سلامت و بهداشت سگ

خطر تصادف سگ با اتومبیل و اقداماتی که پس از وقوع حادثه می توان انجام داد

خطر تصادف سگ با اتومبیل

خطر تصادف سگ با اتومبیل یکی از مشکلاتی است که به وفور اتفاق می افتد. در ادامه ی مطلب با اقداماتی که پس از وقوع این حادثه می توان انجام داد، آشنا می شوید.

برای لذت بردن از حضور حیوان در فصل تعطیلات لازم است برخی توصیه ها و مراقبت های لازم را برای حفظ سلامتی او انجام دهید. با پت زیپ همراه باشد.

تصادف سگ با اتومبیل ( HIT BY CAR ) :

یکی از موارد بسیار اورژانسی و مهم رسیدگی به وضعیت سگ ها در زمان تصادف با اتومبیل است. برای این حالت در بین دامپزشکان به اختصار اصطلاح Hit By Car ) HBD ) یا تصادف با اتومبیل ( خطر تصادف سگ ) به کار می رود.

برخی از حیوانات خوش شانس در زمان تصادف فقط دچار زخم های سطحی، خراشیدگی و پارگی های روی بدن می شوند ولی در تصادفات شدید اکثر سگ ها دچار شکستگی استخوان ران یا جراحات داخلی دیگر می شوند. در زمان اصابت سگ با اتومبیل و ایجاد عوارض سطحی یا سنگین باید فورا توسط دامپزشک مورد معاینه و بررسی کامل قرار گیرد.

 

تصادف کردن سگ ها با اتومبیل

تصادف کردن سگ ها با اتومبیل

آنچه شما می توانید انجام دهید :

 • اکثر سگ هایی که دچار تصادف می شوند قادر به راه رفتن نیستند. برای جلوگیری از ایجاد حوادث جاده ای برای سگ ها توصیه می شود در زمان پیاده روی سعی شود که سگ جلوتر از شما حرکت کند تا از آسیب های ناخواسته به شما و سگ جلوگیری شود. یکی از علل اکثر تصادفات و صدمات به حیوان حرکت حیوان در پشت سر صاحبش می باشد که در این حالت صاحب سگ نمی تواند مراقبت کافی را از حیوان به عمل آورد. در برخی از موارد هم حیوان از محل پیاده روی کنار خیابان به محوطه تردد اتومبیل ها آمده و سبب تصادف و آسیب های گوناگون می شود. حتی این اتفاق گاهی در حیاط منزل و مکان هایی که بدون حفاظ بوده و در تماس نزدیک با خیابان باشد اتفاق می افتد که برای جلوگیری از بروز این حوادث توصیه می شود دور تا دور حیاط و محل نگهداری در تماس با خیابان حصار یا فنس (Fence) کشیده شود.
 • قبل از کمک به سگ های مجروح تصادفات باید دقت کرد که به حیوان آسیب بیشتری نرسد. حتی سگ های مجروح در این حالت ممکن است دچار درد شدیدی باشند و یا ترسیده باشند که در این موقعیت خطر گازگرفتن از طرف آن ها (حتی برای صاحب حیوان) زیاد است.
 • بهتر است در لحظه ی خطر تصادف سگ لحظه ای درنگ کرد و با پوزه بند پوزه حیوان را بست این کار می تواند توسط یک تکه طناب، کمربند و یا کرائات شما انجام شود. بدین ترتیب که به صورت8 لاتین دور پوزه بسته شود و سپس دو انتهای آزاد طناب یا کراوات را به دور گردن و پشت گوش ها انداخت و گره زد.
 • باید در زودترین زمان ممکن و با احتیاط کامل سگ های مجروح را به کلینیک دامپزشکی منتقل کرد. انتقال حیوان مخصوصا در زمان بروز شکستگی ها خیلی اهمیت دارد و بی احتیاطی در حمل و نقل در این موارد ممکن است سبب توسعه عوارض شود. در مورد سگ های کوچک برای انتقال می توان آن ها را با قرار دادن روی دو کف دست منتقل کرد ولی درمورد سگ های بزرگ و سنگین وزن نیاز به انتقال با برانکارد می باشد. برای ساختن برانکارد می توان از یک تخته یا پتوی بزرگ استفاده نمود و با قرار دادن سگ روی پتو . کشیدن روی زمین، آن را به طرف اتومبیل برد و سپس به داخل ماشین گذاشت. برای جلوگیری از عوارض بیشتر بهتر است ابتدا کمک وارد اتومبیلی که هر دو در آن باز شده شود و پس از گرفتن سر حیوان شخص دیگر ناحیه پشت حیوان و پاها را وراد اتومبیل کند. در کوتاه ترین زمان ممکن حیوان تصادفی باید به کلینیک دامپزشکی منتقل شود.
 • چون سگ مجروح و تصادفی در این حالت نیاز به گرم کردن دارد می تواند با انداختن روکش اتومبیل یا پتو روی حیوان، درجه حرارت بدن سگ را بالا برد.
 • در صورت عدم تحرک حیوان باید معاینه اولیه از نظر زنده بودن سگ انجام شود. پلک حیوان را لمس کنید در صورت زنده بودن حیوان باید چشمک بزند و پلک خود را تکان دهد.
 • در صورت عدم هوشیاری کامل لازم است حیوان از نظر آسیب های وارده به نخاع بررسی شود. در این حالت برای حمل، حیوان باید به وضعیتی روی تخت قرار گیرد که پاها، ستون مهره و گردن به صورت آزاد و شل نباشد بلکه سفت و محکم روی تخته قرار گیرد تا از پیشرفت آسیب به نخاع جلوگیری شود. سپس معاینه راه های هوایی انجام و از باز بودن مسیر تنفس باید اطمینان حاصل شود. بهتر است به آرامی سر و گردن به حالت کشیده قرار گیرد و زبان از یک طرف دهان خارج شود و با پارچه هر نوع ترشحات مخاطی را از طرف بینی پاک کرد تا مانعی برای تنفس طبیعی حیوان وجود نداشته باشد.
 • در صورت وجود خونریزی و جراحات د ربدن لازم است نکات ذکر شده در رابطه با روش های کنترل و خونریزی که قبلا بیان شده اجرا گردد. می توان با فشار مستقیم و یکنواخت که توسط حوله تمیز، تامپون یا حتی دست روی ناحیه دچار خونریزی اعمال می شود، خونریزی را کنترل نمود.
 • باید پاهای آویزان را که به طور مشخص شکسته است توسط آتل یا روزنامه یا حوله و یا حتی بالش ثابت و بی حرکت کرد تا از پیشرفت شکستگی و افزایش عوارض جلوگیری شود.

آنچه دامپزشک می تواند انجام دهد :

پس از خطر تصادف سگ و در زمان استقرار حیوان در بیمارستان، دامپزشک حیوان را دقیقا معاینه می نماید و علائم عمده حیاتی مانند درجه حرارت بدن، ضربان قلب، تنفس و رنگ مخاط لثه را بررسی می کند.

در صورت بحرانی بودن وضعیت حیوان با قرار دادن یک سوند داخل رگی درمان های دارویی از طریق داخل سیاهرگی انجام می شود و با استفاده از سرم، فشار خون تثبیت می گردد تا از ریسک بروز شوک جلوگیری شود. پس از انجام اقدامات اولیه ای که برای حیوان ضروری و حیاتی است، از نواحی شکسته و مجروح رادیوگراف تهیه می شود.

پس از آن دامپزشک به شما توصیه های لازم درمانی را در مورد حیوان خواهد کرد. بهتر است از دامپزشک در مورد پیش بینی وضعیت بیمار و اقدامات بعد از مرخص شدن از بیمارستان و عوارض احتمالی بعدی که در طولانی مدت انتظار آن در مورد حیوان می رود سوال شود.

یک نظر ارسال شده برای “خطر تصادف سگ با اتومبیل و اقداماتی که پس از وقوع حادثه می توان انجام داد

 1. ملی گفت:

  آخی حیوووونی 😐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *