آب شور

معرفی کورالی مورف که نام های دیگر آن پولیپ قارچی یا شقایق قارچی است

کورالی مورف

کورالی مورف ها که به پولیپ قارچی یا شقایق قارچی معروف هستند، شاید شباهت زیادی به قارچ ها ندارند. اما نرم تنانی با ظاهری شیوا هستند.

برخی گونه های کورالی مورف در شرایط مناسب تکثیر می شوند و اغلب آنها بسیار مقاوم بوده و مناسب تازه کارها می باشند.

کورالی مورف یا شقایق قارچی ، Discosoma sp

کورالی مورف یا شقایق قارچی ، Discosoma sp

Discosoma sp از بهترین گزینه های تازه کاران برای نگهداری در آکواریوم، این نرم تنان می باشند. کورالی مورف ها مقاوم و بسار زیبایی هستند.

دو نوع پولیپ پایه ای در این گونه بافت می شود، یکی شبیه به شقایق های دریایی بوده و دارای بازوهای بلند است؛ اما لبه های آن برآمده بوده و فاقد بافت زوزانتلی است.

دیگری شبیه به یک دیسک مسطح بوده که از دهان آن خطوطی به سمت خارج آن کشیده شده است. اینگونه دارای بافت زوزانتلی بوده و نیز دارای بازوهایی در لبه ی بیرونی دیسک می باشد. گونه ی دوم، در میان آکواریوم داران به قارچ معروف است.
ساختار داخلی این پولیپ ها نیز تا حد زیادی زیادی شبیه به مرجان هاست. در واقع در سالهای اخیر بحث هایی صورت گرفته که این جانوران را به عنوان مرجانهای فاقد اسکلت رده بندی کنند. همگی دارای ساقه ای باریک و دیسک دهانی مسطح هستند.

کورالی مورف ، پولیپ گوشتی ، Discosoma sp

کورالی مورف ، پولیپ گوشتی ، Discosoma sp

Discosoma sp این پولیپ های گوشتی نیازمند جریان آرام و نور متوسط تا کم و فضایی برای باز کردن دیسک خود هستند. اغلب پولیپ های قارچی در آب های نسبتا عمیق یافت می شوند.

ویژگی های کورالی مورف یا پولیپ قارچی :

این موجودات به نور متوسط و جریان کم نیاز دارند. از مواد ریز معلق در آب تغذیه میکنند. به علاوه دارای بافت زوزانتلی نیز هستند. برخی گونه ها حتی در شرایط نه چندان مساعد آب نیز سالم می مانند، اما همواره سطح PH باید در حد نرمال باقی بماند.

همانند تمامی مرجان ها، این جانوران نیز به منظور رشد و تصرف فضا، تمامی جانداران اطراف خود را نیش میزنند و گاها دیده شده که آنها را می کشند.

رده بندی این جانوران دائما در حال تغییر است که عموما ناشی از شناخت کم اینگونه می باشد. به علاوه، در یک گونه ی خاص نیز، تنوع رنگ بسیار زیاده بوده و دانشمندان را دچار سردرگمی میکند. اغلب آکواریوم داران، انواع متعدد این خانواده را به رنگهای مختلف در آکواریوم خود جای میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *