سگ

سگ شیتزو ، محبوب ترین نژاد سگ آپارتمانی در ایران

4.3/5 - (355 امتیاز)

شیتزو یکی از سگ های فانتزی شاد و پر انرژی است که طرفداران بیشماری دارد. در ادامه مطلب هر آن چه که در موردش می خواهید بدانید، گفته شده است. سگ های کوچک و عروسکی به دلیل این که برای زندگی در آپارتمان گزینه ی مناسبی هستند طرفداران بیشماری دارند. قیمت سگ شیتزو نسبتا مناسب است.

یکی از محبوب ترین نژادهای سگ های عروسکی در دنیا، شیتزو است که می تواند بهترین دوست و همدم شما باشد. این نژاد به هیچ وجه دارای خصلت درندگی نیست. آن ها در عین حال که انرژی بسیار بالایی دارند، بسیار مهربان و دوست داشتنی هستند.

این سگ بازیگوش دوست دارد همیشه در کنار شما باشد و به صاحبش به شدت عشق می ورزد. اگر شما سگی از این نژاد داشته باشید، خواهید دید که او از بازی کردن خسته نمی شود و دوست دارد شما را از این اتاق به آن اتاق به دنبال خود بکشاند.  نام شیتزو از زبان چینی بر گرفته شده است و به معنی شیر کوچک می باشد. این سگ ها جثه ی کوچکی دارند که به محبوبیت آن ها می افزاید.

زیبایی ظاهری این سگ ها، بسیاری از افراد را مجذوب خود می کند. آن ها به طور متوسط 10 تا 16 سال عمر می کنند. اگر قصد خرید سگ دارید، بهتر است از تولگی او را بزرگ کنید. قیمت سگ شیتزو با توجه به ویژگی های آن ها، سن و اصیل یا کراس بودن بسیار متفاوت است.

سگ نژاد شیتزو

سگ نژاد شیتزو

معرفی نژاد شیتزو

شیتزو سگ های کوچکی هستند که قد آن ها عموما میان 22 تا 25 سانتی متر و وزنی در حدود 3 تا 8 کیلوگرم دارند. سگ های این نژاد چالاکی بسیاری دارند. انرژی فراوان و شادابی آن ها موجب برقراری ارتباط بسیار عالی با انسان ها شده است. سگ های این نژاد به راحتی ارتباط برقرار می کنند و عاشق بازی کردن هستند.

ریزش مو در سگ های این نژاد بسیار کم است و اگر او را در منزل نگهداری کنید به ندرت موهای او را بر روی وسایل خود خواهید دید. اگر بخواهیم با ریزش مو در نژادهای دیگر مقایسه کنیم، می توان گفت که شیتزو اصلا ریزش مو ندارد.

سگ های این نژاد صداهایی مانند خر خر و یا خس خس کردن دارند که طبیعی است. اما در حالت حاد و غیر طبیعی ممکن است در اثر بیماری های دهان باشد که در این صورت باید سریعا او را نزد دامپزشک ببرید.

صورت آن ها به شکل مسطح است و سبب می شود که هوای سرد به طور مستقیم و به راحتی وارد ریه ی آن ها شده و سبب بروز انواعی از بیماری شود. به همین دلیل محیط های گرم برای نگهداری این نژاد بسیار مناسب تر است. سگ نر و ماده در این نژاد از لحاظ سایز تفاوت خاصی ندارند.

شیتزو نر و ماده

شیتزو نر و ماده

تاریخچه نژاد شیتزو

نام سگ شیتزو در قدیم، شیر تبتی بوده است. کلمه ی شیتزو در زبان چینی به معنی شیر کوچک است که به علت شباهت ظاهری آن ها با شیر، این نام را به خود اختصاص داده اند. در زمان های قدیم از آن ها به عنوان سگ نگهبان هم استفاده می شد.

گفته می شود که زیستگاه اصلی آن ها در گذشته کشور چین بوده است. امپراتورهای چین علاقه ی بسیار زیادی به این نژاد داشته اند و آن ها را در کاخ های خود نگهداری می کردند.

چینی ها به خوبی از سگ های این نژاد محافظت می کردند و آن ها را بسیار دوست داشتند. بعد ها در اثر آمیزش سگ های این نژاد با سگ های پوزه تخت مانند پکینیز و پاگ، شیتزوهای پوزه کوتاهی که امروزه مشاهده می شود، به وجود آمد.

در سال 1949 این نژاد با نام شیتزو توسط انجمن سگ ها آمریکا به رسمیت شناخته شد و به عنوان یک نژاد در انمجن ثبت شد. همان طور که می دانید امروزه شیتزو در میان بسیاری از کشورهای دنیا، به خصوص ایران، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده و طرفداران بیشماری دارد.

افسانه های زیادی در مورد سگ های این نژاد وجود دارد. در برخی از افسانه ها گفته شده که شیتزو روح مقدسی دارد و جزئی از خانواده خدایان است. به نظر می رسد این شایعات به دلیل علاقه ی زیادی که به آن ها وجود داشته، شکل گرفته است. شیتزو سگی شاد، مهربان، وفادار و پر انرژی است که رتبه ی 10 را در میان نژاد هایی که توسط کنل کلاب آمریکا ثبت شده، کسب کرده است.

خصوصیات ظاهری

این سگ ها اندازه ی کوچکی دارند. پوزه ی آن ها در مقایسه با سگ های دیگر نژادها بسیار کوچک است. چشم های درشت از دیگر ویژگی های شیتزوهاست. ویژگی های ظاهری شیتزوها در تعیین قیمت سگ شیتزو بسیار موثرند.

موهای آن ها بسیار بلند می شود و این ویژگی یکی از محبوب ترین خصوصیت های آن هاست. موهای آن ها نرم و ابریشمی است و ریزش موی بسیار کمی دارد. معمولا موهای جلوی پیشانی این سگ ها را با یک روبان در بالای سر می بندند که این نیز به دلیل بلند شدن موهای آن هاست.

بستن موهای آن ها باید به آرامی صورت گیرد. این کار به این دلیل است که سگ بتواند به راحتی اطراف خود را ببیند و موهایش دید او را محدود نکند. بینی این نژاد سیاه رنگ است. آن ها در رنگ های مختلفی دیده می شوند. از جمله این رنگ ها می توان سفید، سیاه، سیاه وسفید، طلایی، سفید و طلایی و خرمایی را نام برد.

می توان گفت نژاد شیتزو زیبایی چشمگیری دارد که مورد پسند بسیاری از افراد با سلیقه های متفاوت است. این سگ ها ظاهر بامزه ای دارند و سایز کوچکشان آن ها را دوست داشتنی تر کرده است.

شیتزو ، یکی از دوست داشتنی ترین نژادهای سگ در ایران

شیتزو ، یکی از دوست داشتنی ترین نژادهای سگ در ایران

ویژگی های رفتاری

می توان گفت شیتزوها یکی از صمیمی ترین نژادهای سگ هستند که به راحتی می توانند با انسان ها ارتباط خوبی برقرار کنند. آن ها عاشق زندگی کردن در میان افراد خانواده هستند و به شدت از تنهایی گریزانند. اگر او را در منزل نگهداری کنید به خوبی می تواند ساعت های زیادی در روز شما را سرگرم کند.

او از بازی کردن با شما خسته نخواهد شد و یک دوست و همراه بسیار عالی است. این سگ ها اهل حمله کردن نیستند و شخصیت آرامی دارند. آن ها رفتاری دوستانه دارند و به هیچ وجه وحشی نیستند. آن ها زندگی در کنار افراد خانواده را با هیچ چیزی عوض نمی کنند. به همین دلیل می توان گفت شیتزو سگ خانواده است.

او به حدی بازیگوش است که ممکن است گاهی از دستش عصبانی شوید. انرژی بسیار زیاد او باعث می شود در طول روز همواره بازی کند و گاهی ممکن است در میان بازی هایش دست به خرابکاری بزند.

ممکن است در برخورد اول با کسی نسبت به او بی تفاوت به نظر برسد. اما او را زیر نظر دارد و در برخوردهای بعدی با او بازی می کند. اگر شیتزو را دعوا کنید خواهید دید که با شما قهر می کند و ممکن است چند لحظه و یا حتی برای چند ساعت با شما بازی نکند و یا حتی به شما نگاه هم نکند. اما در نظر داشته باشید که او در هر حالتی عاشق صاحبش است.

شیتزوها هوش بسیار بالایی دارند. اگر در تولگی به آن ها آموزش های لازم را بدهید، ظرف 2 هفته می توانند کارهایی مانند دستشویی کردن، بخواب، پاشو، بشین و بیا را به خوبی یاد بگیرند. در نظر داشته باشید که آموزش دادن به حیوانات نیازمند تخصص است و هرکسی به راحتی نمی تواند به آن ها آموزش دهد.

غریزه ی شکار در سگ های این نژاد پایین است. به همین دلیل به راحتی می توانند با دیگر حیوانات و سگ هایی که سایزی کوچک تر از خودشان داشته باشند، کنار بیایند. اگر در سن پایین به خوبی او را آموزش ندهید ممکن است در بزرگسالی به خصوص مواقعی که او را تنها می گذارید، به شدت پارس کند و پر سر و صدا باشد.

او دوست و همراه خوبی است. اگر فیلم ببینید، در بغل شما می نشیند و با شما فیلم می بیند. اگر در حال انجام کارهای خود باشید، شما را نگاه می کند. اگر بتوانید با او بازی کنید به خوبی استقبال می کند و اگر حوصله نداشته باشید یا خسته باشید، او به همراه شما می خوابد.

در هر شرایطی می تواند خود را با شما وفق دهد و از بودن در کنار شما هر طور که باشد لذت می برد. اگر بیرون بروید او خود را با یک اسباب بازی سرگرم می کند تا زمانی که شما برگردید و به محض آمدن شما به استقبالتان می آید.

به دلیل سایز کوچکی که دارند ممکن است ناخواسته در حین بازی کردن یا فعالیت های دیگر، ضربه بخورند. شما باید به میزان کافی از او مراقبت کنید و مراقب باشید به خود آسیب نرساند. اگر شیتزو تنها بماند و به خوبی آموزش ندیده باشد ممکن است کارهایی انجام دهد که سبب آسیب رسیدن به او شود.

دقت داشته باشید که واکسن های او را به موقع بزنید تا بتوانید با خیال راحت سگ خود را به مکان های عمومی ببرید. زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار بیماری شود. بسیاری از توله سگ ها واکسینه نشده اند و پس از خرید باید ابتدا برای واکسینه نمودن آن ها اقدام کنید.

شیتزو

شیتزو

محبوبیت شیتزو در میان ایرانیان

همان طور که می دانید شیتزو محبوب ترین نژاد سگ آپارتمانی در ایران شناخته شده است که طرفداران بسیار زیادی دارد. امروزه در ایران افراد بیشماری از شتزوها نگهداری می کنند و عاشقانه به آن ها عشق می ورزند.

حتی اگر نژادهای میکس شده از شیتزو را در نظر نگیریم، این نژاد با اختلاف زیادی با سایر نژادها، بیشترین محبوبیت را در میان ایرانیان دارد. یکی از دلایل محبوبیت آن ها زیبایی ظاهری و چهره ی عروسکی این سگ هاست. این سگ ها جذاب و دوست داشتنی هستند و می توان گفت هر کسی آن ها را ببیند مجذوب زیباییشان می شود.

حتی بسیاری از افرادی که به سگ های آپارتمانی علاقه ای ندارند، اظهار داشته اند که شیتزو بسیار دوست داشتنی است. خونگرمی و ویژگی های رفتاری این سگ ها از جمله دلایلی است که ایرانیان را مجذوب خود کرده است. آن ها به شدت اجتماعی هستند و زندگی در کنار انسان ها را دوست دارند.

شیتزو ها ریزش موی بسیار کمی دارند که این خود یک ویژگی مثبت است مخصوصا برای کسانی که به موی سگ آلرژی دارند. آن ها سازگاری بالایی دارند و با کودکان و حتی با دیگر حیوانات خانگی به خوبی می سازند که این امر سبب می شوند خانواده هایی که دارای فرزند هستند و یا کسانی که از حیوانات خانگی دیگری نیز مراقبت می کنند، بتوانند شیتزو را در کنار خود داشته باشند.

شیتزوهای اصیل در مقایسه با شیتزوهای میکس قیمت بالاتری دارند، اما در کل قیمت سگ شیتزو نسبت به بسیاری از نژادهای سگ آپارتمانی، مناسب است و این از دیگر ویژگی هاییست که باعث شده افراد بیشتری بتوانند از شیتزوها نگهداری کنند.

نکاتی در مورد نظافت و مراقبت از شیتزو

برای این که بتوانید سالیان زیادی سگی سالم و شاداب داشته باشید، باید به یک سری از نکات توجه کنید و با رعایت مواردی که چندان سخت نیست، از بروز بیماری هایی که ممکن است برای سگ شما پیش بیاید جلوگیری خواهید کرد. همچنین می توانید با رسیدگی به او، زیباییش را افزایش دهید.

یکی از مهم ترین مواردی که برای نگهداری از شیتزوی خود باید در نظر داشته باشید، غذایی است که مصرف می کند. بهتر است بدانید که کیفیت غذا، بر سلامت بدن، زیبایی ظاهری، رفتار، نوع مواد دفعی، طول عمر و بسیاری از ویژگی های سگ تاثیر گذار است.

به همین دلیل نوع غذا و کیفیت آن را باید بیش از هر چیز دیگر مدنظر داشته باشید. پیشنهاد می دهیم به منظور جلوگیری از اضافه وزن و چاقی در سگ خود، از غذای با کیفیت و حجم کمتری استفاده کنید. استفاده از غذاهای بی کیفیت به دلیل این که نمی تواند نیازهای سگ را برطرف کند، سبب می شود از میزان غذای بیشتری استفاده کنید که این امر موجب اضافه وزن او خواهد شد.

در نظر داشته باشید که شیتزوها به طور کلی مستعد اضافه وزن هستند، به همین دلیل باید توجه ویژه ای به خوراک آن ها داشته باشید. اگر قصد تغییر غذای او را دارید، یکباره اقدام نکنید. بهتر است کم کم غذای مصرفی او را تغییر دهید تا بتواند خود را سازگار کند.

مراقب باشید که در غذاهای او از ادویه و موادی که ممکن است آلرژی ایجاد کند استفاده نکنید. استفاده از سیگار و قلیان در نزدیکی سگ ممنوع است و سبب بروز بیماری های تنفسی برای آن ها می شود. همچنین بهتر است در محل هایی که شیتزو قرار دارد از مواد شوینده ی بو دار استفاده نکنید. در صورت لازم، او را از محل دور کنید و سپس از این مواد استفاده نمایید.

پوشش بدن شیتزوها متراکم و بلند است و به همین دلیل به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد. بهتر است هر روز موهای آن ها را برس بزنید و چند ماه یکبار مقداری از موهایش را کوتاه کنید. در صورتی که موهای بلند آن ها را به طور مرتب برس نکشید، گره می خورد. در صورت مشاهده ی گره، از شانه ی گره باز کن استفاده کنید.

قبل از این که موهای آن ها به حدی برسد که راه رفتنشان را با مشکل مواجه کند و یا جلوی دید آن ها را بگیرد، بهتر است برای کوتاهی اقدام کنید.

نظافت و مراقبت از موهای شیتزو

نظافت و مراقبت از موهای شیتزو

حداقل روزی 30 دقیقه شیتزو را برای پیاده روی بیرون ببرید تا بتواند با بازی کردن و دویدن انرژی خود را تخلیه کند. هر روز گوشه ی چشم های سگ خود را با یک دستمال تمیز مرطوب پاک کنید تا ترشحات چشمش سبب کثیفی اطراف چشم ها نشود. موهای صورت این سگ ها را به طور مرتب کوتاه کنید چرا که ممکن است داخل چشمشان برود و سبب ایجاد عفونت شود.

حداقل سالی یک بار سگ خود را نزد دامپزشک ببرید تا او را معاینه کند تا از لحاظ عدم وجود بیماری های خطرناک مطمئن شوید. در نظر داشته باشید که همواره پیشگیری بهتر از درمان است.

هر روز بدن سگ خود را بررسی کنید. این بررسی چشم ها، گوش ها و پنجه ها می تواند باشد. از زمان تولگی برای تربیت شیتزو اقدام نمایید. این کار سبب می شود در بزرگسالی رفتار مناسبی از خود نشان دهد.

بیماری های شایع نژاد شیتزو

می توان گفت که شیتزوها در کل سگ های سالمی هستند که به ندرت به بیماری مبتلا می شوند. اما برای کسی که از سگ های این نژاد مراقبت می کند، لازم است با بیماری های اصلی آن ها آشنا شود تا در صورت بروز، بتواند تشخیص دهید و برای درمان سریع تر اقدام کند.

اگر قصد خرید دارید، بهتر است قبل از این کار کارت سلامت او را مشاهده کنید و از واکسینه شدن سگ خود مطمئن شوید. حتما از مراکز معتبر خرید کنید. با این حال باز هم گاهی ممکن است سگ شما به بیماری هایی مبتلا شود. بیماری شایع شیتزو را در ادامه معرفی می کنیم.

بیماری های شایع نژاد شیتزو

بیماری های شایع نژاد شیتزو

آلرژی : یکی از بیماری های نسبتا شایع در سگ های این نژاد آلرژی است. به این معنی که گاهی سگ ممکن است نسبت به ماده ای که می تواند در غذای او باشد، یا مواد بو داری که استنشاق می کند و یا حتی در اثر لمس ماده ای که در محل زندگی او وجود دارد، ایجاد شود. در صورت بروز این بیماری باید ابتدا ماده ی حساسیت زا را کشف کرده و آن را حذف کنید. دامپزشک با تجویز داروهای ضد حساسیت می تواند به بهبود این بیماری کمک کند.

عفونت گوش : این سگ ها گوش های بزرگی دارند که مستعد ابتلا به عفونت هستند. درازی گوش های آن ها سبب می شود گردش هوا در میان گوش کاهش پیدا کند و در نهایت ممکن است سبب ایجاد عفونت شود. به منظور پیشگیری به صورت مرتب گوش های سگ را بررسی کنید. در صورت وجود هر گونه قرمزی یا بوی بد در گوش، سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

بیماری های چشم : چشم های درشت و برآمده ای که این سگ ها دارند آن ها را برای ابتلا به بیماری های چشم مستعد کرده است. عفونت، قرمزی، خارش و حتی نابینایی ممکن است از جمله مشکلاتی باشد که برای سگ های این نژاد اتفاق می افتد.

عطسه بر عکس : هنگامی که سگ خیلی هیجان زده باشد و یا به سرعت غذا بخورد ممکن است دچار این مشکل شود. این مشکل در اثر عدم رعایت بهداشت نیز ممکن است رخ دهد. در هنگام بروز این معضل، مایعات داخل بینی به کام نرم چکه می کند. این امر سبب می شود مجرای تنفسی سگ بسته شود و احساس خفگی به او دست بدهد. در این حالت شما باید گلوی سگ را به آرامی ماساژ دهید و با آرامش با او رفتار کنید تا بتواند آرامش خود را به دست آورده و بهبود پیدا کند.

دیسپلازی مفصل ران : این بیماری در سگ های این نژاد نسبتا شایع است. این عارضه به دلیل تکامل غیر عادی مفصل اتصال دهنده ای که استخوان ران را به لگن وصل می کند، به وجود می آید. این بیماری که معمولا منشا ارثی دارد، ممکن است باعث در رفتگی ناقص و یا حتی کامل سر استخوان ران از لگن در سگ های جوان شود. در سگ های مسن تر، تخریب مفصل و عوارض شدیدتر مشاهده می شود.
 در ابتدای بروز این مشکل بهتر است به مدت 10 الی 14 روز به سگ استراحت مطلق داده شود. سپس می توان از آب درمانی و ماساژ آرام مفاصل در آب استفاده نمود. استفاده از داروها و تغذیه ی مناسب در بهبود آن می تواند موثر واقع شود.

در مواقعی که بیماری حاد باشد از عمل جراحی برای بهبود استفاده می شود. بسیاری از سگ هایی توسط جراحی درمان می شوند، به طور کامل بهبود پیدا می کنند و می توانند به زندگی عادی خود برگردند.

سنگ کلیه و سنگ مثانه : از دیگر بیماری هایی که ممکن است برای شیتزو ها رخ دهد، سنگ کلیه و مجاری ادراری است که از جمله مشکلات رنج آور است. در اثر نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی و یا مصرف بیش از حد پروتئین، کلسیم و دیگر موادی که سبب تشکیل سنگ کلیه می شوند، این بیماری ممکن است به وجود آید.

وجود قطره های خون در ادرار سگ از جمله نشانه های این بیماری است. در صورت وجود هر گونه مشکل در هنگام دفع ادرار باید او را نزد دامپزشک ببرید.

اصول تغذیه

به طور کلی سلامت عمومی نژادهای سگ با تغذیه ی آنها ارتباط مستقیم دارد. شیتزو سگی حساس است که نسبت به بعضی مواد غذایی آلرژی دارد. سیستم گوارشی اولین خط دفاعی است که در برابر بسیاری از بیماری ها عمل می کند. سلامتی سیستم گوارش به میزان قابل توجهی به غذایی بستگی دارد که حیوان مصرف می کند.

توجه داشته باشید که با تغییر سن، وزن، محل زندگی و بسیاری از متغیرهای دیگر، نوع خوراک و میزان آن می تواند متفاوت باشد. سگ شما باید هر روز میزان مشخصی آب مصرف کند. این کار به سلامت سیستم گوارشی او کمک شایانی می کند. همچنین از تشکیل سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می کند.

از ویتامین ها و مکمل های غذایی بدوت تجویز دامزشک استفاده نکنید. زیرا در صورتی که بدن سگ به آن ها نیازی نداشته باشد سبب تجمع و رسوب در بدنش می شود.

سعی کنید در تهیه مواد غذایی از برندهایی استفاده کنید که حاوی مواد غذایی بی ارزش نباشند. به طور مثال ذرت و گندم فاقد ارزش غذایی برای سگ است و تنها سبب چاقی آن ها خواهد شد. همچنین سلولز ارزش غذایی ندارد و تنها برای افزایش حجم غذا توسط سازنده به آن اضافه می شود.

رژیم غذایی شیتزو

رژیم غذایی شیتزو

رژیم غذایی شیتزو باید حداقل حاوی 50 درصد پروتئین باشد. اگر از گوشت های با کیفیتی مانند گوشت گاو، گوساله، گوسفند یا ماهی استفاده کنید، بسیار عالی است. در غیر این صورت می توانید از منبع های پروتئینی که کیفیت مناسبی داشته باشد استفاده کنید.

توله سگ شیتزو نسبت به سگ بالع به میزان کلسیم و فسفر بیشتری نیاز دارد که باید این موضوع را در رژیم غذایی او مد نظر داشته باشید. امروزه شرکت های معتبری وجود دارند که غذاهای با کیفیتی برای سگ های مختلف تولید می کنند. این غذاها با توجه به نژاد سگ و سن او ساخته شده است.

از این رو به راحتی می توانید با توجه به سن سگ، نژاد او و دیگر ویژگی های مختلفی که دارید، غذای مناسب را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که میزان کالری مصرفی توسط سگ های مختلف متفاوت است. به طور کلی شیتزوهای مسن به کالری کمتری نسبت به سگ های جوان نیاز دارند.

با این حال ممکن است دو شیتزوی مسن به کالری های متفاوتی نیاز داشته باشند. این تفاوت به دلیل ویژگی های رفتاری، ژنتیکی، سطح فعالیت و دیگر اختلافات فردی میان سگ هاست.

رنگ بندی سگ شیتزو

سگ های این نژاد در رنگ های بسیار متفاوتی دیده می شوند. شیتزو هایی که در ایران وجود دارند در رنگ های مشکی، سفید، قهوه ای، طلایی، خرمایی، طوسی و خاکستری دیده می شوند. اما طبق گزارشات موجود، رنگ های جگری، بلوطی و حتی آبی هم در سگ های این نژاد دیده شده است.

قیمت سگ شیتزو در رنگ های متفاوت تا حدودی اختلاف دارد. ظاهر سگ یکی از ویژگی هاییست که در فروش شیتزو و قیمت آن تاثیر به سزایی دارد. در بازار ایران شیتزوهای سه رنگ که شامل رنگ های سفید، سیاه و قهوه ای هستند بیشتر دیده می شود.

در اثر ترکیب شیتزو با دیگر نژاد ها که اصطلاحا به آن ها سگ های هیبریدی گفته می شود، رنگ های بسیار متفاوتی از این نژاد به وجود آمده است که سبب رنگ بندی بی نظیر آن ها شده است.

رنگ های زیبایی شیتزو به زیبایی آن ها افزوده و سبب جذابیت بیشتر سگ های این نژاد شده است. بعضی از آن در بالای بینی لکه ای سفید رنگ دارند و بسیاری از این سگ ها دارای چند رنگ زیبا هستند.

رنگ بندی نژاد شیتزو

رنگ بندی نژاد شیتزو

نکات جالب در مورد شیتـزو

 • قیمت شیتزو کراس ( سگ حاصل از جفت گیری شیتزو با یک نژاد دیگر ) نسبت به شیتزوی اصیل پایین تر است. با این حال ممکن است حتی ظاهر زیباتری نسبت به شیتزوهای اصیل داشته باشند.
 • شخصیت و ظاهر شیتزو در سنین بالاتر تا حدودی غیر قابل پیش بینی است. اگر توله ی شیتزو خریداری کنید، باید انتظار هر ظاهر و رفتاری را از او در سنین بالاتر داشته باشید.
 • شیتزو کراس ها نسبت به شیتزوهای اصیل به میزان کمتری به بیماری های این نژاد مبتلا می شوند.
 • شیتزو تریر یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین نژادهای شیتزو کراس است که از میکس سگ شیتزو و سگ تریر حاصل می شود.

ویدئو ها :

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=18872

5 دیدگاه در “سگ شیتزو ، محبوب ترین نژاد سگ آپارتمانی در ایران

 1. حميدرضا گفت:

  توضيحات عالي و كامل بود ممنون

 2. زهره گفت:

  چقدر فيلماش خوشگل بود اي جانم بامزه ترين سگ دنياس

 3. امید گفت:

  شیتزو عشق من دیوونشم

 4. امید گفت:

  خیلی به ادم عشق میده بینظیره حرف نداره

 5. روح الله عزیزپور گفت:

  شیتزو معرکس. عشق خالصه. دیونش می شین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =