آبزیان

کرم توبیفکس چیست و بهترین روش استفاده از آن چگونه است

کرم توبیفکس ( کرم گل یا کرم قرمز )
2.2/5 - (4 امتیاز)

کرم توبیفکس یا کرم لوله مانند که به آن کرم گل یا کرم قرمز هم گفته می شود، از انواع کرمهای حلقوی است. معمولا در سواحل آبهای غنی از مواد غذایی یافت می شود.

طول کرم توبیفکس یا کرم قرمز تا 25 میلیمتر و قطر آن تا 1 میلیمتر میرسد. وجود آنها در بسیاری از آبها، بیانگر امکان وجود آلودگی در آنهاست. بدن آنها نخ مانند است و غیراز کوچک و باریک بودن، شباهت زیادی به کرم خاکی دارد.

توده کرم توبیفکس

در حالت طبیعی و وجود اکسیژن کافی کرم گل قسمتی از بدن خود را در گل بستر فرو میبرد و از مواد آلی آن تغذیه می کند. هرچه اکسیژن محلول در آب بیشتر باشد، تا ژرفای بیشتری در گل فرو میروند ولی اگر اکسیژن آب کم باشد، قسمت عمده بدن آنها از گل بستر بیرون می ماند تا بتواند اکسیژن کافی از آب بگیرد.

گاهی با تراکم خیلی زیاد و بصورت کلونی زندگی می کنند. بیشتر در مکانهایی یافت می شود که مواد آلی بستر در حال تجزیه و تخم ریز شدن هستند. در اینگونه جاها، معمولا آلودگی آب با مواد آلی وجود دارد.

کرم توبیفکس ( کرم گل )

کرم توبیفکس ( کرم گل )

در مناطقی که مواد رسوب کننده فاضلاب های غیرسمی در بستر رودخانه ها و آبهای جاری کم سرعت جمع می شوند، محل مناسبی برای ایجاد تراکم کرم توبیفکس حاصل می شود.

آلودگی محیط های رشد و نمو این کرم باعث می شود که خیلی از آکواریوم دارها رغبتی برای گرفتن یا خرید این کرم و دادن آن به ماهی های آکواریوم خود نشوند. البته مانند هر غذای زنده دیگر، این کرم هم نقاط مثبت و منفی از نظر ارزش کیفی خود دارد.

به هرحال ارزش غذایی کرم گل بالاست و اگر از مناطق غیرآلوده جمع آوری شوند و پیش از دادن به ماهی ها، خوب شسته و تمیز شوند و اقلا حدود یک شبانه روز در ظرفی که آب خنک و تمیز چکه چکه در آن می ریزد، تمیز نگهداری گردند، بیشتر ارزشهای منفی خود را از دست میدهند.

کرم توبیفکس که از آب تمیز گرفته شود، نقش مهمی در افزایش اندازه ماهی بالغ، تعداد نوزادها، افزایش اندازه نوزادی که تازه متولد شده است و حتی افزایش طول دوره بارداری ماهی دارد.

بهترین روش مصرف کرم توبیفکس

بهترین روش دادن آن به ماهیهای آکواریوم (بعداز تمیز کردن و آماده نمودن آنها برای تغذیه ماهیها)، قراردادن تعدادی کرم زنده داخل سبد کوچکی در سطح آب است که کف آن از توری مناسبی درست شده و کرم ها میتوانند کمی به داخل چشمه های تور نفوذ نمایند.

کرمی که حدود چند میلیمتر از چشمه تور به داخل آکواریوم نفوذ کرده است، به زودی توسط ماهیهای آکواریوم گرفته می شود و تمامی آن از چشمه تور به بیرون کشیده شده و به وسیله ماهی خورده می شود.
کرمهای تمیز شده را میتوان در کمی آب خنک گذاشت و تا چند هفته در یخچال به طور زنده نگهداری کرد. مشروط براینکه هر 2 یا 3 روز یکبار آب را عوض نمود. اگر دیده شود که تعدادی از آنها در حال مردن هستند، بایستی بلافاصله همه را از یخچال بیرون آورد و به ماهیها داد.

کرم توبیفکس

کرم توبیفکس

جمع آوری کرم توبیفکس کار لذت بخشی نیست؛ ولی اگر کسی تصمیم به جمع آوری آن، علیرغم تمیز بودن محیط نماید، گهگاه ممکن است گلوله های نسبتا بزرگی از یک توده کرم توبیفکس را پیدا کند. با یک تور فلزی مناسب که بتواند حدود 5 سانتیمتر در گل و لای بستر فرو رود، میتوان مقادیر زیادی از این کرم را جمع آوری نمود.

برخی آکواریوم دارها اقدام به پرورش آن نموده اند. برای این منظور از ظروف مستطیل یا گرد چوبی یا پلاستیکی به عمق مفید حداکثر 10 سانتیمتر استفاده شده است. در بستر مقداری گل غنی از مواد آلی استریل شده (2 ساعت در فر 70 درجه سانتیگراد مخلوط با حداقل 50 درصد ماسه) ریخته می شود. آب نسبتا خنک بطور قطره ای و مرتب به آن اضافه میگردد و مازاد آن از یک خروجی کوچک که در پایین لبه ظرف تعبیه گردیده تخلیه می شود.

هرچند روز یکبار مقداری مواد غذایی مانند: سیب زمینی پخته، کودگاوی استریل شده و نان یا انواع سریال به سطح آب و یا گل و لای بستر اضافه می شود. حرارت مناسب 18 تا 20 درجه سانتیگراد است. با این روش میتوان کرم توبیفکس تمیزتر و سالم تری تولید نمود.

محصولاتی مانند غذای جی بی ال نووفکس حاوی کرم توبیفکس هستند که بدون کثیفی آب، این ماده مغذی را به ماهیان می رساند. در صورت تمایل میتوانید آن را از وب سایت پت زیپ تهیه کنید.

غذای حاوی کرم توبیفکس را از وب سایت پت زیپ خریداری کنید :