی، آب آشامیدنی تمیز و سالم در دسترس پرنده قرار دهید تا در صورت تشنگی از آن بخورد. در غیر این صورت ممکن است هنگام آبتنی تشنه باشد و از آب حمام خود استفاده کند.
آبتنی فنچ

فنچ در آب و هوای سرد علاقه ای به آبتنی ندارد.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=35722

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.