آبزیان

انواع ماهی های آکواریومی از نظر نوع غذایی که مصرف میکنند

انواع ماهی های زینتی
3.8/5 - (18 امتیاز)

انواع ماهی ها از نظر نوع غذایی که مصرف می کنند عبارت اند از ماهی های گیاهخوار ، ماهی های گوشتخوار ، ماهی های همه چیز خوار و ماهی های پوده خوار .
به طور کلی ماهی ها از نقطه نظر تغذیه و نوع غذایی که مصرف می کنند به چهار گروه تقسیم می شوند:

ماهی های گیاهخوار

ماهی های گیاه خوار آن هایی هستند که تمامی نیازهای غذایی خود را در طبیعت از گیاهان به دست می‌آورند. به این ماهی ها گیاهخوار یا herbivore می‌گویند. کلمه herb به لاتین یعنی گیاه و Vore به معنی خوردن است. ماهی شارک دم قرمز، عمدتا گیاه خوار و ماهی های دلار نقره ای و گورامی معمولاً کلاً گیاهخوار هستند.

ماهی گورامی دارف ، ماهی های گورامی گیاه خوار هستند

ماهی گورامی دارف ، ماهی های گورامی گیاه خوار هستند

ماهی های گوشتخوار

ماهی های گوشت خوار آن هایی هستند که تمامی نیاز های غذایی خود را در طبیعت از خوردن غذاهای گوشتی به دست می‌آورند غذاهای گوشتی شامل انواع آبزیان ریز جانوری شناور (زئوپلانکتون)، آبزیان ریز و درشت کف زی (بنتوز)، مانند صدفها و سخت پوستان و آبزیان کوچک و بزرگ شناگر (نکتون)، مانند انواع ماهیهای کوچک و بزرگ می‌باشند.
ماهی های گوشتخوار ممکن است ماهی خوازريال صدف خوار، سخت پوست خوار، حشره خوار و یا زئوپلانکتون خوار باشند. به ماهی های گوشتخوار، Carnivore می‌گویند. کلمه لاتین Carn به معنی گوش است، بیشتر ماهی های سیکلید گوشتخوار هستند.

ماهی سیچلاید ، ماهی های سیچلاید گوشتخوار هستند

ماهی سیچلاید ، ماهی های سیچلاید گوشتخوار هستند

ماهیهای همه چیز خوار

ماهی های ماهی های همه چیز خوار به ماهیهای گفته می شود که در طبیعت از انواع گیاهان و جانوران تغذیه می‌کنند و می‌توانند نیازهای غذایی خود را هم از گیاهان و جانوران تامین نمایند. به این ماهیها در اصطلاح علمیomnivore می‌گویند. کلمه omni در زبان لاتین به معنی همه جور باشد. خیلی از ماهی های آکواریومی در این گروه قرار دارند.

لپورینوس راه راه ، ماهی همه چیز خوار

لپورینوس راه راه ، ماهی همه چیز خوار

ماهی های پوسیده خوار

پوسیده یا دتریتوس (detritus) عبارت است از بقایای حاصل از پوسیده شدن گیاهان و جانوران مرده است که عمدتا در بستر آبها و کناره‌های آن جمع آنها جمع می شوند. ماهی های پوده خوار بیشتر نیازهای غذایی خود را از این منابع غذایی به دست می‌آورند. به آنها ماهی های پوده خوار یا detrivore می گویند. کلمه detrit به معنی پوده است.

گوناگونی و تنوع تغذیه ماهی ها

از نقطه نظر گوناگونی و تنوع تغذیه، ماهی ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. ماهی های پرجورخوار
  2. ماهیهای کم جورخوار
  3. ماهیهای یک جورخوار

ماهی های پرجورخوار

به ماهی هایی گفته می شود که غذای مورد نیاز خود را از گروه‌های مختلف غذایی مانند ماهیها، سخت پوستان نرم تنان و غیره تامین می نمایند

ماهی های کم جورخوار

به ماهیهایی گفته می شود که نیازهای غذایی خود را در طبیعت تنها از دو سه نوع آبزی دیگر تامین می‌نمایند. برخی ماهیها در شرایط طبیعی تنها از ماهی میگو و در صورت نبودن میگو در تمام طول سال از نوعی ماهی تامین می‌نمایند. اگر این گونه ها در محیط نباشند، با وجود انواع دیگر گونه‌ها، تغذیه آنها مختل می‌گردد.

ماهی های یک جورخوار

به ماهیها یا آبزیانی گفته می‌شود که در شرایط طبیعی تنها از یک نوع غذا استفاده می‌کنند. بین ماهیها از جمله ماهیهای زینتی، گونه ای شناخته نشده است که منحصرا از یک نوع غذا استفاده می نماید.

ولی خیلی از وال ها تنها از نوعی سخت پوست از گروه میگوها به نام کریل (Krill) تغذیه می‌کنند. این آبزی در آبهای مربوط به آب اقیانوس های آرام، اطلس و هند، در نیمکره جنوبی در گله های بسیار بزرگ زندگی می کنند.

آکواریوم ماهیان زینتی

آکواریوم ماهیان زینتی

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=8973

یک نظر در “انواع ماهی های آکواریومی از نظر نوع غذایی که مصرف میکنند

  1. محمد گفت:

    ماهی 🐟🎏 یکی از نعمت خداست و ما باید از این نعمت درست استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.