شناخت ماهی آب شور

ماهی سودوکرومیس دو رنگ

ماهی سودوکرومیس دو رنگ
5/5 - (2 امتیاز)

سودوکرومیس دو رنگ ماهی سخت جانی است که قسمت جلویی بدن آن بنفش و قسمت عقبی به رنگ زرد می باشد. نسبتا مهاجم است و می توان آن را با ماهیان تهاجمی نگهداری کرد.

رژیم غذایی :

گوشتخوار

فرم رنگی :

زرد، بنفش

نام های متداول :

پشت خال دار دو رنگ، گراما دروغی

مبدا :

هند و اقیانوس آرام

حداقل اندازه آکواریوم :

۱۱۳ لیتر

دمای مناسب آب :

22 – 25 درجه سانتیگراد

PH مناسب آب :

8.1 الی 8.4

شوری مناسب آب :

1.020 – 1.025

نام علمی :

Pictichromis paccagnellae

نام انگلیسی :

Bicolor Pseudochromis

خانواده گونه :

Pseudochromidae

ســـطــح نگهــــداری :

آسان

مناسب برای آکواریوم های مرجانی :

بلی

رفتار :

نیمه مهاجم

مناسب برای تازه کارها :

بلی

حداکثر اندازه :

۷٫۵ سانتی متر

معرفی :

سودوکرومیس دو رنگ ماهی زیبایی است که زیست گاه اصلی آن تپه مرجانی های گرمسیری مرکز هند و اقیانوس آرام است. به دلیل این که سبک زندگی آنها با صخره وفق پیدا کرده است، باید در آکواریوم صخره زنده (لایوراک) و مخفیگاه و پناهگاه هایی به اندازه کافی فراهم نمایید. ماهی کرومیس دو رنگ در کف تا وسط آب زندگی می کند و با سایر ساکنین تپه مرجانی به خوبی سازگار می شود. اما از طرفی قلمروطلب می باشد و در برابر هم نوعان خود، ماهی های مشابه، ماهی های آرام یا گونه هایی که به آهستگی حرکت می کنند، می جنگد. بهتر است این ماهی را بعد از دیگر ماهی ها به آکواریوم انتقال دهید.

در صورتی که ماهی غالبی در آکواریوم شما نباشد، که بتواند سودوکرومیس دو رنگ را تحت کنترل درآورد، به قلدر آکواریوم تبدیل می شود و سایر ماهی ها و میگوها را می ترساند. این ماهی از میگوهای تزیینی مانند میگوی شقایق برای تغذیه استفاده می کند و نیز شکارچی کرم های مودار یا بریستل (bristle worm) است. سودوکرومیس دو رنگ از از ماهیان دیگر نمی ترسد و از قلمرو خود در برابر ماهی های ۲ تا ۳ برابر اندازه خود محافظت می کند. بهتر است آنها را با تانگ ها، دوشیزه ماهی های بزرگ، شاهین ماهی، فرشته ماهی، سنجاب ماهی، طوطی ماهی و سایر ماهی های بزرگ نگهداری کنید. این ماهیان از سودوکرومیس دو رنگ نمی ترسند.

تکثیر :

هرچند که ماهی سودوکرومیس در ابتدا دوجنسیتی است، اما زمانی که ماهی ماده تغییر جنسیت بدهد و به نر تبدیل شود نمی تواند مجددا تغییر جنسیت داده و ماده شود. هرچند که این گونه از ماهیان نسبت به هم نوعان خود مهاجم است، آکواریوم دارها جهت جفت کردن آنها، با استفاده از فضای کافی و دو ماهی با اندازه متفاوت و یا از آکواریوم بزرگ با بیش از دو ماهی، عمل می کنند. ماهی نر ماهی ماده را اغوا کرده و به درون غار یا شکاف بین سنگ ها می برد. در این محل ها دسته ای از تخم های چسبناک بر جای می گذارند. ماهی نر با باد زدن تخم ها به آنها عمل هوا رسانی انجام می دهد و از تخم ها مراقبت می نماید. ماهی های جوان بعد از ۳ تا ۷ روز سر از تخم درآورده و مرحله لاروی آن ها به مدت ۳۰ روز طول می کشد. غذای زنده غنی شده مانند میگوی دریایی و چرخداران (rotifer) برای رشد و نمو لاروها لازم است.

تغذیه :

سودوکرومیس دو رنگ ماهی گوشت خواری است و به طور طبیعی برای تغذیه از میگو، پاروپایان (Copepod)، راستهی ها (Amphipod) و نیز کرم های بریستل استفاده می کند. شما در آکواریوم می توانید آنها را با رژیم غذایی متنوعی شامل تکه های خرد شده گوشت، کریل، ماهی مرکب، صدف، میگوی دریایی زنده، یخ زده، خشک شده و غنی شده با ویتامین تغذیه کنید. بهتر است بدانید که بد نیست برای تغذیه آن ها گاهی از رژیم غذایی گیاهخوار نیز استفاده کنید. سودوکرومیس دو رنگ به مرور یاد می گیرد برای تغذیه از غذاهای پولکی نیز استفاده کند.

جهت حفظ رنگ خیره کننده سودوکرومیس دو رنگ (و پیشگیری از محو شدن آن) از ویتامین های گوناگون به مقدار روزی ۱ تا ۲ بار میتوانید بهره بگیرید.

محصولات مرتبط :

گالری تصاویر :

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=10955

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.