خزندگان

بیماری لاکپشت ها و هر آن چه که باید در مورد آن بدانید

بیماری لاک پشت ها ، یکی از مسائل مهم  و نگران کننده برای دارندگان این خزندگان می باشد. که در ادامه به معرفی آن ها و راه های درمان آن به طور کامل می پردازیم.

لاکپشت ها ، خزندگانی تخم گذار هستند که اسکلت بدنی خاصی دارند و فقط قسمت های سر ، دستها ، پاها و دم آن بیرون از لاک می باشد و هرگاه که احساس خطر کنند درون لاک خود قایم می شوند.  آشنایی و داشتن اطلاعات کافی در زمینه بیماری و درمان آن ها ، برای دارندگان لاکپشت بسیار لازم و ضروری می باشد که در ادامه به بر رسی آن پرداخته ایم.

انواع بیماری هایی که ممکن است برای لاک پشت ها پدید آید:

بی اشتهایی بعد از زمستانخوابی:

مشکلی است در فصل بهار و بعد از اتمام خواب زمستانی بروز می کند. حیوان نسبت به غذا و آب بی میل است و ممکن است گوشه گیر، بی حال و افسرده به نظر برسد. بدن و به خصوص دست و پاها سرد می شوند. مهمترین عوامل بوجود آورنده این بیماری عبارتند از: دهیدراتاسیون، نامناسب بودن دمای محیط بعد از بیداری از خواب، وارد شدن جراحت و زخم در نواحی مختلف بدن بر اثر گزش جوندگان یا کارهای کشاورزی، دفع نشدن ادرار و به دنبال آن بالا رفتن اوره و پتاسیم خون.

علاوه بر عوامل ذکر شده در بالا، لاک پشتها بعد از تمام شدن دوره خواب زمستانی به نوعی لوکوپنی مبتلا می شوند. با گرم شدن هوا در فصل بهار گاهی امکان رشد باکتری ها و قارچهای بیماری زا با سرعت بیشتری نسبت به برگشت گلبولهای سفید به حد طبیعی انجام میشود و همین امر حیوان را مستعد رینیت، استوماتیت و عفونتهای عمومی می کند.

دامپزشک باید معاینه دقیقی از حیوان به عمل آورد. بررسی رادیوگرافی می تواند کمک خوبی در تشخیص تفریقی بیماری باشد گرچه نزدیکی زمان وقوع مشکل با بیداری از خواب زمستانی بهترین گواه برای تشخیص بیماری است. باید توجه داشت که آیا حیوان بعد از برگشت از خواب زمستانی ادرار خود را تخلیه کرده است یا خیر.

حمام دادن لاک پشت در آب ولرم می تواند او را به نوشیدن آب تحریک کند. اگر این روش جواب ندهد، قرار دادن حیوان در یک ظرف حاوی آب ولرم به اندازه یک سوم ارتفاع بدن باعث می شود تا آب به طور خودکار از راه کلواک به درون مثانه و روده ها مکیده شود. تجویز خوراکی مایعات بوسیله سرنگ یا لوله معده یا تزریق زیرجلدی یا داخل حفره سلومیک در موارد حاد ممکن است لازم شود. سرم های رایج در درمان پستانداران برای لاک پشتها قابل استفاده هستند. اگر تا پنج هفته بهبودی چشمگیری در حال حیوان مشاهده نشود پیشگویی بیماری وخیم است. اقدامات زیر برای درمان باید مورد توجه باشد:

شستشو و لاواژ کلواک:

 • اصلاح دهیدراتاسیون با روشهای خوراکی و تزریقی
 • فراهم کردن محیط گرم
 • بالابردن دمای آب ویواریوم
 • بالابردن قند خون به صورت مصرف مایعات خوراکی دارای قند
 • در اختیار قرار دادن غذای تازه و مقوی به خصوص سبزیجات تازه

عفونت های گوش:

گوش ها ممکن است هم از سمت حلق و هم از سمت پوست دچار عفونت های مختلف شوند. مهم ترین عامل برای عفونی شدن گوشها بهداشت ضعیف در محل زندگی است.در این بیماری پوست ناحیه گوشها دچار تورم شده و به دنبال آن شکل ظاهری سر از تقارن خارج می شود. گاهی تورم پوست و بافت گوش میانی به حدی است که مانند زایده ای در کنار سر خودنمایی می کند.

عفونت ممکن است به استخوان فک و چشمها نیز سرایت کند. گاهی حیوان مرتب دستهای خود را روی ناحیه مبتلا می مالد ياسر خود را روی چیزی مالش می دهد. گمی شدت عفونت انقدر نیست که برای صاحب حیوان مشخص باشد و دامپزشک موقع بازرسی بدن حیوان متوجه بیماری می شود. بیماری با کمک جراحی و برداشت بافت های مبتلا قابل درمان است. در مانهای موضعی و عمومی با آنتی بیوتیکها فقط به عنوان مکمل جراحی باید مورد توجه باشند.

انگل های خارجی:

با توجه به مقاومت و سختی پوست بدن لاک پشتها آلوده شدن آنها با انگلهای خارجی کمتر اتفاق می افتد. ولی به هرحال ممکن است کنه ها و مبازها بدن آنها را مورد حمله قرار دهند. کنه ها اغلب به دنبال مصرف کودهای دامی، مجاورت با سایر حيوانات الوده و بهداشت ضعیف در محل زندگی باعث آلودگی می شوند.

ميازها بیشتر به طور ثانویه و به دنبال بوجود آمدن زخم در روی پوست یا گزیده شدن توسط حیوانات دیگر مثل سگ و گربه و سپس حمله مگس ها بوجود می آیند.

برای درمان می توان از سمهای رایج در دامپزشکی مانند نگوون و آمیتر از استفاده کرد. اسم را می توان در یک ظرف جداگانه حل کرد و با کمک یک اسفنج همه بدن را شستشو داد. جدا کردن کنه ها باید با دقت و توسط دامپزشک انجام شود تا تمام قسمتهای کنه از بدن حیوان کنده شود. در مورد میاز استفاده از آنتی بیوتیکها ضروری به نظر می رسد.

انگل های داخلی:

مهمترین آسکاریسهای شناخته شده در لاک پشت ها گونه های Sulcascaris spp و Angusticaecum spp هستند. اندازه آنها ممکن است به ده سانتی متر هم برسد. علاوه بر آسکاریس، آلودگی های مختلفی با انواع اکسیورها نیز در لاک پشتان دیده شده است. عفونتهای انگلی به خصوص بعد از خواب زمستانی باعث ضعف شدید حیوان می شوند. برای درمان نماتودهای مختلف می توان از مبندازول، فنبندازول و پیپرازین استفاده کرد. آیورمکتین در لاک پشت منع مصرف دارد.

بیماری متابولیک استخوانی:

( Metabolic Bone disease یا MBD)

لاک پشتها برای نگهداری و حفظ قوام لاک و پیکر خود به کلسیم قابل توجهی در خوراک نیاز دارند. برای جذب و ذخیره مناسب کلسیم در بدن لاک پشت ها عوامل زیر نقش دارند:

 • تماس مناسب حیوان با نور خورشید به عنوان منبع ویتامین د
 • نسبت صحیح کلسیم به فسفر در جیره غذایی (1:1.5-2)
 • مصرف مقدار لازم کلسیم در خوراک
 • فعالیت مناسب غده پاراتیروئید

MBD به طور کلی به هرنوع بیماری مربوط به سیستم اسکلتی ناشی از کمبود کلسیم گفته می شود. این بیماری در تمام لاک پشت های خشکی زی و آبزی قابل مشاهده است و باعث تغییر فرم ظاهری لاک و استخوانهای بدن می شود. ممکن است استخوانهای بلند همانند ریکتز دچار خمیدگی و انحناء شوند.

این مشکل در حیوانات جوان و در حال رشد بیشتر قابل مشاهده است. استرس، عدم تماس با نور خورشید، کمبود ویتامین د در خوراک، سردی محیط، گرسنگی طولانی، فقر غذایی، پرولاپس کلواک و اختلال در تخمگذاری عوامل مستعد کننده این بیماری محسوب می شوند. علاوه بر این تغذیه لاک پشت های گیاهخوار توسط گوشت جزو علل مهم MBD است.

یکی از برجسته ترین نشانه های بیماری نرم شدن لاک است به طوری که می توان با فشار انگشت به خوبی متوجه نرمی آن شد. در رادیوگراف می توان کاهش دانسیته استخوانی و استئومالاسی را مشاهده کرد.

برای درمان بیماری باید خوراک حیوان را اصلاح کرد. مصرف موادی مثل اسفناج و مواد سرشار از فسفر مانند میگو باید متوقف شود. باید حیوان به طور مرتب در معرض نور خورشید قرار بگیرد. در موارد خیلی حاد تجویز لاکتات یا گلوکونات کلسیم به صورت خوراکی یا تزریقی توصیه می شود.

تزریق ویتامین د فقط در موارد حاد لازم است و بیماری اغلب به دنبال اصلاح خوراک و قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب مداوا می شود گرچه بدشکلی های لاک و استخوانها ممکن است هرگز رفع نشوند. حيوان ممکن است در هنگام این بیماری یا در زمان تخمک گذاری علاقه به خوردن استخوان، تکه های شکسته ظروف چینی، شن و سنگ داشته باشد که همه اینها نشانه نیاز بدن به کلسیم است.

عفونتهای بخش بالایی دستگاه تنفس:

عفونت هایی هستند که حفره بینی، چشمها و نای را مورد تهاجم قرار میدهند و مشخص ترین نشانه آنها وجود ترشحات بینی (سروز تا چرکی) است. حیوان دچار سستی و بی اشتهایی می شود و ممکن است موقع تنفس خس خس کند.

همانطوری که قبلا نیز گفته شد چون لاک پشت ها موجوداتی خونسرد هستند، نمی توانند تغییر ناگهانی دما را تحمل کنند. این امر باید در هنگام جابجا کردن و نگهداری آنها مورد توجه باشد. استرس ناشی از تغییر ناگهانی دما جزو علتهای مهم بروز عفونتهای بخش بالایی دستگاه تنفس است. به جز تغییر دما مهمترین عوامل ایجاد عفونت در بخش بالایی دستگاه تنفس عبارتند از :

 • کمبود ویتامین آ
 • ویروسها (هرپس ویروس)
 • عفونتهای ثانویه باکتریایی مایکوپلاسماها (agassizii M.)
 • شرایط بد خواب زمستانی، آلودگی و کثیفی محل زندگی

این عفونتها معمولا خود به خود درمان می شوند اما اگر حیوان وضع خوبی نداشته باشد، برای درمان بیماری باید از آنتی بیوتیکها و درمانهای حمایتی استفاده کرد. انروفلوکساسین و تتراسیکلین اثر درمانی خوبی پدید می آورند. جدا کردن مبتلایان از سایر لاک پشت ها مانع از پراکندگی بیماری می شود.

عفونتهای بخش پایینی دستگاه تنفس:

 • جزو بیماری های شایع در لاک پشتان است. این دسته عفونتها اغلب غیر اختصاصی و به شکل ترکیبی از عوامل باکتریایی، ویروسی و قارچی بوجود می آیند. مایکوپلاسماها، پاستورلاها، آسپرژیلوس، ریزوپوسها و هرپس ویروسها همگی در ایجاد بیماری نقش دارند. مهمترین نشانه های عفونت ریوی عبارتند از:
 • افزایش صداهای ریه یا وجود صداهای غیر عادی در هنگام تنفس
 • افزایش تعداد تنفس به ویژه در هنگام استراحت
 • باز نگه داشتن دهان موقع تنفس و بلع هوا
 • خروج ترشحات کف آلود از دهان
 • دیس پنه در هنگام دم یا بازدم
 • کج شدن بدن به هنگام شنا
 • سیخ نگه داشتن گردن
 • سستی و بی حالی

در تشخیص و درمان بیماری باید به شرایط نگهداری، بهداشت و نوع تغذيه توجه داشت. رادیولوژی کمک بزرگی برای تشخیص بیماری است. اگر یکی از ریه ها درگیر باشد در عکسبرداری کرانیو کودال بهتر می توان مشکل را تشخیص داد. برای درمان باید از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد. درمانهای حمایتی، گرم نگه داشتن بدن، تجویز مایعات و جداسازی مبتلایان باید مورد توجه باشد.

یکی از عوارض مهم این عفونتها تورم گلو، آبسه یا عفونت گوشها است. کمبود ویتامین آ از مهمترین عوامل مستعد کننده این بیماری است.

کمبود ویتامین آ:

ویتامین آ نقش مهمی در حفظ استحکام مخاطات بدن و عملکرد چشمها دارد. غذاهایی مثل هویج، گوجه فرنگی و شلغم دارای مقدار فراوانی ویتامین آهستند. کمبود ویتامین در لاک پشت های گوشتخوار یا همه چیز خوار بیشتر مشاهده می شود و در اغلب مواقع حیوان از خوراک تازه و غنی محروم است. نشانه های کمبود ویتامین آ عبارتند از:

نشانه های پوستی: خشکی و ترک خوردن پوست

نشانه های تنفسی: عفونت بخش بالایی و پایینی دستگاه تنفس، رینیت

نشانه های چشمی: بلفاریت، کونژونکتیویت، خروج ترشحات غیرعادی از چشمها، کوری و تورم غدد اشکی

سایر نشانه ها: عفونت گوش میانی، آبسه های گوش، ناتوانی در تخمگذاری، نارسایی کلیوی

کاهو و خیار از نظر ویتامین آ فقیر هستند و مصرف مداوم آنها می تواند باعث این بیماری شود. در اغلب مواقع، برای درمان بیماری اصلاح رژیم غذایی کفایت می کند. ضمن اینکه مصرف خوراکی ویتامین آ به میزان ۲۱۰ واحد/ کیلو میتواند عوارض کمبود را به خوبی برطرف کند. در موارد حاد می توان ۳۰۰-۲۰۰ واحد/کیلو از ویتامین آبه حیوان تزریق کرد.

خفگی:

ممکن است بر اثر گیر کردن در لابلای سنگهای ویواریوم اتفاق بیفتد. در بسیاری از موارد حيوان زنده می ماند و قلب تپش دارد. باید با چپه کردن بدن و حرکت دادن آن کمک کرد تا آب داخل ریه ها خارج شود. می توان با وارد کردن یک لوله به داخل نای و فوت کردن به داخل ریه ها به خروج آب کمک کرد.

پرولاپس کلواک:

یکی دیگر از بیماری لاک پشت ها ،پرولاپس کلواک می باشد. پرولاپس یا فتق كلواک ممکن است در لاک پشت های نر و ماده و در همه سنین اتفاق بیفتد. کلواک ممکن است به طور طبیعی به هنگام جابجایی کردن حیوان، نزدیکی جنسی، تخلیه ادرار و مدفوع تا حدی نمایان شود. اما در پرولاپس، این اندام به طور محدود یا گسترده از جای خود خارج می شود و گاهی اندامهای دیگری مثل اویدو کت یا مثانه را همراه خود به خارج از بدن می کشاند. مهمترین عوامل پرولاپس کلواک عبارتند از:

 • چاقی
 • عفونتهای دستگاه ادراری
 • فعالیت جنسی بیش از حد
 • وارد شدن تخم به درون مثانه
 • بهداشت ضعیف در محل زندگی
 • عفونت آلت تناسلی یا مجروح شدن آن
 • سالپنژیت – باقی ماندن تخم در اویدو کت
 • اسهال طولانی و عفونتهای شدید دستگاه گوارش
 • جدا کردن اجباری حیوانات نر و ماده در هنگام جفتگیری
 • اشغال شدن فضای کلواک توسط تخم، کیست، سنگهای ادراری و مدفوع

اندام بیرون زده باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد و بسته به شدت پرولاپس در مورد نوع جراحی تصمیم گیری شود. محل پرولاپس باید توسط سرم فیزیولوژی ولرم شسته شود. دامپزشک باید بررسی دقیقی در مورد وجود بافتهای نکروتیک به عمل ورد. گاهی لازم می شود تا آلت تناسلی یا اویدو کت را قطع کرد. کلواک، بعد از پاکسازی و برداشت بافتهای اضافه به جای خود برگردانده می شود.

استفاده از مواد الغراننده یا آنتی بیوتیک های روغنی کمک خوبی برای برگرداندن کلواک به جای خود است. سپس چند بخیه سر کیسه ای به دور مقعد زده می شود تا از پرولاپس مجدد جلوگیری شود. در بسیاری از موارد درمان بیماران با بهبودی سریع همراه است.

گندیدگی لاک (Shell Rot):

یکی از مهم ترین بیماری لاک پشت ها ، گندیدگی لاک آنها است. در این بیماری لاک دچار عفونت و گندیدگی می شود و اغلب بوی نامطبوعی از آن قابل استشمام است. آلودگی آب، وارد شدن ضربه و شکستگی لاک عواملی هستند که حیوان را برای این بیماری مستعد می کنند.

از آنجایی که لاک قدرت ترمیم فوق العاده ای دارد چنانچه اقدامات درمانی به موقع و به درستی انجام شود می توان حیوان را نجات داد. این بیماری می تواند در فروشگاههای حیوانات خانگی یا مراکز فروش و تکثیر لاک پشتها تعداد زیادی را آلوده کرده و باعث خسارت فراوانی شود. حيوانات مبتلا باید حتما از بقیه لاک پشتها جدا شوند. چون ممکن است بقیه را وادار به کانیبالیسم کند.

اگر عفونت گسترش بیشتری پیدا کند ممکن است باعث سپتی سمی و مرگ حیوان شود. برای درمان بیماری باید ناحیه مبتلا را پاک کرد. اگر بافتهای مرده و نکروزه وجود داشته باشد باید آنها را نیز خارج کرد. برای ضدعفونی لاک محلول بتادین بهترین جواب را می دهد. سپس باید از آنتی بیوتیکهای موضعی روی محل آسیب استفاده کرد. پمادهای ترکیبی ضد باکتری و ضد قارچ مطمئن تر هستند. لاک پشتهای آبی باید دست کم یکربع ساعت خارج از آب نگهداری شوند تا دارو بر محل جراحت اثر کند. تجویز آنتی بیوتیک عمومی در موارد حاد توصیه می شود. آب آلوده شده ویواریوم نیز باید تعویض شود.

شکستگی لاک:

معمولا بر اثر تصادف یا پرت شدن از ارتفاع رخ میدهد. لاک ممکن است دچار ترک یا شکستگی عرضی یا طولی شود و حتی بخشی از آن کنده شود. خونریزی ممکن است محدود یا بسیار شدید باشد. اگر خونریزی وجود داشته باشد باید آن را مهار کرد. محل شکستگی باید توسط بتادین ضدعفونی شود. می توان با کمک یک مفتول استیل و بستن آن به شکل ضربدری به دور لاک، از گسترش شکستگی جلوگیری کرد. ترمیم قسمت شکسته توسط موادی مثل رزین ممکن است.

شکستگی لاک لاک پشت

التهاب و تورم چشمها:

این مشکل به صورت تورم چشم و پلکها، سرخی و خروج ترشحات فراوان بروز می کند. ترشحات ممکن است چرکی یا بد بو باشند. مهمترین علت این بیماری آلودگی آب یا محل زندگی حیوان است. کمبود ویتامین آ و فقر غذایی از علل مستعد کننده این بیماری هستند و در لاک پشت هایی که فقط با گوشت تغذیه می شوند بیشتر دیده می شود. معمولا برای درمان بیماری استفاده از پماد تتراسیکلین چشمی کفایت می کند.

کوپروفاژی (مدفوع خوری):

این رفتار اغلب در گونه های علفخوار دیده می شود. حیوان ممکن است مدفوع خود یا حیوانات دیگری مثل سگ را بخورد. این رفتار اغلب نشانه کمبود مواد غذایی و فقر خوراک مصرفی است. باید به خوراک حیوان توجه کرد و کمبودهای آن را اصلاح کرد

عفونت های پوستی:

کمبود تماس با خورشید و PH نامناسب آب از عوامل مستعد کننده این بیماری هستند. نزاع و درگیری در فصل جفتگیری نیز می تواند به عفونتهای پوستی منجر شود. عفونت ها ممکن است توسط قارچ یا باکتری های مختلف ایجاد شوند. عفونتهای قارچی اغلب به صورت لکه های زرد و قهوهای خود را نشان میدهند. بتادین رقیق شده می تواند گسترش عفونت را مهار کند. کرم های موضعی ضدقارچ و كلرامفنیکل اثر درمانی خوبی در معالجه این عفونتها دارند.

بیماری لاک پشت ( نقرس ):

نقرس عبارتست از رسوب اسیداوریک و نمکهای اوره در بافتهای بدن. ممکن است این بیماری در خزندگان در بافتهای احشایی و مفاصل مشاهده شود. عامل اصلی بروز بیماری بالا رفتن اوره خون است. این امر ممکن است به دلیل افزایش تولید اسید اوریک یا کاهش دفع آن از بدن رخ بدهد. به طور ساده می توان موارد زیر را به عنوان دلایل بروز نقرس عنوان کرد:

مصرف بیش از حد مواد پروتئینی به خصوص در نژادهای گیاهخوار

مسمومیت های دارویی و التهاب شدید بافت کلیه

کم آبی شدید بدن (دیدارتاسیون)

نارسایی کلیوی:

رسوب اوره ممکن است در بافتهای کلیه، کبد، طحال، درون پریکارد و مفاصل مشاهده شود. در مورد این بیماری پیشگیری و مدیریت مناسب خوراک به مراتب معنی دار تر از درمان است به خصوص اینکه نشانه های بیماری عموما غیر اختصاصی هستند.

مصرف مواد پروتئینی باید به طور صحیح و در نژادهای گیاهخوار با وسواس فراوان صورت گیرد. به علاوه چنانچه حیوان برای مدتی در معرض تشنگی طولانی قرار داشت یا به هر دلیل به دیدار تاسيون مبتلا شد باید برای برگرداندن او به وضع عادی تلاش کافی به خرج داد و از در اختیار قرار دادن جیره های سرشار از پروتئین تا بر طرف شدن نشانه های کم آبی خودداری کرد. تجویز داروهایی مثل آمینوگلیکوزیدها به دلیل اثرات نفروتوکسیک شدید ممکن است به سادگی حیوان را به سوی ابتلاء به این بیماری سوق دهد.

حيوان مبتلا ممکن است افسرده و بی تحرک به نظر برسد و تمایلی به راه رفتن و شنا کردن از خود نشان ندهد. این امر به دلیل رسوب اوره در مفاصل اتفاق می افتد. ممکن است تورم مفصلها به خوبی قابل مشاهده باشد. بسیاری از نشانه های رسوب اوره در احشاء فقط در کالبدگشایی قابل مشاهده هستند. در تاریخچه بیماری باید به سابقه تشنگی، دهیدراتاسیون و نوع خوراک توجه داشت. برای درمان لازم است تا غذاهای پرانرژی و کم پروتئین در اختیار حیوان قرار داد و از راههای مختلف (خوراکی یا تزریقی) مایعات کافی به بدن او رساند. در موارد حاد و حيوانات ارزشمند مصرف آلوپورینول می تواند به درمان کمک کند گرچه داده های دقیقی از آثر واقعی این دارو در دسترس نیست. در صورتی که کلیه ها به طور کامل از کار افتاده باشند درمان غیر ممکن است و بهتر است حیوان را با کمک بیهوشی راحت کرد.

اوتنزیا یا مرگ بدون درد:

روشی است که در بیماری های شفاناپذیر مرگ آرام و بدون درد را برای حیوان ممکن می کند. ایجاد او تنزیا در لاک پشتها به مانند سایر حیوانات توسط داروهای بیهوشی مثل کتامین ممکن است. فقط باید توجه داشت که مغز خزندگان توان بالایی در تحمل بیهوشی عمیق و افت شدید اکسیژن خون دارد و ممکن است با وجود تمام شانه های ظاهری مرگ بدنی، مرگ مغزی رخ ندهد. بنابراین فقط تزریق داروی بینت سی برای راحت کردن حیوان کافی نیست.

كتامین به میزان ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم/ كيلو می تواند بیهوشی عمیق و کشنده ای ایجاد کند. اما به دنبال بیهوشی لازم است با کمک یک اسپایک جراحی یا کورت دندانپزشکی مغز حیوان را منهدم کرد. این کار ممکن است با فرو کردن اسپایک به درون سوراخ بزرگ (Foramen Magnum) در قسمت عقبی جمجمه یا با فروکردن آن به قسمت عقبی سقف کام انجام شود. بعد از وارد شدن اسپایک به حفره مغز باید چندبار آن را چرخش داد تا مغز به طور کامل منهدم شود. روش دوم به ویژه در حیواناتی که قرار است جسدشان تحویل صاحبشان شود مناسبتر است.

اهمیت سیستم پرتال کلیه در تجویز دارو:

سیستم پرتال کلیه در اغلب ماهیان، همه دوزیستان، خزندگان و پرندگان وجود دارد. این سیستم خون ناحیه دم، پاها و ناحیه لگن را جمع کرده و بخشی از آن را به کلیه ها برگشت می دهد. به این معنی که خون سیاهرگی مربوط به اندامهای عقبی بدن می تواند به دنبال باز شدن دریچه های این سیستم، به جای حرکت به سوی قلب، به طرف شریان تغذیه کننده لوله های پروکسیمال و دیستال کلیه ها برود و با آن مخلوط شود و بعد از گردش در مویرگهای نفرونهای کلیه به سیاهرگ post caval می ریزد و به سوی قلب حرکت می کند.

به این صورت توبولهای کلیه مخلوطی از خون سرخرگی و سیاهرگی پرتال را دریافت می کنند. این سیستم به حیوان کمک می کند تا در مواقع افت فشار خون کلیوی نیازهای متابولیک کلیه ها را برطرف کند. به نظر می رسد باز شدن دریچه های این سیستم توسط آدرنالین و بسته شدن آنها توسط استیل کولین کنترل می شود.

برخی از دامپزشکانی که به طور تخصصی روی لاک پشتها کار می کنند اعتقاد دارند که وجود چنین سیستمی باعث می شود  در موقع بیماری لاک پشت ها ، داروهایی که در عضلات پا تزریق می شوند پیش از رسیدن به گردش خون عمومی و انتشار در پیکر حیوان از راه کلیه ها به خارج دفع شوند و به این صورت از یک سو فراهم کردن غلظت درمانی مورد انتظار ممکن نمی شود و از طرفی دیگر اثرات سمی داروهای نفروتوکسیک دوچندان می شود. برای همین بهتر است تزریقهای عضلانی را در دستهای حیوان انجام داد.

داروهای قابل استفاده در لاک پشت ها :

 

نام دارو دوز روش مصرف
آمپی سیلین 50 mg/kg IM
کلسیم پروگلوکونات 10 mg/kg IM
کلرامفنیکل 250 mg/20 gln PO
دوکسی سیلین 50 mg/kg IM
انروفلوکساسین 5-10 mg/kg IM
فنبندازول 100mg/kg PO
جنتامایسین 6-10 mg/kg IM
کتوکونازول 15-30 mg/kg PO
لوامیزول 50 mg/kg PO
مبندازول 25 mg/kg PO
نئومایسین 200-400 mg/5 gln تماس با بدن در آب
نیستاتین 100000 IU/KG PO
اکسی تتراسیکلین 50 MG به ازای هر حیوان PO
پرازی کوانتل 5-8 MG/KG PO
تایلوزین 25 MG/KG IM
ویتامی آویتامین د- 3 1500-2000 iu/kg SC
تری متوپریم سولفادیازین 1-4 iu/kg PO
آلوپورینول 30 mg/kg IM
15-20 mg/kg PO

یک نظر ارسال شده برای “بیماری لاکپشت ها و هر آن چه که باید در مورد آن بدانید

 1. مهرداد گفت:

  با سلام لاک پشت من خاکی بود سالم و سرحال بود،یهو مرد،هشت سالش بود و هشت سال بود داشتمش،فکر کردم خوابه دیدم تموم کرده،علتش هرچی فکر میکنم نمیفهمم

  1. سجاد گفت:

   دیگه خب عمرش تموم شده بود

 2. بلوریچ گفت:

  سلام. چند روزه که لاکپشتم توی مدفوعش کمی خون هست. چیکار باید بکنم؟؟؟خیلی نگرانم. ولی رفتاری عینه قبله. سر حال سریع و هشیار. غذاشم کامل میخوره. میوه و میگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *