شناخت نژاد های سگ

4 نمونه از نژاد های معروف سگ و ویژگی های کلی آنها

4 نمونه از نژاد های معروف سگ و ویژگی های کلی آنها
4.1/5 - (16 امتیاز)

4 نژاد معروف سگ شامل سگ های شکاری ، سگ های خانگی یا همدم انسان ، سگ های عروسکی و سگ های تازی را در این مطلب با هم بررسی می کنیم. همراه ما باشید.

در این مطلب می خواهیم با 4 نژاد معروف سگ و زیر گروه های آنها و خصوصیات نژادی خاص هر یک از آنها آشنا شویم.

4 نژاد معروف سگ : گروه اول سگ های شکاری

در این گروه ۱۳۹ نژاد قرار دارد که در اینجا به ذکر معروف ترین آنها و بخصوص نژادهایی که در ایران نیز یافت میشوند می پردازیم:

۱- داشهوند (DACHSHUND)

این سگ که در ایران گاهی به غلط سگ سوسیسی نامیده می شود، به زبان فرانسه Techel و به زبان آلمانی Dachel نامگذاری شده است و برخلاف آنچه تصور می شود سگی شکاری است و در اصل برای شکار موش، روباه و گورکن در مزارع و کشتزارها مورد استفاده قرار گرفته است.

در زیر زمین به سرعت قادر به حرکت می باشد. سگ دوستداشتنی است و به عنوان سگ خانگی مناسب می باشد. نگهداری آن کمی مشکل است. از نظر ویژگی های ظاهری سگی است قد کوتاه با پاهای کوچک و بدنی کشیده، گوش هایی متوسط و دم بلند که بطور افقی قرار می گیرد.

از لحاظ پوشش بدنی سه نوع است: نوع مو بلند که دارای موهای نرم، صاف و براق می باشد و موها در دو طرف گردن، گوشها و شکم بلندتر است. پشت پاها و زیر دم توسط موهای بلندی پوشانده شده است.

نوع دوم، نوع مو کوتاه است که دارای موهای صاف، کوتاه، انبوه و براق می باشد. نوع سوم نوع موضخیم است که پوشش خارجی آن زیر و انبوه می باشد و در زیر پوشش خارجی، موها نرم و نزدیک به هم می باشند. روی چانه این سگ ها ریش دیده می شود؛ ابروهای پرپشت داشته اما موهای روی گوش ها کوتاه تر است. این موها تقریبا صاف بوده، زبر نمی باشد. از لحاظ رنگ، تمام رنگها بجز سفید قابل قبول میباشد.

۲- باست (BASSET)

این سگ به علت دست و پای کوتاه می تواند براحتی در بیشه زارها و زمین های پر از بوته و خار بدود. دارای انواع مختلفی می باشد که عبارت است از: باست Bleu de Gascogne (فرانسه)، باست Griffon Vendeen (فرانسه) و باست حنایی رنگ Bretagne (فرانسه) که از آمیخته گری باست با نژادهای دیگر بدست آمده است، ولی باست هوند (آمریکای شمالی از نژاد Saint- hubert به دست آمده است.

باست Westphalia (آلمان) محصول آمیخته گری سگ های شکاری آلمان با باست می باشد. بخصوص برای شکار روباه، خرگوش و گربه وحشی؛ زیرا به دلیل داشتن جثه کوچک و پاهای کوتاه می توانند وارد لانه این حیوانات شوند.

این سگ ها دارای صدای زیبا و دلپذیری می باشند و نگهداری و مراقبت از آنها نیز آسان است در نتیجه به عنوان سگ خانگی مناسبی مطرح می باشند. تمامی انواع باست شبیه هم می باشند و بدنی کشیده، کوتاه، قوی و سری برجسته دارند. گوش های آنها آویزان و دمشان طویل است.

٣- باسنجی (BASENJI)

سگ های فرمانبردار، بازیگوش و خوش مشربی هستند اما باید همیشه مراقبت موهای ابریشمی و براق آنها بود. قدرت بویایی باسن جی خیلی معروف است. باسن جی سگ خانگی دوست داشتنی ای می باشد. از نظر ویژگی های ظاهری، دارای پاهای بلند است و به اشپیتز (spitz) مو صاف شباهت دارد.

سگ باسن جی

سگ باسن جی

گوش ها کوچک و سیخ می باشند. دم به سمت بالا خم شده و در نزدیک پشت و کنار حیوان قرار می گیرد. به رنگ های بلوطی، سیاه خالص یا سیاه با لکه های خرمایی دیده می شد.

در صورتی که پاها، قفسه سینه و نوک دم سفید باشد رنگ های دیگر هم قابل قبول است. از لحاظ وزن و اندازه: سگ نر ۴۲ سانتی متر ارتفاع و ۱۰ کیلوگرم وزن و سگ ماده ۴۰ سانتی متر ارتفاع و ۹ کیلوگرم وزن دارد.

۴- براک (BRAQUE)

یکی از معروف ترین سگ های شکاری است که دارای انواع مختلفی به شرح زیر است: براک آلمانی با وهای کوتاه که به زبان آلمانی Kurzhaar (موکوتاه) نامیده می شود و براک Weimar (آلمان) که به رنگ خاکستری (روشن یا تیره) دیده می شود. سگ های دیگر این نژاد عبارتند از: براک De burgos (اسپانیا)، Ariege پرتغالی، پراک

۵- پوینتر (POINTER)

این سگ در دو قرن پیش با خون براک ایتالیایی، Bull terrier ،Fox hund، سگ تازی، Terre Bulldog ، Setter neuve به دست آمده است و در ایران نیز کم و بیش دیده می شد. این سگ جزء بهترین نژادهای شکاری است و به تمرین زیادی در روز نیاز دارد.

از نظر ویژگی های ظاهری سگی زیبا و قدرتمند با موهایی کوتاه است. دارای گوش هایی گرد و دمی باریک است. قد ۵۵ تا ۶۵ سانتی متر در نرها و ۵۴ تا ۶۰ سانتی متر در ماده هاست. وزن بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم، پوزه کمی مقعر، بینی معمولا تیره رنگ و برجسته، دست ها راست و محکم و رانها عضلانی است.

پوشش بدن نرم و کوتاه و خیلی درخشنده می باشد. به رنگ های سفید و زرد، سفید و نارنجی، سفید و جگری، سفید و سیاه، یکدست و سه رنگ دیده می شود.

۶- ستر (SETTER)

یکی از بهترین سگ های شکاری است. این نژاد در سال ۱۵۰۰ میلادی باخون براک ایتالیایی و براک فرانسه، در فرانسه بدست آمد. در قرن ۱۹ به انگلستان برده شد و انواع مختلفی به نام های ستر Laverack (انگلستان به رنگ های سیاه و سفید، سفید و لیمویی، سفید و نارنجی، سفید و بلوطی یا سه رنگ (سیاه، سفید و قرمز) و ستر ایرلندی به رنگ قرمز تند و بدون لکه و ستر Gordon (انگلستان) به رنگ سیاه براق با انتهای بدن به رنگ قرمز به دست آمد.

از نظر ویژگی های ظاهری، قد در نرها ۵۶ تا ۶۲ و در ماده ها ۵۳ تا ۵۸ سانتی متر و وزن بین ۲۷ تا ۳۲ کیلوگرم می باشد. سر؛ دراز، فکها؛ محکم، پوزه؛ مستقیم و دراز، چشم ها؛ بزرگ و درخشان و پوشش بدن نرم و ابریشمی و درخشنده است.

موهای این سگ ها هیچ گاه مجعد نمی شود. گوش های آنها به شکل زیبایی از روی سر آویزان است. دم آنها روی پشتشان برنمی گردد و بلندی دم آنها متوسط است.

حس شکار ستر به قدری قوی است که معمولا بوی شکار را حتی چند ساعت پس از اینکه از نقطهای گذشته باشد، تشخیص می دهد. ستر سگی است فعال و خستگی ناپذیر و برای هر نوع زمین شکار مناسب می باشد.

۷- رتریور (RETRIEVER)

دارای انواع مختلفی به شرح زیر می باشد: رتریور با پوشش مجعد انگلستان به رنگ های سیاه یا جگری، -Flat Coated – Retriever انگلستان به رنگ های سیاه یا جگری، رتریو طلایی  – Retriever  انگلستان به رنگ های زرد طلایی و کرم، لابرادر رتریور انگلستان به رنگ سیاه، جگری یا زرد یکدست وGoldenCurly – Coated Cheasapeake – Bay – Retriever –  Retriever (آمریکای شمالی) که به رنگ هيا بلوطی تیره یا قرمز کم رنگ و زرد علفی دیده می شوند.

سگ رتریور

سگ رتریور

از بین این انواع به طور مبسوط Golden Retriever را شرح می دهیم سگ قوی و مقاومی است که برای همراهی در امر شکار مناسب می باشد. گولدن رتریور به عنوان سگ خانگی مهربان، آرام و ساعی مطرح است.

۸- اسپانیل (SPANIEL)

همان طور که از نام این حیوان پیداست این نژاد در اصل اسپانیایی بوده ولی در قرن ۱۴ به فرانسه برده شد و سپس در انگلستان پراکنده گردید. هفت نوع از اسپانیل های انگلیسی عبارتند از:

Clumber – Spaniel به رنگ سفید با لکه های لیمویی ، Sussex -Spaniel به رنگ قرمز، -Welch Springer Spaniel به رنگ سفید و قرمز تند، English – Springer Spaniel به رنگ های جگری و سفید، سیاه و سفید یک دست یا لکه دار، Field – Spaniel به رنگ سیاه یا جگری یکدست، Irish – Water – Spaniel ایرلند) به رنگ جگری تیره با موهای حلقه حلقه و Cocker – Spaniel که به رنگهای مختلف دیده می شود.

سایر انواع اسپانیل عبارتند از: کوکر آمریکایی به رنگ سیاه یکدست یا سیاه و کرم، – Spaniel امریکای شمالی) به رنگ جگری و موهای حلقه حلقه. اسپانیل ها به طور کلی سگ هایی ملایم، مهربان، فوق العاده باوفا، باهوش و مطیع هستند و بازی با کودکان را خیلی دوست دارند و در عین حال خیلی حساس می باشند.

۹- بیگل (BEAGLE)

یکی دیگر از سگ های شکاری است که برای شکار روباه و خرگوش استفاده میشود اما سرعت دویدن آن زیاد نیست. قدرت بویایی بالایی دارد و در تعقیب شکار مهارت خاصی دارد. بیگل سگی آرام، باوفا، باهوش و خوش خلق می باشد لذا سگ خانگی مناسبی است.

از نظر ویژگی های ظاهری سگ کوچکی است، ؟؟؟ حالت فشرده و جمع و جور دارد و بسیار پرتحرک و قوی می باشد. به رنگ ؟؟؟ سیاه، خرمایی، نارنجی و سفید دیده می شوند. گوش های بلند این حیوان ؟؟؟ آویزان دارد و دم آن نیز متوسط است. ارتفاع این سگها نباید بیشتر از ۴۰ سانتی متر باشد.

۱۰- الکهوند (ELKHOUND)

سگ باهوش و چابکی است که برای تمام نقاط آب و هوایی مناسب می باشد. از قدرت بویایی بالایی برخوردار است. این سگ ؟؟؟ شکار در زمین های پهناور و هموار مفید می باشد. از نظؤ ویژگی ظاهری، دارای بدنی متوسط و قوی هیکل با گوش هایی نیز می باشد. دم سگ به پشت آن برمی گردد. سگ نر

۵۲ / ۵ سانتی متر ارتفاع ؟؟؟؟؟؟ ارتفاء و ۱۹/ ۵ کیلوگرم وزن دارد.

4 نژاد معروف سگ : گروه دوم سگ های خانگی یا همدم انسان

در این گروه ۲۴ نژاد قرار دارند که مشهورترین آنها پودل است.

۱- پودل (POODLE)

منشأ این نژاد فرانسه است و به زبان فرانسه Caniche گفته میشود و این کلمه از canard به معنای اردک گرفته شده است. چون پودل در اصل برای شکار اردک مورد استفاده قرار می گرفته است ولی بتدریج به سگ خانگی و همدم و رفیق انسان و برای زندگی در آپارتمان تغییر شکل حاصل نموده است.

پودل سگی است فوق العاده باهوش و خون گرم و بیشتر از هر سگ دیگری استعداد فرا گرفتن کلمات را دارد. سه جور پودل یافت می شود: پودل بزرگ جثه به ارتفاع ۴۵ تا ۵۵ سانتی متر، پودل متوسط جثه به ارتفاع ۳۵ تا ۴۵ سانتی متر و پودل کوچک جثه به ارتفاع کمتر از ۳۵ سانتی متر که وزن متوسط آنها به ترتیب عبارت است از ۲۲، ۱۲ و ۷ کیلوگرم. سر پودل زیبا و با بدن موزون است.

نوک بینی در مورد سگ های سیاه، خاکستری یا سفید- سیاه و در مورد سگ های بلوطی به رنگ بلوطی، است. گوشها روی گونه ها آویزان بوده و از موی مجعد پوشیده شده اند. دم، بلند و ایستاده که معمولا نصف یا ثلث آن کوتاه می شود.

پوشش بدن فرفری، مجعد یا طنابی شکل و به رنگ های سیاه، سفید، خاکستری و بلوطی است که همیشه یکدست و بدون لکه می باشد.

۲- اشپیتز (SPITZ)

اشپیتز که به زبان فرانسه لولو یا لولوی بزرگ، به زبان ایتالیایی و لپینو (Volpino) و به زبان روسی لائیکا (Laiko) نامیده شده، به رنگ های مختلف دیده می شود. تنها اختلاف جزئیای بین Volpino و پومرانین وجود دارد.

سر و گوش های Volpino کمی بزرگتر می باشد و رنگ آن سفید یا قرمز است در حالی که پومرانین ممکن است خاکستری، سیاه یا نارنجی هم باشد. از لحاظ استاندارد، سگ نر ۲۷ تا ۳۰ سانتی متر ارتفاع و سگ ماده ۲۵ تا ۲۸ سانتی متر ارتفاع دارد.

سگ اشپیتس

سگ اشپیتس

وزن آن نباید بیشتر از ۴ کیلوگرم باشد. دارای سری هرمی شکل با بینیای سیاه و مرطوب می باشد. گوش های این حیوان مثلثی و تیز است و دم آن حدود ۱۴ سانتی متر طول دارد و توسط موهای بلند پوشیده شده است و به پشت سگ برمی گردد.

٣- بولداگ (BULLDOG)

بولداگ سگ فوق العاده قوی است که اصلا ترس را نمی شناسد. پوزه آن کوتاه، قوی و پهن است. تربیت آن مطابق قاعده تربیت سایر سگها است ولی چون ذاتا قدری خشن است باید مواظب خشونت این حیوان بود. تا قرن نوزدهم از بولداگ در میدان های نبرد استفاده می شد.

بولداگ سگی پرخاشگر، وحشی و خونخوار (بی رحم) بود آنچنان که رومیها قانونی وضع کردند که صاحبان سگهای بولداگ حتی با وجود قلاده حق نداشتند آنها را به خیابان بیاورند. پرورش این سگ طی چندین سال با اینکه نتوانسته در ظاهر ترسناک آن تغییر به وجود آورد، اما از لحاظ طبیعت و ذات و خلق و خوی آن تغییرات بسیاری صورت گرفته است؛ به طوری که امروزه این سگ به عنوان سگی خوش خلق، آرام، موقر، باوفا، تمیز و اعیانی مطرح می باشد.

یادآوری می شود که به دلیل بزرگی سر سگ های بولداگ زایمان به سختی انجام می گیرد و لازم است که عمل سزارین انجام گیرد؛ به همین دلیل بیشتر سگهای ماده این نژاد نابارور می باشند. لذا قیمت این سگ ها بالاست.

از نظر ویژگی های ظاهری بولداگ دارای بدنی کوچک اما عریض و فشرده می باشد که سری بزرگ، حجیم و چندضعلی دارد. پوست بولداگ بسیار شل است. پوست این حیوان در ناحیه سر و پیشانی واجد چین های انبوهی می باشد.

بینی آن عریض و سیاه است و واجد سوراخ های بزرگی می باشد. لب بالای این حیوان آویزان بوده، فک پایین آن باید خیلی تورفته باشد. چشمهای آن گرد و سیاه است و دور از هم قرار دارند.

گوش ها کوچک و ظریف و به شکل گل رز می باشد. دم آن کوتاه می باشد. موهای حیوان کوتاه و نرم به رنگ خرمایی و سفید یا سفید خالدار می باشد اما رنگ سیاه چندان مورد پسند نیست.

۴- چوچو (CHOWCHOW)

این سگ خانگی است که با افراد آرام و بی تحرک سازگاری یافته اند. این سگها بخصوص در فصل تابستان به شانه زدن مداوم نیاز دارند. بعدها از این سگ به عنوان سگ نگهبان و سگ سورتمه استفاده شده است.

اصل این سگ از چین است و چینی ها از آنها به عنوان سگ نگهبان و نیز برای کشیدن گاری استفاده می کرده اند. علاوه بر این چینی ها از گوشت آنها به عنوان غذای لذیذ و مورد پسندشان استفاده می کنند و پوست آنها را نیز به فروش می رسانند.

با اینکه حرکات تملق آمیزی ندارند ولی نسبت به صاحبشان فوق العاده باوفا و مهربان هستند و تا آخر عمر وفاداری خود را از دست نمی دهند. خیلی بندرت پارس می کنند. شادی و خوشحالی زیادی از خود بروز نمی دهند ولی به هر حال صفا و وفای ذاتی سگ را نسبت به انسان دارند.

ظاهر آنها شبیه شیر است که دارای سری پهن و عریض می باشند و جثه آنها متوسط است. بدن آنها توسط موهای پرپشتی که اغلب قرمز است پوشیده شده است. گوش های آنها کمی برجسته است.

دمشان پرمو بوده، به پشت آنها برمی گردد. از مهم ترین علائم مشخصه آنها وجود زبان آبی آنهاست زبان توله های این نژاد ابتدا سرخ رنگ است که بتدریج لکه های آبی در آنها پدیدار می شود که سریعا زبان سگ را به رنگ آبی در می آورد.

رنگ این سگ ها خرمایی، قرمز، کرم، آبی، سیاه، نقره ای و ندرتا سفید می باشد. اکثرا یکرنگ دیده می شوند.

۵- دالماسین (DLMATIAN)

سگی است با جثه متوسط، زیبا، با موهایی کوتاه، گوشهایی آویزان و دمی بلند که دارای لکه های سیاه یا جگری می باشد که در کل بدن پخش شده اند. بدنی متعادل و قوی دارد. جثه عضلانی آن امکان دویدن سریع را برای حیوان فراهم می نماید. توله ها کاملا سفید هستند و از روز چهاردهم بتدریج لکه ها ظاهر می شوند.

لکه ها ابتدا در گوش ها و بعد در سینه و شکم ظاهر می گردند که بتدریج پس از سال اول در کل بدن یافت می شوند. این سگها خیلی شلوغ و نزاع طلب می باشند و به تمرین و ورزش نیاز زیادی دارند. با وجود این خیلی مطیع بوده، حافظه قوی ای دارند، به طوری که تعلیمی را که یک بار یاد گرفته اند هرگز فراموش نمی کنند.

بازی کردن با بچه ها را خیلی دوست دارند و به دنبال کردن سوارکاران با دوچرخه سواران علاقه وافری نشان می دهند. در ابتدا از این سگ ها برای شکار استفاده می شد اما امروزه به عنوان سگ خانگی که می تواند بخوبی از عهده نگهبانی برآید مورد توجه است.

۶- پینچر PINSCHER

پینچر سگی با چثه ای متوسط و ظاهری زیباست. اگرچه لغت پینچر در زبان آلمانی به معنی گاز گیر است اما در اصل سگی است مطيع، مهربان و باوفا که تمیز و باهوش می باشد. سگ خانگی خوبی است که از آن برای محافظت از خانه، ماشین و باغ استفاده می شود. این حیوان از دندان های تیزش برای مقابله با دشمن کمک می گیرد.

از نظر ویژگی های ظاهری، ۴۵ تا ۴۸ سانتی متر ارتفاع و ۶ تا ۸ کیلوگرم وزن دارند. دارای سری باریک و کشیده با پوزهای مستقیم و فک هایی قوی می باشد. چشم های حیوان بیضی و تیره است.

دم این سگ ها از سومین مهره کوتاه می شود. پوشش بدن آنها کوتاه، زبر و براق می باشد. رنگ بدن آنها سیاه با سایه های تیره، سیاه یکدست، بلوطی، قرمز و آبی کبود می باشد.

۷- مینیاتور پینچر (MINIATURE PINSCHER)

این نژاد هیچ یک از معایب سگ های مینیاتوری را ندارد. دارای سری گرد و پهن با چشم های متوسط و تقریبا سیاه و گوش های تیز می باشد. پوشش بدن آن کوتاه، انبوه و براق است که کل بدن را می پوشاند و نقاط برهنه وجود ندارد.

سگ مینیاتور پینچر

سگ مینیاتور پینچر

رنگ بدن، سیاه با لکه های قرمز یا زرد، زرد یکدست، قرمز، قهوه ای، آبی و رنگ های مشابه با نقاط زرد و یا قرمز می باشد. سگ های نر ۳۰ سانتی متر ارتفاع دارند و ارتفاع سگ های ماده کمی کمتر است.

۸- پاگ (PUG)

سگی است با بدنی متراکم و ساختار عضلانی متکامل و پیشرفته. دارای موهایی کوتاه و براق، سری گرد و گوش هایی شبیه گل رز می باشد. دم سگ به پشت آن بر می گردد و حالت حلقه به خود می گیرد. سگی است با هوش و مهربان که بخصوص برای خانمها همدم خوبی است.

نسبت به حرارت بالا حساس است لذا آن را داخل اتومبیل یا اتاق های کوچک محبوس نکنید.

4 نژاد معروف سگ : گروه سوم سگ های عروسکی (Toys)

١- شی هواهوا (CHIHUAHUA)

سگی سرزنده، دلیر، مغرور، مهربان، باوفا و باهوش است که شاید کوچک ترین سگ جهان است و دارای سری به شکل سیب با پوزه ای کوتاه و تیز می باشد. ۱۶ تا ۲۲ سانتی متر ارتفاع. چشم هایش گرد و خیلی سیاه است. گوش هایش بزرگ است و در موقع هوشیاری سگ راست می ایستد. در ازای بدن حیوان بیشتر از ارتفاع آن است. دم سگ به پشت آن بر می گردد.

شی هواهوا دارای دو گونه است یک گونه دارای موهای صاف و گونه دیگر دارای موهای موجدار می باشد که گونه دوم نادر است. متداول ترین رنگ ها شامل حنایی روشن، نقره ای، بلوطی یا آبی فولادی می باشند. پوست یکرنگ یا خالدار است.

شی هواهوا سگ خانگی است که می تواند حتی در برابر سگ های بزرگتر از خودش دفاع کند. این سگ به ورزش و تمرین نیاز دارد و محبوس کردن آن در آپارتمان برای سلامتی آن مضر است.

۲- پامرانین (Pomeranian)

پامرانین ها سگ های باهوش و باوفایی هستند. سگ های نژادهای کوچک نسبت به نژادهای بزرگ تر به مراقبت بیشتری در زمینه تغذیه و غیره نیاز دارند. پوست و موی پومرانین به مراقبت شدیدی نیاز دارد.

از نظر ویژگی های ظاهری، جزء اشپیتس های کوچک است و به جز Volpino از سایر گونه ها کوچک تر است. بدن بسیار ظریف و حساسی دارند. گوش ها و پاها بسیار کوچک می باشند و توسط موهای نرم پرپشتی پوشیده شده اند. موهای آنها بخصوص در ناحیه دم بسیار پرپشت است. از نظر رنگ، به رنگ های قرمز، سیاه، آبی، شکلاتی، سفید و کرم دیده می شوند.

 ٣- پکینوا (پکینز PEKINESE)

یکی از سگ های چینی است که پیدایش این نژاد به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. قرن ها سگ محبوب و دلخواه خانواده سلطنتی پکن بود ولی در حریفی که در سال ۱۸۶۰ در کاخ تابستانی روی داد، تعدادی از سگ های این نژاد به دست سربازان انگلیسی و فرانسوی افتاد و سپس به اروپا برده شد.

در سال های اخیر از این نژاد در ایران نسبتا زیاد دیده می شود. سگی است حساس که نسبت به صاحبش بسیار وفادار است اما با غریبه ها خو نمی گیرد. بسیار مهربان، مطیع و فرمانبردار می باشد که در دفاع از صاحبش متهورانه خود را به آب و آتش می زند. سگ آپارتمانی خوبی است اما در صورت لزوم می توان از این حیوان به عنوان سگ نگهبان هم بهره گرفت.

سگ پکینوا

سگ پکینوا

موهای آن را باید شانه کنید و دندان هایش را نیز مسواک بزنید. گوش های این حیوان قلبی شکل و آویزان با موهای بلند می باشد. گردن آن کوتاه و قوی و دم؛ بلند و راست با موهای فراوان و یالی شکل است. تمام رنگ ها به جز جگری و سفید مورد پسند است.

۴- شیتزو (SHIH TZU)

سگ باهوش و شجاعی است که برای نگهداری در خانه مناسب است. طول عمر آن زیاد است و به آسانی به سن ۱۵ سالگی می رسد. موهایش به مراقبت روزانه نیاز دارد. حداکثر ۲۷ سانتی متر ارتفاع و ۶ / ۴ کیلوگرم وزن دارد. دارای سری پهن است و فاصله دو چشمش زیاد می باشد.

پوزه کوتاه و چهار گوشی دارد. بینی آن نیز سیاه است. چشم های آن سیاه، بزرگ و گرد می باشد. گوش هایش بلند و آویزان است و توسط موهایی که تا ناحیه گردن می رسد پوشیده شده است. دم کلفت سگ به پشت آن برمی گردد. بدن سگ توسط موهای بلند و فراوان پوشیده شده است.

همه رنگها مورد قبول است اما سگهایی که دارای لکه های سفید در پیشانی و نوک دم هستند طرفداران بیشتری دارند.

۵- مالتیز (MALTESE)

سگ عروسکی باهوش، باوفا و دوست داشتنی ای است که خیلی پرتحرک و بازیگوش است. اما به تیمار و شانه زدن بیشتری نیاز دارد. سگ کوچک و موبلندی است که دارای پیشانی کوچک و گوش های آویزان و پرمو است. دم این سگ پرمو بوده، به پشت آن بر می گردد.

طول عمر این حیوان زیاد است و ممکن است به سن ۸ سالگی هم برسد.  باید آن را دور از رطوبت نگه داشت. نکته ای که وجود دارد این است که این سگ در بهار و پاییز موریزی ندارد و بنابراین همواره ظاهری مجلل دارد.

4 نژاد معروف سگ : گروه چهارم سگ های تازی

در این گروه ۱۱ نژاد معروف از جمله تازی ایرانی (سالوکی) و تازی افغانی قرار دارند.

۱- سالوکی (SALUKI)

سالوکی ظاهرا قدیمی ترین نژاد دنیا است. آثار تاریخی این سگ در ایران، عربستان، سوریه و مصر به وفور دیده می شود. برای شکار آهو مورد استفاده قرار می گرفته است. ولی در حال حاضر به عنوان نگهبان نیز به کار می رود. حس شنوایی سالوکی فوق العاده قوی می باشد.

حیوانی است بسیار صمیمی، تمیز و آرام. از نظر ویژگی های ظاهری، اندام کاملا موزون و هماهنگ، قد ۵۸ تا ۷۱ سانتی متر، وزن ۱۳ تا ۳۰ کیلوگرم، سر دراز که بتدریج به طرف نوک بینی باریک می شود. فک ها محکم، چشم ها درشت و درخشنده و به رنگ قهوه ای تیره یا روشن می باشد.

گوش ها پوشیده از موهای ابریشمی و افتاده؛ گردن ظریف و نرم و قابل انعطاف؛ بدن خیلی کشیده و شانه ها مورب و عضلانی؛ دم به طرف پایین و تاب خورده است؛ پوشش بدن ابریشمی و صاف است و به رنگ های حنائی، سفید، کرم و طلایی و نیز سه رنگ (سفید، سیاه و حنائی) دیده می شود.

٢- تازی افغانی (AFGHAN HOUND)

این نژاد بسیار قدیمی که طی قرون متمادی خالص و دست نخورده باقی مانده است. صدور آن ممنوع بوده و فقط در ابتدای قرن ۱۹ به طور قاچاق به اروپا برده شده است.

در زادگاهش بیشتر از این نژاد به عنوان سگ گله استفاده می شد البته در شکار شغال، گرگ و پلنگ نیز مورد استفاده قرار می گرفت. اما در اروپا و آمریکا به دلیل ظاهر زیبایش به عنوان سگ خانگی نگهداری می شود.

سگ افغان زندگی در خانه و همراهی کردن صاحبش را دوست دارد. البته به دلیل موهای ابریشمی بلندش به شانه زدن مداوم نیاز دارد. سگی است دلیر، سرسخت، دوست داشتنی، حساس و خیلی باهوش. سگی است که با غریبه ها زیاد آخت نمی شود و باید بخوبی تربیت شود.

۳- گری هوند (GREYHOUND)

این سگ ها باهوش، دوست داشتنی، حساس، دلیر، باوفا، اشرافی و مغرور. دارای سرعت بالایی می باشد و در گذشته برای شکار آهو و گراز وحشی استفاده میشد. گری هوند دشمن سرسخت حیوانات خانگی بخصوص گربه و غاز می باشد.

گریهوند به زندگی در آپارتمان عادت ندارد و لازم است روزانه به میزان زیادی ورزش کند. گریهوند سگی است تنومند، متوازن و پرزور که ارتفاع سگهای نر ۷۱ تا ۷۸ سانتی متر و سگهای ماده ۶۸ / ۵ تا ۷۱ سانتی متر می باشد. وزن آن بین ۲۷ تا ۳۲ کیلوگرم می باشد.

دارای سری کشیده و پوزهای باریک می باشد. سر آن در حد فاصل گوش ها عریض و پهن است. بینی آن خالدار و سیاه می باشد. فک های آن عضلانی و دندان های آن فوق العاده قوی هستند. گردن آن بلند و قابل ارتجاع می باشد، چشم هایش تیره و زیبا است.

گوش ها کوچک و شبیه گل رز است، دم آن پایین افتاده و کمی انحنا دارد. پوشش بدنش کوتاه، سفت و براق می باشد. رنگ های آن شامل سیاه، سفید، قرمز، آبی، پوست گوزنی، پلنگی و یا حتی چند رنگ یا لکه دار است.

۴- ویپت (WHIPPET)

سگی است سرزنده، باوفا، باهوش، موقر و فرمانبردار. ویپت جهت مسابقات سرعت مورد استفاده قرار می گیرد که قادر است با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت بدود. علاوه بر این از آن به عنوان سگ نگهبان نیز استفاده می شود.

ویپت در برابر بیماری ها مقاوم است لذا طول عمر آن زیاد است. سگ های نر ۴۷ سانتی متر و سگ های ماده ۵ تا ۹ کیلوگرم وزن دارند. دارای سری کشیده و باریک با فک هایی محکم است. چشم های آن خیلی سرزنده و بانشاط است و گوش هایش کوچک و شبیه گل رز می باشد.

شکم آن تو رفته است. دم آن بلند، باریک، نوک تیز و بدون مو است. پوشش بدن آن نرم و کوتاه می باشد و به رنگ های مختلف یا مخلوطی از رنگها دیده میشود اما اکثرا قرمز، آتشی یا آبی است.

۵- برزونی (BORZOI)

این سگ ها فرمانبردار، آرام و خیلی باوفا هستند. در ابتدا از آن برای شکار گرگ استفاده می شد ولی از قرن نوزدهم به خاطر ظاهر زیبا و دوست داشتنی اش به عنوان سگ خانگی مطرح گردید.

این سگ جهت زندگی در خانه سازگاری یافته است ولی به تمرین روزانه در خارج از خانه نیاز دارد. میانگین ارتفاع سگهای نر ۷۵ / ۵ سانتیمتر و سگهای ماده ۷۱ سانتی متر می باشد. میانگین وزن سگ های نر ۳۴ تا ۳۸ کیلوگرم می باشد. دارای سری باریک و کشیده می باشد. پوزه آن کمی خمیده و بینی آن سیاه است.

چشم هایش کشیده و سیاه می باشد؛ گوش هایش روی گردنش می افتد؛ دم حیوان بلند، پرمو، آویزان و شبیه داس می باشد. موهای بدنش بلند، موجدار یا شدیدا فردار (فرفری) است که در پشت گردن به شکل یال در می آید.

رنگ بدن، سفید یکدست یا سفید با رگه های زرد یا نارنجی با لکه های خاکتسری میباشد. لكه ها نباید با رنگ سفید زیاد تباین (کنتراست) داشته باشند.

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=24012

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *