آموزش و نگهداری گربه

آموزش گربه به وسیله کلیکر ؛ پنج کاری که می توانید به آن ها آموزش دهید

آموزش گربه

آموزش گربه را با استفاده از کلیکر به راحتی می توان انجام داد. در ادامه با پنج کاری که می توانید به گربه خود آموزش دهید آشنا می شوید.

برخی مردم فکر می کنند که گربه ها اصلا چیزی یاد نمی گیرند. این دیدگاه اصلا درست نیست. گربه ها بسیار باهوش و با انگیزه اند و به خوبی یاد می گیرند اما در صورتی که از ابزار مناسب استفاده کنید. بهترین ابزار برای آموزش گربه ها، کلیکر است.

کلیکر یک وسیله ی کوچک است که در کف دست قرار می گیرد و اگر آن را فشار دهید، صدای کلیک می دهد. این وسیله را می توانید به صورت آنلاین خریداری کرده و یا از پت شاپ ها تهیه کنید. از باهوش ترین نژادهای گربه می توان گربه بمبئی، کالر پوینت و دون رکس را نام برد.

 

آموزش گربه با کلیکر چگونه است :

این آموزش با استفاده از ارتباط بین فعالیت صحیح، کلیک و جایزه انجام می شود. به محض اینکه گربه ی شما کاری را درست انجام داد، یک کلیک کنید و به او جایزه بدهید. این صدای کلیک از انجام کارهای تشویقی که با حرف زدن انجام می شود، مثل گفتن آفرین و .. بسیار بهتر است. چرا که از صداهایی که گربه ها معمولا در محیط اطرافش می شنوند، بسیار متفاوت است.

با استفاده از کلیکر، شما می توانید کارهای بسیار جالبی را به گربه ی خود آموزش دهید. در ادامه 5 مورد از آن ها را که می توان طی کمتر از یک هفته یاد داد، مطالعه می کنید. اگر تاکنون تصور می کردید که گربه ها آموزش را دیر یاد می گیرند، با این روش قطعا نظر شما تغییر خواهد کرد.

کلیکر Clicker

کلیکر Clicker

1. چوب یا دست من را لمس کن :

این مورد ساده ترین آموزشی است که می توانید به گربه ی خود یاد دهید. وقتی که گربه ی شما بینی اش را به چوب و یا به دست شما می زند، یک صدای کلیک ایجاد کنید و به او غذای جایزه بدهید.

سپس دست خود را کمی جابه جا کنید تا گربه مجبور شود حرکت کند و به سمت شما بیاید. باز هم به او جایزه داده و این کار را تکرار کنید. در پایان، شما می توانید هر جا که باشید به گربه ی خود بگویید که نزد شما بیاید.

2. بنشین :

شما می توانید با استفاده از همین تکنیک دنبال کردن هدف، به گربه تان آموزش دهید که بنشیند. غذای جایزه را روی سر او نگه دارید و سپس آن را به سمت پشت، یعنی به سمت دمش حرکت دهید.

این کار باعث می شود که او حرکتی شبیه به نشستن انجام دهد. زمانی که نشست، کلیک کرده و به او جایزه دهید. کلمه ی “بشین” را هم می توانید اضافه کنید تا به حرف شما هم گوش کند. در پایان بین بنشین، کلیک و جایزه در ذهن گربه ارتباط برقرار می شود.

این ارتباط باعث می شود که بعدها بدون کلیک و تنها با گفتن کلمه ی بنشین، گربه ی شما بنشیند. تربیت گربه با کلیکر بسیار آسان تر از چیزی است که فکر می کنید.

تربیت گربه با کلیکر

تربیت گربه با کلیکر

3. بزن قدش :

“بزن قدش” کمی پیچیده تر از “دست مرا لمس کن” است. شما باید دست خود را همراه با جایزه در بالای سر گربه نگه دارید. بالاتر از آنکه بتواند با بینی خود آن را لمس کند.

بالاخره او خواهد فهمید که باید با دست خود جایزه را از دست شما خارج کند. زمانی که این کار را کرد، همراه با کلیک کردن به او جایزه دهید.

سپس وقتی که دست خود را با جایزه بالای سر او نگه می دارید، بگویید “بزن قدش” تا معنی آن را بفهمد. وقتی که به تعداد کافی این کار را انجام دادید، با گفتن “بزن قدش” او می فهمد که باید چه کاری انجام دهد.

آموزش گربه با کلیکر

آموزش گربه با کلیکر

4. پریدن روی میز یا صندلی :

برخی گربه ها آموزش های خود را خیلی سریع یاد می گیرند، بنابراین برای یاد گرفتن این مورد آماده هستند. پس از آن که گربه ی شما بزن قدش و بنشین را یاد گرفت، می توانید به او پریدن روی صندلی را آموزش دهید. توجه داشته باشید که بهتر است آموزش ها را از ساده به سخت شروع کنید تا ذهن گربه آماده شود.

ابتدا، برای آمدن به سمت صندلی و یا لمس کردن آن با پنجه هایش، به او جایزه دهید. وقتی که این آموزش مقدماتی را یاد گرفت، جایزه اش را روی صندلی نگه دارید و بگویید: بپر.

گربه که جایزه اش را می خواهد، برای گرفتن آن روی صندلی می پرد. کلیک کنید و به او جایزه دهید. این تمرین را هر روز برایش تکرار کنید تا در ذهنش بماند. ممکن است نسبت به تمرین هعای قبلی کمی زمان بر باشد، اما برای هر کاری صبر و پستکار لازم است.

آموزش پریدن گربه روی صندلی

آموزش پریدن گربه روی صندلی

5. پریدن از داخل حلقه :

این آموزش مفرح بوده و مقدمه ای برای آموزش دو با مانع به گربه ی شماست. از همان جایزه ای که اولین بار برای آموزش لمس دستتان به گربه استفاده کرده بودید، استفاده کنید.

ابتدا گربه را به سمت حلقه ای که در دستتان گرفته اید هدایت کنید و به او بابت راه رفتن از داخل حلقه جایزه بدهید. ابتدا حلقه را پایین نگه دارید و با گفتن کلمه ی “حلقه” بگذارید که گربه تان از داخل آن رد شود و جایزه بگیرد.

کم کم او یاد می گیرد که سریع و سریع تر از داخل حلقه رد شود. وقتی که به این مرحله رسید، می توانید حلقه را بالاتر بگیرید که از داخل آن بپرد. با یاد دادن این حقه به گربه ی خود می توانید دوستانتان را شگفت زده کنید.

آموزش به گربه از طریق کلیکر راه بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با اوست. همچنین به گربه ی شما کمک می کند تا انرژی خود را تخلیه کند و حوصله اش سر نرود. برای گرفتن بهترین نتیجه باید این آموزش ها را بارها و بارها و هر روز تکرار کنید.

اگر بعد از چند بار گربه ی شما خسته شد و یا به صدای کلیک توجه نکرد، نگران نشوید. گربه ها به زمانی برای استراحت نیاز دارند تا بتوانند قوای خود را باز یابند. آموزش ها را کوتاه نگه دارید و سعی کنید به هر دوی شما خوش بگذرد.

پریدن گربه از داخل حلقه

پریدن گربه از داخل حلقه

شما به گربه ی خود چه آموزش هایی داده اید؟ آیا تا به حال از کلیکر استفاده کرده اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

در این ویدیو آموزش گربه با کلیکر را مشاهده خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *