شناخت ماهی آب شیرین

ماهی تیرانداز

ماهی تیرانداز
5/5 - (1 امتیاز)

ماهی تیرانداز میتواند طعمه خود را که در خارج از آب است، شکار کند و به دلیل برخی جذابیت هایی که دارد، مورد توجه بسیاری از آکواریوم داران قرار گرفته است.

حداکثر طول :

20 cm

سازگاری :

گیاه خوار

دمای مناسب :

25 الی 28 درجه ی سانتی گراد

پی اچ :

7.5 الی 8.5

نام ماهی :

تیر انداز

نام علمی :

toxotes jaculatrix

نام خانوادگی :

Toxotidae

زیستگاه :

هند, اندونزی, استرالیا

ویژگی ها :

ماهی تیرانداز در آب های لب شور یافت می شود و به دلیل برخی جذابیت ها که بدان اشاره خواهد شد مورد توجه بسیاری از آکواریوم داران جهان قرار گرفته اند.
ماهی تیرانداز میتواند طعمه خود را که در خارج از آب است به راحتی شکار کند.
این ماهی در زیر سطح آب در کمین حشره ای میماند که روی برگ یا چیز دیگری در بالای آن قرار میگیرد سپس قطرات آب را به گونه ای زیبا به طرف آن پرتاب میکند.
حشره پس از برخورد با آب به داخل اب و به طور کلی راهی دهان ماهی تیرانداز میگردد.
ماهی های تیرانداز قادرند آب را تا ارتفاع ۲ الی ۳ متری از سطح آب به بالا پرتاب نمایند.
به این نکته هم اشاره کنیم که ماهی های تیرانداز توانایی جهش از داخل آب برای ربودن حشرات را دارند و گاهاٌ این عمل از آنها مشاهده می شود.

شرایط نگهداری :

برای به وجود آوردن شرایط طبیعی بهتر است ماهی تیرانداز را در آب لب شور به صورت تک گونه یا با ماهیان آب لب شور مانند اسکات و مونو نگهداری شود.
معمولاٌ برای نگهداری ماهیان تیرانداز از آکواریم هایی استفاده میگردد که علاوه بر داشتن دکوراسیونی نزدیک به محیط طبیعی زندگی آن ها امکان رها سازی برخی حشرات بالدار زنده مانند مگس پشه و ... در فضای بسته آن میسر گردد.

تغذیه :

در تغذیه ماهی تیرانداز در آکواریم علاوه بر حشرات و سایر موجودات ریز آبزی استفاده از غذاهای مصنوعی و فریز شده نیز امکان پذیر است.
حتی این ماهی را میتوان با غذاهای گوشتی مانند دل گاو و گوسفند نیز تغذیه کرد.

تکثیر :

ماهی تیرانداز در سن یک تا دو سالگی به بلوغ رسیده و قادرند( ۲۰,۰۰۰تا ۱۵۰,۰۰۰) عدد تخم بگذارند اما تخمریزی آنها معمولا در آکواریم انجام نمیگیرد و بنابراین در آکواریم نیز تکثیر نمیشوند.

گالری تصاویر :

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=8189

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *