آب شیرین

پوزه خرگوشی ( Chinese Hi Fin Banded Shark ) ؛ از قدیمی ترین ماهیان شارک

3.6/5 - (8 امتیاز)

پوزه خرگوشی که از انواع شارک هاست، با نام های بسیاری از جمله ماهی شارک باله بلند چینی ، ماهی مکنده ی آسیایی و شارک راه راه چینی شناخته می شود. پوزه خرگوشی از قدیمی ترین ماهیان شارک هاست. ماهی پوزه خرگوشی دارای باله ی پشتی بسیار بلند و رنگ راه راه بر روی بدن است. ماهی پوزه خرگوشی، یا شارک باله بلند چینی با گذشت زمان و مسن تر شدن ماهی، رنگ بر روی بدن کم رنگ تر می شود. ماهی پوزه خرگوشی یا مکنده ی آسیایی در طبیعت تا حدود ۹۰ سانتی متر رشد میکند. اما در آکواریوم تنها ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر رشد می کند که البته این اندازه نیز عدد قابل توجهی است.

ویژگی های پوزه خرگوشی یا شارک راه راه چینی

پوزه خرگوشی، یا شارک راه راه چینی ماهیان گیاه خوار و بسیار ارامی هستند و از جمله ماهیان كف زی بحساب می آورند كه شنا و تحرك كمی دارند. رنگ آنها قهوه ای و مشکی می باشد همه چیز خوار بوده و غذاهایی مثل کرم خونی ، پولکی ، غذاهای دانه ای و بعضی از سبزی و میوه ها را می خورد . هم چنین جوانه های تازه گیاهان و جلبک های روی شن ها از غذاهای مورد علاقه ی آنها به شمار می رود، به علاوه غذاهای زنده و یا منجمدی مانند کرمهای قرمز و میگو هم باید به آنها داده شود.

اما بهتر است که در رژیم غذایی این ماهی، بیشتر غذاهای گیاهی قرار بگیرند. با گذشت زمان و بزرگ تر شدن ماهی، پوزه خرگوشـی نسبت به شرایط آب حساس تر می شود. لذا فیلتراسیون قوی و تامین اکسیژن کافی برای این ماهی ضروری است. لازم به ذکر است که این ماهی به آکواریومی بزرگ با حداقل حجم ۱۲۵ گالن نیاز دارد.

 

پوزه خرگوشی یا شارک راه راه چینی

پوزه خرگوشی یا شارک راه راه چینی

شرایط نگهداری

دمای ۱۵ تا ۲۷.۵ درجه ی سانتی گراد و پی اچ ۶.۵ تا ۷.۵ برای این ماهی مناسب است. این ماهی تخم گذار به نور زیادی در آکواریوم احتیاج ندارد. بدلیل خاستگاه معتدل ، رژیم غذایی و اندازه آنها شرایط نگهداری آنها شباهت زیادی به گلدفیش ها دارد. در صورتی که پوزه خرگوشی غذا نمی خورد ، باید مقدار نیترات آب را چک کرد و مقداری از آب را تعویض کرد . در این زمان هم تنها باید با غذاهای زنده تغذیه شوند تا میل به غذا خوردن پیدا کنند.

در طبیعت پوزه خرگوشـی یا مکنده ی آسیایی بعد از مهاجرت به آب های آرام در فصل تابستان به صورت گروهی تخم ریزی کرده و بعضی از گونه های آمریکایی در شرایطی که نر به شدت از تخم ها مراقبت کند تا 50000 تخم هم می گذارند.

 

شارک باله بلند چینی یا مکنده ی آسیایی

شارک باله بلند چینی یا مکنده ی آسیایی

لینک کوتاه : https://petzip.ir/?p=5154

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =