آب شور

نحوه پرورش آرتمیا و معرفی غذای زنده برای ماهی های آکواریومی

آرتمیا ( غذای زنده ) که به نام میگوی آب شور نیز معروف است یکی از غذاهای بسیار عالی و غنی از پروتئین محسوب می شود که به صورت زنده نیز در اختیار ماهی ها جهت تغذیه قرار می گیرد. در ادامه به نحوه پرورش آرتمیا و غذاهای زنده دیگر برای ماهی های آکواریومی آب شور می پردازیم.

نحوه ی پرورش آرتمیا :

انتهای بطری را با استفاده از چاقو برش دهید. درب بطری را محکم بسته و آن را طوری قرار دهید که قسمت درب بطری در پایین قرار بگیرد.در حدود 0.5 الی 0.75 لیتر آب شور (آب آکواریوم) در بطری بریزید و نصب قاشق چای خوری تخم (سیست) آرتمیا را به آن اضافه کنید.

برخی شرکت ها تخم آرتمیا را با مقدار مناسبی نمک ترکیب می کنند که در این صورت دیگر نیازی به استفاده از آب شور نیست.معمولا چنین بسته بندی هایی برای یک بار مصرف در نظر گرفته می شوند . اما در صورتی که تمایل به استفاده از آن در چند مرحله داشتید.

حتما به هنگام جدا کردن بخشی از تخم ها آنها را به خوبی مخلوط کنید تا به نسبت مساوی از نمک و تخم ها را جدا نمایید.در صورتی که شوری آب کم باشد میزان زادآوری (هیچ شدن hatch) تخم ها کمتر خواهد شد.

بهترین حالت، تست غلظت آب با استفاد ه از یک شوری سنج دقیق می باشد. بهتر است غلظت آب را در حدود 10.25 الی 1.030 تنظیم نمایید.سپس سنگ هوا را با استفاده از شلنگ هوا به پمپ وصل کنید. و پمپ را نیز به برق متصل نمایید.

میزان هوای ورودی به داخل آب باید به اندازه ای باشد که جریان تندی در داخل بطری ایجاد شود و مانع از ته نشین شدن تخم ها شود.جهت افزایش درصد زادآوری، یک لامپ کوچک دارای نور زرد یا قرمز را نیز بر روی بطری روشن کنید.

پس از گذشت 24 الی 48 ساعت تخم ها هیچ شده و نوزادان از تخم خارج می شوند. برای جداسازی آرتمیاها پمپ هوا را خاموش و سنگ هوا را از بطری خارج نمایید.پس از گذشت یک الی دو دقیقه جریان آب ساکن شده و حرکت آرتمیاها در لایه های مختلف آب قابل تشخیص خواهد بود.

در بطری سه لایه مختلف تشکیل میشود که تخم های هیچ نشده در کف، پوسته ی تخم های هچ شده در سطح آب و نوزادان به دنیا آمده در لایه های کف تا سطح آب قرار خواهند گرفت.

با استفاده از شنگ هوا و با دقت می توانید آرتمیاها را آب خارج نمایید. با پر کردن مجدد بطری از آب آکواریوم و مکیدن چندباره ی آن تمام نوزادان از آب خارج خواهند شد.

در صورت متصل نمودن مجدد سنگ هوا به بطری، آرتمیا ها را میتوان حداکثر تا 48 ساعت دیگر زنده نگه داشت.

آرتمیاهای پرورش یافته در این روش بسیار کوچک هستند و برای تغذیه ی ماهیان کوچک، مرجان ها و سایر بی مهرگان مناسب می باشند.

روتیفر و دافنی نیز دو غذای زنده دیگر هستند که کمتر در بازار بصورت زنده در دسترس می باشند.روتیفرهای نوزاد تنها غذای زنده ی در دسترس برای پرورش نوزاد ماهیان تازه به دنیا آمده می باشند.

در بسیاری از مواقع ماهیانی مانند دلقک ماهیان در آکواریوم های خانگی تخم ریزی می کنند.اما بچه های به دنیا آمده به دلیل عدم دسترسی به غذای مناسب از بین می روند.

در چنین مواقعی این بچه ماهی ها که بسیار ریز هستند فقط قادر به تغذیه از روتیفر خواهند بود، زیرا سایز روتیفرها بسیار کوچک است.

نوزاد ماهیان به حدی کوچک هستند که قادر به تغذیه از آرتمیای تازه هچ شده نیز نیستند.

نوشته های پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *