آب شور

آشنایی با هیدروئید ها ؛ شقایق ، مرجان و عروس دریایی

شقایق ، یک نوع هیدروئید
5/5 - (1 امتیاز)

هیدروئید ها همانند شقایق ، مرجان و عروس دریایی ، متعلق به راسته ی کنیداریاها ( Cnidaria ) می باشند. این جانوران دارای ساختاری ساده هستند.

ساختار هیدروئید ها

بدنه ی شقایق ، مرجان و عروس دریایی از یک پولیپ تشکیل گردیده است (سیلندرهایی که از یک سمت دارای دهان هستند و بازوهایی که این سیلندرها را بر در گرفته اند).

شقایق ، Anemone

شقایق ، Anemone

پوست بیرونی تک لایه بوده و سیستم گوارشی از یک کیسه ی ساده تشکیل می شود که عمل هضم و جذب را بر عهده دارد. در بین این دو لایه، یک غشای پروتئینی قرار میگیرد.

هیدروئید ها عضو کلاس هیدروزوها ( Hydrozoa ) هستند. وجه تمایز این کلاس با دیگر کنیداریاها، سادگی سیستم جذب است. این سیستم شامل یک کیسه ی بدون چین داخلی و از سوی دیگر دیواره ی بدنه و همینطور غشای پروتئینی نازک است.

در این گروه از حیوانات، غشای پروتئینی همچون یک لایه چسب، دو لایه ی داخلی و خارجی را بهم متصل میکند. (زیر شکل) هیدروئیدهای پرشکل غالبا به همراه صخره ی زنده به آکواریوم راه پیدا میکنند. این جانواران زیبا احتیاج به غذای پلانکتونی دارند.

مرجان ، Coral

مرجان ، Coral

 

هیدروئید ها بصورت جنسی و غیرجنسی قادر به تکثیر هستند. تکثیر جنسی مانند اغلب موجودات دریایی بوده و تکثیر غیرجنسی نیز به فرم کلنی هایی شامل تعداد زیادی پولیپ های متصل بهم می باشد.

کلنی هیدروئیدها شامل الگوهایی از شکل شاخه، نحوه ی قرار گرفتن پولیپ ها و شکل ظاهری آن می باشد. همینطور، در زمان تکثیر غیرجنسی، مکان و شکل ظاهری شکوفه ها نیز راهکاری جهت دسته بندی هیدروئیدها به دست میدهد.

برخی هیدروئیدها قادر به تولید سم هایی نیرومند هستند که برای انسان نیز خطرناک است.

عروس دریایی ، jellyfish

عروس دریایی ، jellyfish

 

luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=6410

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.