آب شیرین

همه چیز در مورد ماهی تترای نئون ( Paracheriodon innesi )

تترای نئون ( Neon tetra ) یکی از زیباترین و مشهورترین و پرسابقه ترین ماهیهای آکواریومی آب شیرین است که بومی رودخانه هایی است که در پرو به رود بزرگ آمازون میریزند. ماهی است که در طبیعت بصورت گله زندگی می کند و گاه ممکن است تعداد ماهیهای یک گله یا یک کلاس آنها از صدها هزار هم تجاوز کند.
شرایط مناسب برای نگهداری تترای نئون در آکواریوم، حرارت 22.5 تا 24 درجه سانتیگراد، پی اچ خنثی تا کمی اسیدی و آب نرم و تمیز است. رنگ آمیزی تترای نئون بسیار زیبا و جالب است. آکوآریوم آن بایستی دارای گیاه نسبتا زیاد و بستر با سنگریزههای تیره باشد تا رنگ آمیزی آن بهتر جلوه کند.
تشخیص نر و ماده تترای نئون نسبتا آسان است. خط یا نوار زیبای آبی رنگ طرفین بدن ماهی نر مستقیم و در ماهی ماده دارای تخمدان رسیده خمیده است. برای تکثیر بایستی از ماهی که حداقل 9 ماه عمر داشته باشد استفاده نمود. بایستی مولدین با بهترین رنگ بندی را انتخاب و آنها را در شرایط خوب آماده سازی با غذای زنده یا غذای زنده منجمد خشک شده نسبتا زیاد نگه داشت.

 

ماهی تترای نئون

ماهی تترای نئون

از یک آکواریوم 20 لیتری شیشه ای و کمی روشن و تعدادی گیاه تمیز کاشته شده در آن میتوان استفاده نمود. برای تکثیر تترای نئون ، آب بایستی خیلی نرم بوده و بیشتر از 3 درجه آلمانی سختی نداشته باشد (کمتر از 50 قسمت در میلیون بیکربنات کلسیم). پی اچ آن بایستی 6.5 و گرمای آن 23 تا 24 درجه سانتیگراد باشد.

قبل از تثکیر بایستی به ازاء هر 2 لیتر آب، یک قاشق چای خوری نمک به آب اضافه شود. تهویه بایستی به آرامی صورت گیرد و همواره آکواریوم بایستی تمیز باشد. وقتی ماهی ماده شکمی ورم کرده پیدا کرد، بایستی آن را با یک نرم در آکواریوم آماده شده برای تخمریزی نگه داشت.

 

ماهی تترا نئون

ماهی تترا نئون

 

اگر در عرض 2 روز تخمریزی انجام نشود حاکی از عدم آماده بودن ماهی برای تخمریزی است و بایستی آن را چندروز دیگر به شرایط آماده سازی برگرداند و خوب به آن غذای زنده خشک منجمد شده است.

تخمریزی ماهی تترای نئون :

پس از آماده شدن ماهی تترای نئون ماده، بایستی دوباره آن را به آکواریوم تخمریزی انتقال دهد. هر ماهی ماده می تواند 60 تا 130 عدد تخم غیرچسبنده در داخل آکواریوم پخش نماید. پس از تخمریزی بایستی مولدین از آکواریوم بیرون آورده شوند و آکواریوم با پارچه سیاهی پوشیده شود چون تخمها به شدت به نور حساس هستند.

دوره انکوباسیون و رشدونمو جنین تا خروج نوزادها از تخم یک روز طول می کشد. تا 5 روز بایستی آکواریوم با پارچه سیاه پوشیده باشد. پس از این که نوزادها شنای آزاد را شروع کردند، حساسیت آنها نسبت به نور کاسته می شود.

البته بایستی کم کم آنها را به نور عادت داد. از زرده پخته شده و سفت تخم مرغ و غذاهای زنده ریز میتوان از زمان آغاز شنای آزاد برای تغذیه آنها استفاده نمود. متاسفانه حتی در صورت دقت خیلی زیاد هم ممکن است، درصد زیادی از نوزادها بمیرند. به همین دلیل است که بیشتر این ماهیهای برای نگهداری در آکواریوم از محلهای اصلی زندگی آنها آورده می شوند.

 

ماهی تترای نئون

ماهی تترای نئون

نوشته های پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *