شناخت ماهی آب شور

طوطی ماهی پرنسس

طوطی ماهی پرنسس
4.7/5 - (4 امتیاز)

طوطی ماهی پرنسس دارای رنگ های بسیار زیبا و جذابی است. این ماهی زندگی در اسارت را نمی پذیرد و برای نگهداری در آکواریوم مناسب نیست.

رژیم غذایی :

گیاهخوار

فرم رنگی :

آبی، سبز، زرد، نارنجی، قرمز، صورتی

نام های متداول :

پرت پرنسس ، طوطی دماغی

زیستگاه :

غرب اقیانوس اطلس

حداقل اندازه آکواریوم :

۳۷۸ لیتر

دمای مناسب آب :

22 – 25 درجه سانتیگراد

PH مناسب آب :

8.1 الی 8.4

شوری مناسب آب :

1.020 – 1.025

نام علمی :

Scarus taeniopterus

نام انگلیسی :

Princess Parrotfish

خانواده گونه :

Scaridae

ســـطــح نگهــــداری :

بسیار سخت

مناسب برای آکواریوم های مرجانی :

خیر

رفتار :

صلح طلب

مناسب برای تازه کارها :

خیر

حداکثر اندازه :

۳۶ سانتی متر

معرفی :

نام طوطی ماهی پرنسس به دلیل فرم دهانشان به این ماهیان داده شده است. این ماهیان به جای دندان دو بشقاب نوک مانند که مشابه طوطی ها است، دارند. ردیف های یکنواخت و قابل توجهی از پولک های بزرگ بر روی بدن این ماهیاهن وجود دارد. بدن طوطی ماهی پرنسس به رنگ آبی تا سبز با دو نوار آبی تا سبز است که از پوزه تا روی چشمانشان امتداد دارد. رنگ حاشیه ی دم آنها زرد، نارنجی یا صورتی است. در قسمت میانی بدن آنها نوار زرد یا نارنجی رنگی وجود دارد که هرچه به سمت انتهای بدن می رود کم رنگ تر می شود. در پایه باله پشتی بدن این ماهی نوار زرد یا نارنجی یا صورتی وجود دارد.

طوطی ماهی پرنسس در تپه مرجانی های گرمسیری زندگی می کند. این ماهی مانند سایر طوطی ماهی ها در طول روز در اطراف تپه مرجانی و قسمت های شن و ماسه ای در عمق ۳ تا ۲۵ متری شنا کرده و از جلبک ها تغذیه می کند. طوطی ماهی پرنسس از باله های سینه ای جهت حرکت در تپه های مرجانی بهره می گیرد و از دم خود تنها زمانی که نیاز به سرعت ناگهانی دارد استفاده می کند. این ماهی از دهان خود مانند نوک جهت برداشتن جلبک و پولیپ از مرجان ها و صخره ها استفاده می کند. این طوطی ماهی را معمولا در حالی که موادی شبیه ابرهای سفید که شامل مواد آهکی مرجانی می باشند را از خود تخلیه می کنند، می توان مشاهده نمود.

مانند راس ها، طوطی ماهی ها دارای هر دو رفتار تولید مثلی هستند. ماهی های نر جوان تر و کمتر رنگارنگ همراه با یکدیگر باروری تخم های یک ماهی ماده را انجام می دهند. اما هنگامی که بزرگتر و رنگی تر می شوند هر یک از ماهی های نر دارای قلمرو می شوند و هر یک از آن ها به تنهایی باروری تخم های ماهی ماده را می پذیرند.

نگهداری :

نگهداری طوطی ماهی پرنسس در آکواریوم با مشکلات بسیار زیادی همراه است. از مهمترین دلایل زنده نماندن طوطی ماهی ها در آکواریوم، می توان رژیم غذایی ، اندازه در زمان بلوغ و استرسی بسیار بالای آنها را نام برد که در نهایت منجر به بیماری این ماهیان می شود. تنها طوطی ماهی هایی که به منظور نگهداری در آکواریوم خانگی توصیه می شوند طوطی ماهی ملکه (Scarus vetula)، طوطی ماهی نورافکن (Sparisoma viride) و طوطی ماهی دورنگ (Cetoscarus bicolor) هستند. البته این طوطی ماهی ها نیز تنها جهت نگهداری در آکواریوم های عمومی مناسب هستند که توسط دانشمندان و آکواریوم دارهای حرفه ای قابل نگهداری است. این فراد کسانی هستند که قادرند آکواریوم هایی با اندازه بیش از ۵۶۸ لیتر را به خوبی برپا نگهداشته و نیازهای غذایی طوطی ماهی ها را تامین کنند. درصورتی که شدیدا به ظاهر طوطی ماهی ها علاقه مند هستید، بهتر است به پسرعموهای نزدیک ترشان یعنی راس ها نگاه کنید که برای نگهداری در آکواریوم، گزینه های بسیار متناسب تری هستند.

مانند راس ها بیشتر طوطی ماهی دارای هر دو جنسیت نر و ماده به طور فعال هستند و ماده ها قادرند خود را به نر تغییر جنسیت دهند. شناخت نر و ماده طوطی ماهی ها به دلیل تغییرات رنگی زیاد در طول مراحل مختلف زندگی، بسیار دشوار است. تشخیص جنسیت ماهی های نابالع امکان پذیر نیست. بعضی از ماهی های بالغ ماده بوده، برخی در گذشته ماده بوده و بعد تبدیل به ماهی نر شده و برخی نیز به صورت نرهای برتر (super male) یا آلفا می باشند. طوطی ماهی ها با توجه به سن، وضعیت اجتماعی و جنسیت دارای تفاوت های رنگی چشمگیری هستند. رنگ طوطی ماهی های نر شامل سایه های روشن زرد، صورتی، قرمز، سبز، آبی و فیروزه ای روشن و تیره است. ماهی های ماده شامل رنگ هایی از قبیل سایه های کمرنگ قرمز، قهوه ای و سبز زیتونی هستند.

در آکواریوم فضای کافی برای حرکت طوطی ماهی پرنسس وجود ندارد. ظاهرا وجود فضای کافی اهمیت بسیاری در سلامت این ماهی دارد. از این رو در آکواریوم شخصیت اجتماعی و برون گرای این ماهی به درون گرا و افسرده تبدیل می شود. برخلاف رفتار طبیعی آن در طبیعت که در طول روز مدام در جستجوی غذا در اطراف در حرکت است، این ماهی در کف آکواریوم نشسته و حرکت نمی کند. طوطی ماهی پرنسس تقریبا با هر ماهی دریایی سازگاری دارد. آنها در حیات وحش به صورت گروهی شنا می کنند و معمولا با دیگر گونه های همنوع به خوبی می سازند. اما بهتر است در آکواریوم تنها یک طوطی ماهی پرنسس را داشته باشید تا سبب جلوگیری از رقابت با ماهی هم گونه شود.

اکثر طوطی ماهی ها شب هنگام پیله ای خلط مانند برای خواب درست می کنند. اگر ماده بزرگ لزج مانندی را دیدید که بر روی آب شناور است آن را با استفاده از توری مناسب از آب خارج کنید تا سبب بر هم زدن بار ارگانیک درون آکواریوم شما نشود.

تغذیه :

طوطی ماهی پرنسس برای تغذیه از جلبک ها استفاده می کند. در طبیعت با دندان های ویژه خود برای کندن جلبک از روی اسکلت های مرجانی مرده و گاهی سرهای مرجانی زنده بره می گیرد. طوطی ماهی این کار را با برداشتن تکه بزرگی از اسکلت آهکی و خوردن جلبک های روی آن انجام می دهد. مواد آهکی به عنوان مواد زائد از بدن آن خارج شده و به شن و ماسه جدید تبدیل می شوند. دلیل این که این ماهی برای آکواریوم تپه مرجانی مناسب نمی باشد، همین است.

نکته :

اگر برای نگهداری یکی از اعضای این گونه مصمم هستید، پیشنهاد می شود به نکات زیر دقت نمایید :

آکواریوم شما باید اندازه ای در حدود ۳۷۸ لیتر (۱۰۰ گالن) یا بیشتر داشته باشد.
هر چه آکواریوم بهتر برپاشده و دارای پوشش رشد یافته جلبک باشد، برای این ماهی مناسب تر است.
ماهیان گونه های کوچک تر با اندازه بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر تهیه کنید.
پیشنهاد می شود ماهی هایی که به تازگی از دریا گرفته شده اند را تهیه کنید کنید. چون هرچه ماهی ها زمانی بیشتری را در انتقال تا فروشگاه ها سپری کرده باشند دارای وضعیت بدتری از نظر استرس و غذا نخوردن هستند.
برای تغذیه ان ها از غذاهای متنوع خانگی و آماده را که از مواد تازه ساخته شده اند، استفاده کنید. میزان پذیرش غذای آن ها آنها را کنترل کنید. کریل، میگو وصدف را باز کرده ولی در لاکشان رها کنید تا ماهی ها جهت تامین کلسیم و نیز ساییدن دندان هایشان از آنها استفاده کنند. این غذاها به بالای مرجان ها و صخره های زنده که محل تغذیه طوطی ماهی ها است انتقال دهید.
برای این ماهی جریان آب شدید و فیلترینگ نیرومند ایجاد کنید.
پناهگاه و فضای خواب مناسب شامل مرجان خوب یا غار درون صخره ها با روشنایی پایین ایجاد کنید.
بهتر است تنها یک ماهی در آکواریوم قرار دهید. این ماهی ها احساس تنهایی نخواهند کرد اما درصورت گروهی بودن ممکن است با یکدیگر درگیر شده و بزرگتر شوند. درنهایت معمولا یک طوطی ماهی نر رنگی باقی می ماند.
به دلیل طبیعت غیررقابتی این ماهی ها بهتر است از نگهداری آنها با گونه های تهاجمی نظیر باس ها یا دوشیزه ماهی های بزرگ خودداری کنید.

محصولات مرتبط :

گالری تصاویر :

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=10913

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.